Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. október 2018

Biznis justícia, Ficov SMER a prorodinný Harabin

Slovenskí sudcovia majú vysoké príjmy, a sú prakticky nepostihnuteľní za akúkoľvek chybu. Slovenská justícia patrí k najhorším v Európe. JUDr. Harabin, ktorý sa výrazne pričinil o tento stav úspešne boduje ako kandidát na prezidenta, a prezentuje sa aj ako prorodinný kritik LGBTI. Vládna koalícia pod vedením JUDr. Fica a JUDr. Danka presadzuje zmenu menovania ústavných sudcov, ktorá je fakticky „soft" formou Mečiarových amnestií.
Biznis justícia, Ficov SMER a prorodinný Harabin

Sudcovia zarábajú viac ako predseda vlády

Priemerný mesačný plat slovenského sudcu za rok 2016 bol 3879,60 eura. Plat priemerného sudcu tak v roku 2016 prevýšil plat premiéra. Fico zarábal v roku 2015 podľa majetkového priznania 3779,42 eura mesačne bez paušálnych náhrad. ( https://www.dnes24.sk/kralovske-platy-sudcov-najlepsie-zarabajuci-prekonal-platom-prezidenta) Poslanci parlamentu mali plat vo výške 1961 eur bez poslaneckých náhrad. Viacerí sudcovia uvádzajú v majetkovom priznaní príjmy aj 60 -70 tisíc eur za rok v čistom. Najlepšie zarábajúci sudca prekonal platom prezidenta. Ročné zárobky nad 60.000 eur v čistom má veľa trestných sudcov NS a sudcov ŠTS. (Aktuality.sk, 9.8.2017)

Zákon sudcom priznáva aj ďalšie výhody. Napríklad po odpracovaní aspoň 95 pracovných dní za každý polrok im vzniká aj nárok na 13. a 14. plat a za vykonanie úloh nad rozsah povinností, ako napríklad zastupovanie neprítomného kolegu, možno sudcovi priznať odmeny vo výške jeho základného platu. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/399379-niektori-sudcovia-zarabaju-viac-ako-premier/ Dostávajú aj príplatky k nemocenskej dávke, materskému či dôchodku až do výšky funkčného platu (po odpočítaní preddavkov na daň a poistné)

Prokurátori, ktorí sú zväčša menej viditeľní tiež nepatria medzi chudobných, mnoho korupčných káuz zastavia tak že „skutok sa nestal" aby sa k súdu ani nedostali, a tiež fakticky za žiadne zlé rozhodnutie nenesú zodpovednosť.

Slovenská justícia, jedna z najhorších

Slovenská justícia a vymožiteľnosť práva, rovnako ako korupcia, patrí k najhorším v Európe. To nie je dielo či výmysel Sorosovych agentov, ale dôsledok našej domácej politiky a názor či skúsenosť väčšiny občanov SR.

Jasne to povedal aj arcibiskup Cyril Vasiľ SJ v Šaštíne: „Podľa nedávnej medzinárodnej štúdie Slovensko v oblasti vymožiteľnosti práva nielenže skončilo z krajín Európskej únie, samozrejme, ako úplne posledné, ale spomedzi 144 krajín sveta sa umiestnilo na obdivuhodnom 140. mieste. Naša spravodlivosť je ako blesk – nie že by bola taká rýchla, skôr sa mu podobá tým, že udrie len sem-tam, a kto má správne namontovaný bleskozvod, tak sa jej nemusí veľmi báť. V niečom je zasa naša spravodlivosť pravým opakom blesku. Blesk totiž bije na vysoké miesta, kým naša slovenská spravodlivosť bije zväčša len na tie najnižšie miesta, ale takmer nikdy neudiera svojím trestom do tých páchateľov neprávostí, ktorí vytŕčajú a sú vysoko, ktorí sa tu roky beztrestne pretŕčajú, pretože čím je človek „vyššie“, tým menšia je pravdepodobnosť, že by ho zasiahla." (15. 9. 2015, https://www.postoj.sk/5863/arcibiskup-cyril-vasil-najvacsie-nebezpecenstvo-je-strata-nadeje )

V Terchovej na sviatok sv. Cyrila a Metoda v r. 2013 naznačil aj niektoré príčiny a pripomenul, že Slovensko v tomto hrubo porušuje jednu z hlavných súčastí ich odkazu, ktorou je právo a spravodlivosť v štáte: „Po celé generácie sme boli svedkami toho, že sa právo kaličilo, ... aj v nedávnej minulosti sme nie raz, krikľavo a rúhavo dávali právnu formu jasnému bezpráviu a nespravodlivosti....."

Širší problém s vládou práva

To neznamená, že všetci sudcovia a prokurátori sú zlí, ale že celý systém je tak deformovaný, že slabá menšina dobrých sudcov ho nevládze, a väčšina nechce zmeniť. Kontinuitu od komunistickej diktatúry, cez Mečiara k Ficovi predstavoval bývalý prezident Gašparovič.

Problém jasne pomenoval napríklad britský ambasádor: M. Roberts po tom ako Gašparovič napriek vážnym morálnym i právnym námietkam menoval JUDr. Harabina za predsedu najvyššieho súdu, : „Zvolenie Š. Harabina na čelo súdov by bolo v Británii nemysliteľné". ... „Na Slovensku je širší problém s vládou práva .... Ak sa pozriete, ako málo vážnych korupčných prípadov bolo dotiahnutých, je zrejmé, že niečo nefunguje. Členom súčasnej vlády sa snažím vysvetliť, že samotné zvyšovanie transparentnosti nestačí. Musí existovať aj niečo, čo ľudí odradí od nežiaduceho správania. A to je hrozba trestu. Ale trápi ma aj fungovanie súdov, kde existuje atmosféra strachu.“ … „V justícii existujú fundamentálne problémy. Často sa nechápe, čo je to nezávislosť súdnictva. Nemôžete mať nezávislosť bez zodpovednosti a skladania účtov. A to tu chýba." (Sme, 21.12.2010)

Vystihuje to aj špeciálny prokurátor Kováčik, ktorý za osem rokov nepodal ani jednu obžalobu v 61 prípadoch, ktoré osobne dozoroval, a zastavil napr. aj kauzu Bašternák. (DenníkN, 22.2.2017)

Roberts pomenoval aj dôsledky: „Dvadsať percent sumy je stratených pri každom tendri. Mám podozrenie, že to môže byť ešte viac.“  (viac napr. tu: https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia

Nezávislosť bez zodpovednosti

Hlavnou príčinou je chýbajúca deboľševizácia po 40 rokoch komunistickej diktatúry, a to, že súdy po r. 1989 dostali úplnú nezávislosť bez primeranej kontroly a zodpovednosti. Táto kombinácia podnes ničí výkon spravodlivosti, ktorej presadzovanie aj podľa Biblie a učenia Cirkvi patrí k hlavným úlohám politiky, štátu a vlády.

Niektorí, najmä z Kotlebovho fanklubu a kritikov Kisku, KDH a „liberalizmu“, hovoria že vinu za to nesie JUDr. Čarnogurský. On k tomu iste prinajmenšom mlčaním prispel, ale niečo také nemohol presadiť jeden človek v akejkoľvek funkcii. Pravidlá fungovania justície schválil parlament, a do základov samostatnej SR ich zabetónovala koalícia exkomunistov a nacionalistov pod vedením JUDr. Mečiara. Tá posledných 10 rokov podľa toho vládne pod vedením JUDr. Fica. Za 25 rokov existencie SR sa nenašlo 75 poslancov, ktorí by sa to vážne usilovali zmeniť.

Výrazne k tomu prispel JUDr. Gašparovič, ktorý ako predseda parlamentu robil partnera Mečiarovi, a ako prezident Ficovi. Napríklad keď viac než rok odmietal menovať parlamentom demokraticky zvoleného generálneho prokurátora, a menoval až iného, ktorého zvolila NR SR ovládaná stranou Smer-SD vedenou bývalým komunistom. Mnohovravným vyvrcholením bol následný nadšený bozk Harabína premiérovi Ficovi. Tomu dnes vo funkcii šéfa NR SR pomáha JUDr. Danko.

Harabin na hrad ?...

Medzi sudcami im bol hlavným spoluvinníkom JUDr. Harabin, ktorý teraz kandiduje za prezidenta SR. Podľa prieskumu agentúry Focus zo septembra 2018, z tých čo podnes ohlásili kandidatúru je Harabin na 2. mieste za Mistríkom, s takmer dvojnásobnými preferenciami ako má Mikloško, pričom tretí je Kotleba. https://slovensko.hnonline.sk/1818313-prieskum-prve-kolo-ovladol-lajcak-o-prezidenta-by-superil-s-dankom

Harabin na kandidatúre usilovne pracuje podobne ako Kotleba pred parlamentnými voľbami v r. 2016, a môže podobne prekvapiť. Má Facebookové konto „s 50 000 priaznivcami a stabilných voličov, ktorí sú imúnni voči negatívnym informáciám.... veľká časť voličstva získala na tento druh informácii imunitu a doplnila ho pocitom páchania krivdy voči nemu." Podobne ako u Mečiara či Fica. ( http://svetlosveta.sk/duel-harabin-a-miklosko/

Štefan Harabin, ktorý začal kariéru sudcu ako komunista v r. 1983, ostro kritizoval aj nedávne zrušenie tzv. Mečiarových amnestií zo strany NR SR a jeho odobrenie Ústavným súdom: „Pán premiér, všetci členovia vlády a všetci poslanci NR SR, ktorí za toto zahlasovali, ako aj pán prezident Kiska a všetci ústavní sudcovia, čo to schválili, budú stíhaní za zneužitie právomoci verejného činiteľa, keď nastúpi právny štát." (napalete.sk 27.9.2017)

Inzercia

Prorodinný Harabín?

V poslednej dobe sa Harabin prezentuje aj ako ochranca tradičnej rodiny pred tlakom LGBTI aktivistov a EÚ. Jeho najnovší text z blogu na SME som nedávno dostal s komentárom ako je to dobre napísané. https://harabin.blog.sme.sk/c/493034/lgbti-ako-je-to-u-nas-s-diskriminaciou.html?ref=viacrubrika

Odpovedal som, že Harabin je inteligentný človek, a ako právnik iste vie napísať profesionálne kvalitnú a vyargumentovanú obhajobu či obžalobu takmer hocičoho a hocikoho. Niektoré veci tam opísal dobre, ale tento text je hlavne jeho volebnou kampaňou. Asi úspešnou. Mojej kritike v následnej diskusii viacerí oponovali, a niektorí napísali, že aj keď Harabína neobdivujú, v 2. kole budú voliť jeho a nie „slniečkára" Mistríka. Hrozí tak zopakovanie situácie, keď niektorí kresťania pomohli exkomunistovi a mečiarovcovi Gašparovičovi proti podstatne slušnejšej, kultúrnejšej a charakternejšej „liberálke" Radičovej. Preto pripomeniem niektoré fakty a argumenty.

Harabínova morálka a hodnoty

Začnem od prvej vety druhého odstavca jeho blogu: „Začnime preto od morálky a hodnôt." Podľa akých hodnôt a morálky konal JUDr. Harabín počas celej svojej profesionálnej a politickej kariéry ako sudca, minister a politik v spolupráci s Mečiarom, Ficom a Gašparovičom? Komu pomáhal okrem vlastnej rodiny?

Na sklonku komunizmu súdil nevinne prenasledovaných. Ako sudca bojkotoval elektronické prideľovanie súdnych spisov. Ako minister spravodlivosti v 1. vláde R. Fica (spolu s HZDS a SNS) sa snažil zrušiť Špeciálny súd a Úrad špeciálnej prokuratúry, čiže relatívne nezávislé orgány zamerané zvlášť na boj proti korupcii, ktorá je podľa pápeža Františka rúhanie, apokalypsa demokracie a vedie ku kultúre smrti.

Ako predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin k vysokému platu v roku 2009 sám sebe vo forme odmien vyplatil 40-tisíc eur a o rok neskôr 73-tisíc eur. Ako minister dostal v júli 2006 k dispozícii luxusnú limuzínu s vodičom a ochrankárom zo špeciálneho policajného útvaru. Z profesionálne cvičených príslušníkov, ktorí boli zodpovední za život a zdravie šéfa rezortu spravodlivosti, spravil taxikárov, ktorí okrem neho rozvážali do práce, po meste či do školy jeho rodinných príslušníkov. Podobne konal aj ako šéf Najvyššieho súdu SR. Za štyri roky pôsobenia takto najazdili jemu pridelené služobné vozidlá takmer 200-tisíc kilometrov, pričom natankovali pohonné látky za viac ako 53-tisíc eur. (Plus7dní, 2.8.2016) https://.pluska.sk/Co-ste-stefanovi-harabinovi-nevedeli-limuziny-pre-rodinu-diplomaticke-pasy-cudni-kamarati

Nepustil na súd kontrolu Ministerstva financií, čím sa aj podľa rozhodnutia Ústavného súdu dopustil priestupku.

Obrátený Harabin?

Keď som to pripomenul, niektorí oponovali, že mu nemám upierať právo na obrátenie. Odpovedám príbehom mýtnika Zacheja z Evanjelia. Ten po stretnutí s Ježišom povedal: „Ak som niekoho okradol, vrátim štvornásobne, a polovicu svojho majetku rozdám chudobným." To platí aj pre Harabína, všetkých exkomunistov, zbohatlíkov, korupčníkov, „proslovenských mečiarovských podnikateľov." Platia nie reči a zmena straníckej knižky, ale skutky.

Na porovnanie pripomínam, že prezident Kiska, ktorého niektorí „proslovenskí" a antiliberálni kresťania neznášajú rovnako ako Fico a Danko, každý mesiac svoj plat rozdelí rodinám, ktoré sú v núdzi, a pre ktoré aj tých približne 490 eur znamená mnoho. Odkedy je v úrade, takto daroval približne 235-tisíc eur, čiže asi 7 miliónov korún. (E. Korda, .týždeň 16.5.2018, odvtedy rozdal ďalšie) Kto viac a aké rodiny podporuje??

Sudcovia (podľa) Ficovho SMERu

Jedným zo základných princípov demokracie je oddelenie zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci. Totalitné režimy a diktátori sa snažia všetky tieto zložky ovládnuť jednou stranou či vodcom. Dôsledky sme zažili za 40 rokov vlády komunistickej rodnej strany R. Fica, ktorý vedie SMER, najsilnejšiu stranu vlády a NR SR.

Preto je dôležité, že menovanie sudcov s vyššie uvedenou mocou a postavením je rozdelené medzi parlament a prezidenta. Gašparovič, „akoby člen Smeru" ukázal že to nemusí stačiť, aj to ako zle to dopadne, keď spolupôsobia „vodcovia", ktorí si z demokracie, morálky a spravodlivosti ťažkú hlavu nerobia. Brutálnou ukážkou takejto koncentrácie moci boli Mečiarove amnestie, ktorými ako premiér a zastupujúci prezident amnestoval zločiny do ktorých boli zapletené štátne orgány riadené jeho vládou.

Vládny SMER teraz navrhuje zmeniť voľbu sudcov tak, že sa z nej vylúči prezident, a ústavným sudcom sa automaticky stane ten, koho schváli 90 poslancov NR SR. To je zlé za akéhokoľvek prezidenta či zloženia parlamentu. https://www.aktuality.sk/clanok/625277/smer-chce-pri-novej-volbe-ustavnych-sudcov-obist-prezidenta/

Ficove amnestie a učenie Cirkvi

V súčasnej situácii je to navyše aj nenápadná „soft" forma Mečiarových amnestií. Keď takto SMER na 10 rokov svojimi ľuďmi ovládne vrcholný ústavno-súdny orgán, má fakticky zaručenú beztrestnosť za takmer všetky prehrešky a kauzy. Vidíme že keď sa Mečiarove amnestie zrušili po toľkých rokoch, nič sa už nezmenilo k lepšiemu.

Našim antiliberálnym antislniečkárom pripomínam, že Kotlebov návrh na silné obmedzenie súčasného komunistického potratového zákona zmietla z rokovania parlamentu skorumpovaná vládna koalícia SMER + SNS so súhlasom R. Fica. Táto chce vybrať aj sudcov ústavného súdu.

Na záver pripomínam základné kritérium na štát, vládu, politiku i prezidenta podľa zdravého rozumu a učenia Katolíckej cirkvi:

„Základnou úlohou štátu je zachovávanie spravodlivosti. .. Štát, ktorý by nebol organizovaný na základe spravodlivosti, by sa zmenil na „veľkú bandu zbojníkov“, .... Spravodlivosť je cieľom, a teda aj vnútornou mierou každej politiky. ... jej pôvod i jej cieľ sú ukotvené v spravodlivosti a tá má etickú povahu.“ ( Benedikt XVI., encyklika Deus caritas est)

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Najvážnejšie zistenie prieskumu o potratoch – príčiny a pokračovanie

Najvážnejšie zistenie prieskumu o potratoch – príčiny a pokračovanie

Prieskum na Postoji ukázal, že na Slovensku výrazne vzrástol počet ľudí, podľa ktorých by mali byť interrupcie dovolené z akýchkoľvek dôvodov. Jednou z príčin je zrejme zle načasovaná a realizovaná kampaň za Kotlebov návrh na ich obmedzenie. Vládnu koalíciu, ktorá návrh zmietla z rokovania parlamentu však nikto z aktivistov nekritizoval. Protizápadne orientovaným článkom reagoval „proslovenský" historik Vnuk, podporujúci Mečiara a Kotlebu

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.