Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. október 2018

"Ak ste ho zabili za to, čo urobil, potom musím ísť rovnakým smerom."

Zajtra bude svätorečený arcibiskup Oscar Arnulfo Romero zo Salvadoru. Počúvali sme o ňom, že bol komunista, že nabádal k boju so zbraňou. Počuli sme ešte aj všeličo iné, najmä nás varovali pred teológiou oslobodenia. Tento plachý muž sa stal levom pri obrane chudobných.
"Ak ste ho zabili za to, čo urobil, potom musím ísť rovnakým smerom."

"Spočiatku bol Romero považovaný za konzervatívnu voľbu na arcibiskupa, za niekoho, kto nebude robiť ťažkosti. Ale potom mal skúsenosť konverzie. Stal sa "levom v obrane chudobných a marginalizovaných, venuje svoje pôsobenie biskupa podpore základných ľudských práv a zasadzoval sa proti násiliu". Čo spôsobilo tento zlom?

Romero žil v spoločnosti, v ktorej peniaze boli bohom v stredu ekonomického systému. Majetok bol bránený ako niečo nedotknuteľné (v Salvadore vo vlastníctve 14 rodín) silou zbraní a médií, kde bolo treba "vykoreniť ranu komunizmu". Ľudia zvlášť tí, ktorí bojovali za spravodlivosť, dialóg a sociálny mier boli zabíjaní.

Oscar Romero bol 60 rokov svojho života konformný. Priateľ bohatých, almužny pre chudobných, štrukturálne zmeny zamieta, podobne aj pozemkovú reformu. Oscar Romero bol plachý, konzervatívny kňaz a biskup. Keď Cirkev Latinskej Ameriky preložila vyhlásenia Druhého vatikánskeho koncilu (1962-1965) do jej kontextu, bolo to pre neho kritické. Postoje svojich biskupských kolegov (Medellin 1968), prijímal s úzkosťou. V roku 1977 bol menovaný arcibiskupom San Salvadoru. Romero nemal spôsobiť problémy.

Na rozdiel od iných konzervatívnych kňazov a biskupov Oscar Romero hľadal ako arcibiskup San Salvadoru priamy kontakt s veriacimi svojej diecéze. Väčšina z nich žila vo veľkej chudobe, hovoril s nimi, navštívil ich skromné chatrče a ich načúval pozorne. Uvedomoval si štrukturálne rozmery chudoby. Pochopil, že mnohí z jeho bohatých priateľov majú svoje bohatstvo získané nevyplácaním zamestnancov spravodlivo. Stále viac a viac si uvedomil úlohu akú hrajú cirkevné kruhy, keď sľubovali nebeské kráľovstvo k chudobným, ale nemajú odvahu sa postaviť za spravodlivosť vo svetskej spoločnosti.

Jeho dlhoročný priateľ, jezuita, páter Rutilio Grande, mu otvoril oči. Oslobodzujúce a vykupujúce posolstvo Boha k chudobným a utláčaným - ako to preniká cez všetky biblické texty - bolo preložené do konkrétnej reality Salvadoru. Boli hľadané nenásilné riešenia založené na spoluúčasti. "Boh nie je v nebi vysoko v hojdacej sieti, ale je medzi nami. Lebo Bohu je dôležité, či chudobným je tu dole zle, alebo nie, "aktualizoval Rutilio Grande vyznanie svätého Hieronyma. "Sláva Boha spočíva v tom, že človek žije".

Rutilio Grande bol zavraždený spolu s dvomi spoločníkmi 12. marca 1977. Konverzia arcibiskupa Romera súvisí s touto udalosťou. Romero si uvedomil: "Ak ste ho zabili za to, čo urobil, potom musím ísť rovnakým smerom."

Romero potom opustil svoj biskupský palác, aby žil v jednoduchej izbe nemocnice pre pacientov s rakovinou. V arcibiskupskej kúrii založil kaviareň, aby sa návštevníci mohli stretávať dokonca aj s ním. Hľadal priamy kontakt s ľuďmi Jeho starostlivo pripravované nedeľné kázne boli vysielané z katedrály v San Salvadore diecéznym rozhlasom po celej krajine. Neboli len zdrojom duchovného prehlbovania vo viere. Boli dôležitým zdrojom informácií o masakroch civilistov, ktoré boli v štátnych médiách tajné. Romero mal odvahu pomenovať tých, ktorí sú zodpovední zlo.

Bohatí, ktorí predtým boli jeho priateľmi, sa od neho väčšinou odvrátili. Spočiatku sa pokúšali zmeniť názor darmi, potom s hrozbami a žalobami vo Vatikáne. Romero musel dvakrát ísť vysvetľovať pápežovi svoje postoje.

Inzercia

Ale Romero sa stal čoraz odvážnejším a jasnejším vo svojich slovách a skutkoch. Hovoril prorockým hlasom o "hriechu inštitucionalizovaného násilia". Čím viac sa Romero zriekal hierarchickej autority, tým viac získal morálnu autoritu medzi najchudobnejšími z chudobných vo svojej krajine.

"Sláva Božia spočíva v chudobnom, ktorý žije". Romero hovorí o bohatých, ktorí poskytujú almužnu ako status quo a nie o príčinách chudoby. Populárne charitatívne akcie bohatých nazýva karikatúrou lásky. V spoločnosti, akou je Salvador, Božia láska k ľudstvu musí ísť ruka v ruke s transformáciou štrukturálnych dimenzií v spoločnosti, politike a ekonómii. Riešiť treba spoločne s otázkou príčin chudoby, vykorisťovania a nespravodlivosti. Ktokoľvek spochybňuje vládny systém, žije v nebezpečí. Romero to vedel len veľmi dobre. Odpovedal na obvinenia kritiky politiky tým, že Cirkev je prenasledovaná vždy, keď si uvedomuje svoju misiu vyplývajúcu z evanjelia a čerpá z nej praktické dôsledky. Pre Romera politický rozmer viery nachádza najhlbšie vyjadrenie v službe chudobným: Božie slovo môže zmeniť realitu.

Ak ma zabijú, budem vzkriesený v ľuďoch Salvadoru

Romerovi sa opakovane vyhrážali zabitím. V kázni pred tisíckami veriacich v katedrále a v rádiu v stovkách tisíc domácností v Salvadore vyzýval vojakov, aby dodržiavali zákon Boží viac, než zákony ľudí. "Bratia, patríte k nášmu ľudu, nezabíjajte svojich súrodencov medzi roľníkmi. Ak vám človek nariadi zabiť, potom zákon Boží musí byť viac, to znamená: Nezabiješ! Žiadny vojak nie je povinný dodržiavať rozkaz namierený proti Božiemu zákonu. Nemorálny zákon nikoho nezaväzuje. Je najvyšší čas počúvať svoje svedomie a poslúchať Božie prikázanie viac ako zákony hriechu. ... V mene Boha a v mene trpiaceho ľudu, ktorého sťažnosti sú zo dňa na deň hlasnejšie, prosím vás, nalieham na vás, prikazujem vám: Zastavte útlak! "

O týždeň neskôr, 24. marca 1980, Oscar Romero bol zavraždený strelou do srdca počas slávenia sv. omše. Potom vypukli nepokoje, pri ktorých bolo zabitých viac ako 75 000 ľudí. Ten, čo dal príkaz na zastrelenie dostal amnestiu!

Podľa ľudského úsudku Romero nebol úspešný. Romero bol okamžite kanonizovaný ľuďmi ako mučeník, ktorý bol zavraždený z nenávisti za svoju prácu pre spravodlivosť (odium iustitiae), a bol v roku 2015 blahorečený v Salvádore. Teraz pápež František ho vyhlási za svätého.

Celý život hľadajúci. Ale aj nachádzajúci, aby som vytrval hľadať ďalej. Ceniaci si život, lebo život je najväčší dar, ktorý sme dostali. Ale aj preto, lebo spolu s manželkou sme ho mohli dávať, boli sme pozvaní plným priehrštím rozdávať. Vzdelanie? Prečo sa na to pýtate, aj tak som vždy robil čosi iné!

Odporúčame

Blog
List pápeža Františka božiemu ľudu

List pápeža Františka božiemu ľudu

Na hrôzu, ktorá sa valí vo vnútri katolíckej cirkvi, očakávala sa reakcia najvyšších. Najprv to bola odpoveď predsedu biskupskej konferencie Ameriky na správu Veľkej poroty štátu Pensylvánia. Symbolický dátum zverejnenia správy 15. august dáva čosi tušiť. Čo urobí najvyššie postavená hlava cirkvi, pápež?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.