Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. október 2018

"Navštívi nás Vychádzajúci z výsosti"

Pozývame vás na intenzívne stretnutie s biblickými textami, ktoré nás budú sprevádzať v nasledujúcich silných liturgických obdobiach.
"Navštívi nás Vychádzajúci z výsosti"

Pomaly sa už, pravdepodobne, začnú objavovať, najmä v obchodných reťazcoch, predvianočné ponuky a už tradične sa budeme na to sťažovať, že aj tohto roku je to znova tak skoro. Koniec koncov, prípravám na Vianoce sa nevyhneme. A vlastne sa im ani nechceme vyhnúť a to je v konečnom dôsledku dobre. Budeme to robiť všelijako, iste nie len zháňaním darčekov.

Cirkev tiež sa na túto udalosť pripravuje a má na to vyhradené aj osobitné obdobie v behu liturgického roka. Ono je, tak ako každé liturgické obdobie, nemysliteľné bez biblických textov, ktoré sa nám z roka na rok opakujú a sú pre toto obdobie typické. Viete si predstaviť Advent bez Izaiášovho: „Roste nebesá z výsosti!“ alebo bez príbehov okolo počatia a narodenia Jána Krstiteľa, bez chválospevu jeho otca Zachariáša: „Nech je zvelebený Pán Boh Izraela“, či bez Máriinho „Velebí moja duša Pána“? Minimálne s rovnakou silou atmosféru vianočných dní dotvárajú slová Jánovho prológu: „A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami“.

"Velebí moja duša Pána!" Zdieľať

Sú to texty Svätého písma, ktoré na nás čakajú aj teraz a my vám chceme ponúknuť jedinečnú možnosť zastaviť sa a stráviť s týmito textami nejaký čas ešte pred tým, kým vás budú chcieť znova sprevádzať výnimočnými chvíľami liturgického roka, aby, keď príde ich čas, mohli vám zaznieť s novou sviežosťou.

Nie je to prvý krát, čo pripravujeme takéto intenzívne stretnutie s biblickými textami. Je to už stretnutie piate a tentokrát sme ako hosťujúceho prednášateľa pozvali biblistu Jozefa Jančoviča, ktorý prednáša biblické disciplíny na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a je aj predsedom Slovenskej spoločnosti pre katolícku teológiu. Spoločne sa budeme zaoberať práve spomenutými hymnami v Lukášovom evanjeliu a Jánovým prológom. A navyše pridáme aj vybrané Pavlovské texty.

"Nech je zvelebený Pán, Boh Izraela!" Zdieľať

Je to zároveň výborná príležitosť pre tých z vás, ktorí sa modlíte liturgiu hodín a tak hymny Benediktus a Magnifikat vás sprevádzajú dennodenne. Viete ich recitovať už naspamäť, ale poznáte aj hĺbku ich posolstva?

Na toto stretnutie je samozrejme pozvaný každý, kto sa chce viac zoznámiť s bohatstvom týchto biblických textov a zároveň si aj trochu oddýchnuť v príjemnom prostredí. Kedy a kde to bude, a ďalšie dôležité informácie nájdete na našej internetovej stránke. Tešíme sa na vás!

Inzercia

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.