Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. september 2018

Ženskosť a hodnota ženy očami jedného muža

Niekoľko zamyslení nad ženskosťou a hodnotou ženy z môjho uhla pohľadu ...
Ženskosť a hodnota ženy očami jedného muža

Dá sa prečítať?

Priznám sa, že napísať článok na tému ženskosť a hodnota ženy nebolo také jednoduché. V predošlých článkoch som písal o témach, pri ktorých som sa vedel oprieť o nejakú literatúru. Ale dá sa žena prečítať? Je možné naštudovať si knihu a potom o sebe vyhlásiť, že som odborník na ženy? Haha, to určite nie :)

Raz som videl jeden úsmevný obrázok: muž s pochmúrnym ba až zúfalým výrazom sedí za stolom a medituje nad mohutnou knihou s názvom Porozumieť žene - I. diel. Pritom za ním sú v policiach ďalšie diely v podobe obrovských kníh. 

Pri tejto téme sa budem riadiť skôr očami mužského srdca. My muži však máme sklon mať logicky a rozumovo všetko pod palcom. Od toho sa nedá úplne oslobodiť. Sme takto nastavení. Lenže myslím si, že žena sa nedá len tak jednoducho natlačiť do dopredu naplánovaného rozumového rámca.

Objavovať ženský svet si vyžaduje kus odvahy
Trochu som skúmal to, či sú nejaké články na internete o ženskosti a hodnote ženy z pohľadu muža. Nemôžem povedať, že nie sú, no drvivá vačšina z nich má skôr bulvárny charakter. Mužom sa očividne oveľa ľahšie píše a báda o náboženstve, politike, histórii, prírodných vedách a pod. Vydať sa na cestu skúmania sveta žien si zrejme vyžaduje odvahu a nie každému mužovi sa do toho chce ísť. A to nemyslím len v rovine písania článkov, to je ešte pomerne jednoduché. Odvaha je totiž vždy spojená s rizikom a prípadnou stratou a tieto slová nie sú u dnešných mužov veľmi populárne. Samozrejme, neplatí to úplne všeobecne a u každého muža ... Aj muži majú svoju dôstojnosť a vlastnosti, ktoré stoja za rešpekt. Rovnako treba povedať, že aj muži aj ženy majú svoje silné stránky ako aj hriechy. Cieľom tohto blogu je však vyzdvihnúť hodnotu ženy, ukázať na to dobré čo v nej je (resp. čo sa v nej skrýva) a taktiež upriamiť pozornosť na niektoré chyby, ktoré podľa mňa muži robia vo vzťahu k ženám. Tým ale nijako neznižujem hodnotu muža a ani nepodceňujem nebezpečenstvá dnešných ideológií.

Čo pošliapáva ženu dnes?
Náročná a veľmi rozsiahla téma ... Dovolím si len zopár poznámok.

Nie je to len zotročovanie, domáce násilie, znásilňovanie, pornografický priemysel, obchodovanie, šikanovanie. Sú to aj tlaky a lákadlá dnešnej doby - ideál dominantnej nezávislej ženy a mentalita byť ako muž. Toto sa široko pretláča a tým sa útočí na samotnú ženu. Kde je koreň? Príčiny sú určite rôzne. Je to aj v neúcte voči ženám zo strany mužov. Potom niet divu, že si ženy samé seba nevážia. Všímam si to aj na niektorých dievčatách, ktoré na prejavy úcty reagujú trochu zvláštne až obranne. Možno nie sú na to zvyknuté. No keď niektoré z nich spoznám bližšie a porozprávajú mi o vzťahu s otcom ani sa tomu veľmi nečudujem, že reagujú ako reagujú ... Kríza otcovstva a mužskosti veľmi bolestne dolieha aj na ženy. 

Katolícka Cirkev sa stavia k feminizmu kriticky. To neznamená, že by Cirkev programovo znižovala hodnotu ženy. Nestačí však iba odmietať feminizmus. Treba ponúknuť a zdôrazňovať pozitíva, konkrétne úlohy a vzácnosť žien. (Netvrdím, že to Cirkev nerobí)  Mám určité pochopenie pre - nazvem to - „feminizmus bolesti.“ Ten sa rodí aj z neúcty a necitlivosti voči ženám. Muži zraňujú ženy a žiaľ, robia to aj muži Cirkvi. Potom sa nečudujme, že sa niektoré ženy radikalizujú, nenávidia mužov, hľadajú prijatie niekde inde, odchádzajú z Cirkvi a prípadne začnú proti nej bojovať ! 

Hodnota ženy
Muži sa často na ženy dívajú veľmi povrchne. Len cez to ako vyzerajú. Iste, telesná príťažlivosť je normálna a prirodzená. Na jednej strane, sa telo ženy stáva objektom až nezdravého záujmu. Neraz si za to môžu aj samé - vyzývavým oblečením. Na opačnej strane, v Cirkvi je niekedy prítomná „netelesná mentalita.“  Určite je dobré zápasiť o zdravú sexualitu, no nerobiť to tak, že ženu začneme vnímať ako pokušiteľku. Aj v rovine telesnej je žena veľmi vzácna. Telo ženy je veľkým darom od veľkého Darcu. Je vyjadrením Jeho umeleckej činnosti. Ženy, prosím buďte vďačné za svoje telo hoci sa z vášho pohľadu môže zdať ako nedokonalé. A nie je práve aj v nedokonalosti vaša nádhera? 

Inzercia

Rozhodne nemožno prehliadnuť takú vzácnu pokladnicu akou je žena. Bolo by veľmi nerozumné obdivovať len jej obal a nepozrieť sa ďalej. Jemne a nežne otvoriť túto pokladnicu a môžeme byť veľmi prekvapení bohatstvom jej citov, nehy, múdrosti a vnútorného prežívania. Určite to stojí za obdiv. Niektorí by si možno pomysleli - ty si ale idealista a čo zlé, zákerné, zlomyseľné a hlúpe ženy? Áno, je pravda, že nie všetky ženy sú také aké by sme si vysnívali, no ja si aj napriek tomu chcem zachovať aspoň určitý idealizmus a hneď všetky nezavrhovať. Čo ak sa aj za tou zlou ženou skrýva zranená duša, ktorá čaká na milé slovo? 

Všimnite si ružu v titulnom obrázku. Podobne ako ženy aj ruže majú tŕne, ktoré dokážu zraniť. Jedna ruža má viac tŕňov, druhá menej. Aj napriek tŕňom je ruža nádherný kvet.  Hodnota ženy nespočíva v tom, čo urobí alebo neurobí, povie alebo nepovie. Rozhodne nezávisí od nejakých výkonov a ani od toho či už bola pošliapaná. Je to ako so stokorunáčkou: aj keď ju pošliapeme, pošpiníme, pokrčíme ... nestratí nič na svojej hodnote. Samozrejme, že hodnota ženy nie je sto korún. Hodnota ženy je nemerateľná akýmkoľvek číslom. 

Žena ako znamenie Božej prítomnosti vo svete
Teológovia a rôzni iní myslitelia vypracovali rôzne filozofické dôkazy existencie Boha. Neviem, že by niekto z nich v tejto súvislosti spomínal ženu. Trochu nadľahčím: V porovnaní s pochopiteľnosťou daných filozofických systémov sa mi niekedy zdá, že pochopiteľnosť ženy je tá ľahšia úloha :) 

Žena ako dôkaz Božej existencie? Prečo nie? Nezaslúži si žena takúto poctu? Pravá ženskosť je ako prst ukazujúci na Boha. Je odrazom Božej krásy, nehy, nepreskúmateľnosti a tajomnosti. Vo svojom živote som mal tú česť spoznať viacero žien a dievčat, ktoré ma veľmi oslovovali niečím, čo som len ťažko vedel popísať. Niekedy som bol čisto formálny katolík a žil som tak, akoby Boha nebolo. No potom ma začalo fascinovať aj to, že sú dievčatá, ktoré aktívne žijú s Bohom. Nábožnosť žien je veľmi príťažlivá a inšpirujúca, až si človek pomyslí, že na tvrdení, že Boh existuje, musí byť aspoň nejaká pravda. Povzbudzujem Ťa, zachovávaj si živú vieru. Nikdy totiž nevieš koho môžeš osloviť a priviesť k Bohu

Podľa mňa je žena, podobne ako Boh, kniha, ktorá sa nedá dočítať do konca. Takú má v sebe čarovnú hĺbku. 

Ďakujeme, že ste.

Titulný obrázok - http://herbalista.pise.sk/Okrasne-rastliny/Ruza

Inzercia

Zaujímam sa o kresťanskú vieru vo vzťahu k spoločnosti, rozumu a vede. „Každý človek sa môže stať kresťanom, ale iba ten, kto sa ním skutočne stane, je bratom.“ (Joseph Ratzinger, Úvod do kresťanstva) Kontakt: bloger.kc@gmail.com

Inzercia

Odporúčame

Blog
Zrodenie náboženstva

Zrodenie náboženstva

V tomto článku som sa vrátil v dejinách o „zopár“ rokov naspäť do pradávnej histórie a trochu preskúmal záhadu kedy a prečo sa v ľudskom vedomí zrodilo náboženstvo. Otázka je to nepochybne náročná a diskutabilná, no napriek jej zložitosti som sa pokúsil nájsť nejaké odpovede.