Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. september 2018

Neexistuje zlá otázka, ale nečakajte komplexné odpovede

Prv než sa dal na cestu kňazstva, vyštudoval architektúru, pôsobil vo vzdušných silách Holandského kráľovstva a v pobaltských krajinách pracoval pre súkromnú strojárenskú firmu. Holandský kňaz Michel Remery s rokom narodenia 1973 stojí za vznikom projektu „Tweetuj s Bohom“.
Neexistuje zlá otázka, ale nečakajte komplexné odpovede

Kňazskú vysviacku prijal v roku 2004. Doktorát z teológie získal na Pápežskej gregoriánskej univerzite v Ríme na tému „Vzťah medzi liturgiou a architektúrou“. Pracoval pre Vatikánsku internetovú službu a bol zástupcom generálneho sekretára Rady európskych biskupských konferencií vo Švajčiarsku. V súčasnosti je otec Remery opäť v pastoračnej službe ako kaplán pre mladých v Luxemburgu.

Jeho projekt je dostupný v troch formách – kniha, webstránka a mobilná aplikácia. Obsahuje 200 konkrétnych otázok a odpovedí, ktorých cieľom je priblížiť náuku Katolíckej cirkvi v oblasti právd viery, liturgie, modlitby, sviatostí a praktického kresťanského života. Ide o skutočné otázky konkrétnych ľudí, ktoré mu položili v rámci jeho pastoračnej služby kňaza. Každú odpoveď zakončuje tzv. „tweet“, v ktorom je zhrnuté ústredné posolstvo preberanej témy. Uvediem príklady niektorých konkrétnych otázok: Aký je rozdiel medzi Bibliou a Koránom?Nebol Ježiš len dobrý človek a múdry guru?; Nie je nekresťanské, aby bola Cirkev taká bohata?Kto vyberá čítania? Môžem si počas kázne pospať?; Ku ktorému svätému sa mám modliť?Je ich tak veľa!Máme človeka držať pri živote za každú cenu?...  

V našom prostredí je známa predovšetkým bohato ilustrovaná publikácia „Tweetuj s Bohom“, ktorú v roku 2017 vydali slovenskí saleziani. Michel Remery aj pri vzniku publikácie využil svoju pôvodnú profesiu architekta. Každá dvojstránka odpovedá na jednu z 200 otázok. Je vytvorená tak, že predstavuje samostatný celok, čo umožňuje začať čítať knihu na ktorejkoľvek strane. 

Kniha má štyri hlavné tematické okruhy: 1. Tweety o Bohu: začiatok a koniec; 2. Tweety o Cirkvi: pôvod a budúcnosť; 3. Tweety o tebe a Bohu: modlitba a sviatosti; 4. Tweety o kresťanskom živote: viera a morálka. V závere knihy je 5 príloh: Zoznam kníh Svätého písma, Cirkevné tituly, Zoznam pápežov, Modlitba nad textom Svätého písma a Zamyslenie v modlitbe nad uplynulým dňom. Nechýba index použitých termínov. 

Otec Michel Remery vysvetľuje dôvod vzniku publikácie: „Chce ti pomôcť pochopiť, aký veľký zmysel dáva viera.“ Projekt „Tweetuj s Bohom“ neponúka rozsiahle katechézy. Odpovede nie sú vedecké ani vyčerpávajúce. To však nie je ani jeho cieľom. Ide o pomôcku, ktorá si za svoju formu zvolila spôsob, akým dnes komunikujú mladí ľudia. Ide o vydarené dielo, ktoré si aj na Slovensku pochvaľujú mnohí kňazi, katechéti a učitelia náboženstva a s obľubou ho používajú najmä pri práci s mladými ľuďmi.

Inzercia

Odporúčame