Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. september 2018

Niekoľko otázok pre pána Kocúra

Bývalý kňaz Miroslav Kocúr v úvode svojho blogu obvinil niektorých nemenovaných slovenských biskupov (a tiež kňazov) zo zneužívania, ktorého sa mali v minulosti dopustiť. Nepíše ktorí biskupi to mali byť, ani kedy sa to malo stať. Pán Kocúr však zo všetkou vážnosťou tvrdí, že aj na Slovensku máme niekoľko zneužitých mužov a žien, ktorým ublížili klerici, z ktorých sú dnes biskupi a kňazi. On vraj také prípady pozná. Hovorí pri tom o biskupoch – v množnom čísle.

Svoje jednoznačné tvrdenia zopakoval aj v rozhovore pre Denník N. Následne bolo medializované, že takto obvineným biskupom by mal byť Milan Chautur, gréckokatolícky eparcha. Pán Kocúr však hovorí viac o odsúdení ako o obvinení. Zneužitie biskupom (biskupmi) prezentuje ako fakt, o ktorom nemá pochybnosti, ale vedomosti. Kocúr tiež uviedol: „Údajne to už rieši aj Vatikán, hoci to nemám potvrdené.“ Pri obvinení biskupov zo zneužívania však slovíčko „údajne“ nepoužil a teda to prezentuje ako potvrdené fakty. Predpokladám teda, že by mal disponovať aj relevantnými dôkazmi. Samotné tvrdenie ženy, ktorú mal pred 34 rokmi biskup údajne zneužiť, takýmto dôkazom rozhodne nie je. To snáď pánovi Kocúrovi, ako niekdajšiemu riaditeľovi Via Iuris – hoci bez právneho vzdelania, snáď nie je potrebné pripomínať. Tak isto si pán Kocúr určite uvedomuje, čo takéto jeho sebavedomé tvrdenia znamenajú.

K obvineniu zaujal stanovisko aj biskup Milan Chautur, ktorý poprel akékoľvek zneužívanie, pričom stručne opísal aj priebeh stretnutia s dotyčnou osobou, ktorá ho v rámci nahrávaného rozhovoru mala obviniť. Mimochodom, opísal to trochu inak ako pán Kocúr – malo ísť o jednu ženu a jedného kameramana. Pán Kocúr hovoril o dvoch dievčatách a televíznom štábe...

Vážený pán Kocúr, rád by som sa Vás preto spýtal, na základe čoho – akých dôkazov obviňujete nie jedného, ale viacerých biskupov zo zneužívania? A kto by mali byť tí ďalší biskupi? Vo svojom článku totiž píšete o biskupoch, nie o biskupovi. Ďalej by som sa chcel spýtať, či hodláte Vaše tvrdenia preukázať a podložiť dôkazmi, o ktoré svoje tvrdenia opierate. Patrilo by sa.

Na vynesenie odsúdenia sú potrebné dôkazy. Vy, pán Kocúr, ste odsúdenie verejne vyniesol, no bez dôkazov. V koho prospech a za akým účelom sú takéto nepodložené tvdenia? Ak dôkazy nedodáte, Vaše konanie sa bude javiť skôr ako hrubé ohováranie, ktoré môže dotknutým osobám spôsobiť vážnu ujmu. A to môže byť dokonca aj trestné. Pamätáme si prípad krivo obvinených františkánov...

 

P.S.: Nepredpokladám, že si tento blog prečítate a tak Vám položené otázky zasielam aj emailom a prostredníctvom facebooku. Očakávam Vašu odpoveď.

Inzercia

 

https://dennikn.sk/blog/1231814/cirkev-sa-neda-liecit-viera-uzdravuje/

https://dennikn.sk/1234660/teolog-kocur-viem-o-slovenskom-biskupovi-ktory-tiez-sexualne-zneuzival-deti/#p_lock

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180919053

Odporúčame

Blog
Do tretice všetko dobré!

Do tretice všetko dobré!

František Mikloško opäť kandiduje na prezidenta. A ja verím, že do tretice uspeje. Z radu doteraz ohlásených kandidátov, pri všetkej úcte k nim, vyčnieva po viacerých stránkach.

Blog
Najvážnejšie zistenie prieskumu o potratoch – príčiny a pokračovanie

Najvážnejšie zistenie prieskumu o potratoch – príčiny a pokračovanie

Prieskum na Postoji ukázal, že na Slovensku výrazne vzrástol počet ľudí, podľa ktorých by mali byť interrupcie dovolené z akýchkoľvek dôvodov. Jednou z príčin je zrejme zle načasovaná a realizovaná kampaň za Kotlebov návrh na ich obmedzenie. Vládnu koalíciu, ktorá návrh zmietla z rokovania parlamentu však nikto z aktivistov nekritizoval. Protizápadne orientovaným článkom reagoval „proslovenský" historik Vnuk, podporujúci Mečiara a Kotlebu

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.