Prezident Harabin? Alebo fakty vplývajúce na výsledok prezidentských volieb 2019

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prezident Harabin? Alebo fakty vplývajúce na výsledok prezidentských volieb 2019

K napísaniu tohto blogu ma vyprovokoval kamarát po našej diskusii o slovenských prezidentských voľbách. Pripomenul mi našu debatu ohľadne amerických prezidentských volieb z januára 2016. Donald Trump bol pre mňa už vtedy kandidátom, ktorý sa reálne mohol stať víťazom volieb. Môj kamarát ma vtedy považoval za blázna.

Budúci rok budú mať občania Slovenskej republiky možnosť voliť svojho nového prezidenta. Po tom, čo súčasný prezident, ako najväčší favorit prezidentských volieb ohlásil, že sa nebude opäť uchádzať o prezidentské kreslo, ohlásili svoj záujem stať sa hlavou štátu viacerí kandidáti.

K dnešnému dňu sú známi nasledovní: Béla Bugár, Radovan Znášik, Juraj Zábojník, Eduard Chmelár, Robert Mistrík, Zuzana Čaputová, Milan Krajniak, Oskar Fegyveres, Marian Kotleba, František Mikloško, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Štefan Harabin a Gabriela Drobová, ktorá ohlásila svoju kandidatúru v septembri. Médiá a aj verejnosť ešte očakávajú rozhodnutie strany Smer-SD, ktoré môže zasiahnuť rozhodnejšie do súčasnej situácie.

Nie je cieľom tohto článku detailne analyzovať všetky aspekty vplývajúce na budúcoročné prezidentské voľby. Tento článok má za cieľ identifikovať súčasnú situáciu a načrtnúť aspekty, ktoré môžu viesť k tomu, že Štefan Harabin sa môže stať prezidentom Slovenskej republiky v roku 2019.

Popularita

Na to, aby bol kandidát zvolený potrebuje prvú zásadnú vec. Je to popularita. Pod pojmom popularita musíme vziať do úvahy nielen pomyselné rebríčky obľúbenosti. Popularita jednoducho znamená, že človek je populárny. Teda, že je známy medzi ľudom (populus). Ako sa hovorí, aj negatívna reklama je reklama. Mnohí voliči môžu pristúpiť k voľbe kandidáta, ktorého poznajú, aj keď s ním nesúhlasia, ako k voľbe kandidáta, ktorý je úplne neznámy. Skúsme si teraz opäť prečítať mená vyššie spomenutých kandidátov. Ktorý z kandidátov je populárny na Slovensku?

Politická skúsenosť

Politické udalosti tohto roka nám opäť raz pripomenuli, že funkcia prezidenta nie je zďaleka len formálna a reprezentatívna ale aj (a často krát predovšetkým) politická. V konečnom dôsledku teda majú nižšiu šancu kandidáti bez politických skúseností.

Štruktúra voličov

Mnohé články v súvislosti s voľbami opomínajú ďalší fakt. Témy a názory vo väčšine z nich prichádzajú od ľudí žijúcich v priemyselne rozvinutejšej časti republiky. Najčastejšie je to Bratislava. Musíme vziať do úvahy, že na slovenskom vidieku žije 46,29% obyvateľov Slovenska (údaje ŠÚ SR). Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že väčšina ľudí žije mestským životom, je tu mnoho malých miest, ktoré riešia iné otázky a výzvy. To znamená, že ten istý kandidát môže byť rôzne vnímaný v iných kútoch Slovenska. Voliči v jednom regióne môžu preferovať kandidáta, ktorý je vedec alebo známa osoba, kým voliči v inom regióne sa radšej rozhodnú pre kandidáta s povolaním sudcu alebo politika.

Anti-kampaň

Aj na Slovensku sa v posledných prezidentských voľbách použil druh kampane, vymedzenie sa proti nejakému kandidátovi. Vtedy sa anti-kampaň viedla hlavne proti vtedajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi. Táto kampaň ukázala veľkú slabinu pravého politického spektra. Namiesto vyzdvihovania kvality svojho kandidáta, sa kampaň niesla aj v duchu: "len nie Fica". Obdobne to bolo aj v predchádzajúcich prezidentských voľbách, keď bol menej preferovaným kandidátom pre pravicové spektrum Ivan Gašparovič alebo Vladimír Mečiar. Prezidentské voľby v USA alebo ostatné prezidentské voľby v Českej republike ukázali, že ani silná anti-kampaň nemusí byť zárukou víťazstva pre toho "správneho" kandidáta. Voliči v tomto prípade ukázali, na čo mnohí zabúdajú, že nie sú žiadne ovečky, ktoré iba poslúchajú. Donald Trump vyhral voľby nielen preto, že pomenoval odtrhnutosť systému od života bežných ľudí mimo centra moci a obchodu, ale aj preto že všetci boli proti nemu. V určitom zmysle to nie je ani liberálno-demokratický prvok, ale prvok marxizmu (Mám na mysli štýl argumentácie, že musím voliť kandidáta A, lebo kandidát B je zlý. Neargumentujem ničím iným, len tým, že nie je dobrým kandidátom.). Kandidáti by mali pamätať aj na ostatné prezidentské voľby v Česku. Ani silná anti-kampaň nezabezpečila v očiach voličov Jiřímu Drahošovi výhru.

 

Ak zhodnotíme všetky vyššie spomenuté argumenty, vychádza nám ako najpravdepodobnejší víťaz slovenských prezidentských volieb Štefan Harabin. Môžu vzniknúť námietky, že popularita sa dá vybudovať, politická skúsenosť nie je zárukou víťazstva, a že štruktúru voličov môžeme zohľadniť v trase predvolebných mítingov. To všetko sa môže stať. Ale kým mnohí z kandidátov budú musieť na týchto oblastiach pracovať, Štefanovi Harabinovi to dáva veľkú výhodu.

Tento blog nie je prianím autora ani predpoveďou budúcnosti. Je zohľadnením faktov, ktoré sú známe. Zároveň nech je to pobádaním k verejnej debate, podpore a aktivite kandidátov i voličov. Je dôležité si uvedomiť, že toto bude boj o najvyššiu volenú funkciu v krajine a nie boj o predsedníctvo v dobrovoľnom spolku záhradkárov. Čas ukáže, či táto analýza bude rovnako trefná ako v prípade Donalda Trumpa.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora