AD Vašečka: KDH sa zrieklo líderstva kresťanskej politiky v EÚ

AD Vašečka: KDH sa zrieklo líderstva kresťanskej politiky v EÚ

S blogom p. Vašečku sa dá súhlasiť, žiada si to však dodať aj jedno ale...

Richard Vašečka po zasadnutí rady KDH na Postoji uverejnil blog s názvom KDH sa zrieklo líderstva kresťanskej politiky v EÚ.

V ňom sa rázne vymedzuje voči rozhodnutiu rady neudeliť europoslankyni Záborskej výnimku zo zásady 3krát a dosť a neumožniť jej tak po štvrtý-krát kandidovať do europarlamentu za KDH.

S názorom sa dá súhlasiť. Poslankyňa Záborská je za roky pôsobnosti v Pro-life hnutí a európskom parlamente naozaj výraznou osobnosťou s vysokou verejnou podporou, ktorej prítomnosť na kandidátke KDH, vždy pomohla dosiahnuť nadpriemerný výsledok.V prípade p. Vašečku sa však v tomto prípade žiada dodať jedno „ale“:

Bol to práve on, kto mal pred pár mesiacmi možnosť stať sa členom predsedníctva a spolupodieľať sa tak aj na tomto kolektívnom rozhodnutí rady KDH. Jeho aktuálne blogové angažovanie sa, môže byť síce sympatické, avšak je to plakanie nad rozliatym mliekom. Po prehratých voľbách o predsedu, odmietol zobrať aspoň čiastočný podiel moci a spolurozhodovania v KDH a toto rozhodnutie má svoje dôsledky.

Priznávam, že veľmi nevidím do vnútra KDH, avšak viem si predstaviť, že aj teraz pri tomto zasadnutí, by mal napr. z pozície podpredsedu za ktorým stojí 1/3 členov KDH, výraznejšiu možnosť presadzovať názory o ktorých píše v blogu. Byť rešpektovanou protiváhou Hlinovi, hľadať pre svoje postoje ďalších spojencov. Prísť pár týždňov pred voľbou predsedu zvonku a postaviť otázku buď – alebo jednoducho nezodpovedá politickej realite nielen KDH ale ani ďalších strán. Získavanie vplyvu na rozhodnutia strany je dlhodobá práca, kde sa jednotlivé názorové bloky v strane postupne snažia získať väčšinu. Aktuálne nám neostáva nič iné, len rešpektovať že tá väčšina demokraticky presadila iný názor a uznať aj to, že pre tú „svoju“ väčšinu „Vašečkovo krídlo“ zatiaľ vo vnútri KDH neurobilo dosť.

Preto rovnako záver, ktorý Vašečka z aktuálnej situácie vyvodzuje považujem za chybný – a síce utvrdenie sa v tom, že nebude za KDH kandidovať v najbližších voľbách do NR SR, čím sa opäť vzdáva možnosti stať sa napr. aj na základe preferenčných hlasov jedným z parlamentných lídrov KDH. Jednoducho, politika je aj o hľadaní spojencov vo vnútri strany a postupnom vymedzovaní priestoru, ktorý ak sa neobsadí tak je obsadený inými.

Preto mi podobne ako Vašečkovi ostáva konštatovať, že: Vašečka sa nateraz zriekol a zrieka čiastočneho líderstva v kresťanskej politike na Slovensku...

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora