Niekoľko otázok pre pána Kocúra

Bývalý kňaz Miroslav Kocúr v úvode svojho blogu obvinil niektorých nemenovaných slovenských biskupov (a tiež kňazov) zo zneužívania, ktorého sa mali v minulosti dopustiť. Nepíše ktorí biskupi to mali byť, ani kedy sa to malo stať. Pán Kocúr však zo všetkou vážnosťou tvrdí, že aj na Slovensku máme niekoľko zneužitých mužov a žien, ktorým ublížili klerici, z ktorých sú dnes biskupi a kňazi. On vraj také prípady pozná. Hovorí pri tom o biskupoch – v množnom čísle.

Svoje jednoznačné tvrdenia zopakoval aj v rozhovore pre Denník N. Následne bolo medializované, že takto obvineným biskupom by mal byť Milan Chautur, gréckokatolícky eparcha. Pán Kocúr však hovorí viac o odsúdení ako o obvinení. Zneužitie biskupom (biskupmi) prezentuje ako fakt, o ktorom nemá pochybnosti, ale vedomosti. Kocúr tiež uviedol: „Údajne to už rieši aj Vatikán, hoci to nemám potvrdené.“ Pri obvinení biskupov zo zneužívania však slovíčko „údajne“ nepoužil a teda to prezentuje ako potvrdené fakty. Predpokladám teda, že by mal disponovať aj relevantnými dôkazmi. Samotné tvrdenie ženy, ktorú mal pred 34 rokmi biskup údajne zneužiť, takýmto dôkazom rozhodne nie je. To snáď pánovi Kocúrovi, ako niekdajšiemu riaditeľovi Via Iuris – hoci bez právneho vzdelania, snáď nie je potrebné pripomínať. Tak isto si pán Kocúr určite uvedomuje, čo takéto jeho sebavedomé tvrdenia znamenajú.

K obvineniu zaujal stanovisko aj biskup Milan Chautur, ktorý poprel akékoľvek zneužívanie, pričom stručne opísal aj priebeh stretnutia s dotyčnou osobou, ktorá ho v rámci nahrávaného rozhovoru mala obviniť. Mimochodom, opísal to trochu inak ako pán Kocúr – malo ísť o jednu ženu a jedného kameramana. Pán Kocúr hovoril o dvoch dievčatách a televíznom štábe...

Vážený pán Kocúr, rád by som sa Vás preto spýtal, na základe čoho – akých dôkazov obviňujete nie jedného, ale viacerých biskupov zo zneužívania? A kto by mali byť tí ďalší biskupi? Vo svojom článku totiž píšete o biskupoch, nie o biskupovi. Ďalej by som sa chcel spýtať, či hodláte Vaše tvrdenia preukázať a podložiť dôkazmi, o ktoré svoje tvrdenia opierate. Patrilo by sa.

Na vynesenie odsúdenia sú potrebné dôkazy. Vy, pán Kocúr, ste odsúdenie verejne vyniesol, no bez dôkazov. V koho prospech a za akým účelom sú takéto nepodložené tvdenia? Ak dôkazy nedodáte, Vaše konanie sa bude javiť skôr ako hrubé ohováranie, ktoré môže dotknutým osobám spôsobiť vážnu ujmu. A to môže byť dokonca aj trestné. Pamätáme si prípad krivo obvinených františkánov...

 

P.S.: Nepredpokladám, že si tento blog prečítate a tak Vám položené otázky zasielam aj emailom a prostredníctvom facebooku. Očakávam Vašu odpoveď.

 

https://dennikn.sk/blog/1231814/cirkev-sa-neda-liecit-viera-uzdravuje/

https://dennikn.sk/1234660/teolog-kocur-viem-o-slovenskom-biskupovi-ktory-tiez-sexualne-zneuzival-deti/#p_lock

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180919053

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora