Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. september 2018

Najvážnejšie zistenie prieskumu o potratoch – príčiny a pokračovanie

Prieskum na Postoji ukázal, že na Slovensku výrazne vzrástol počet ľudí, podľa ktorých by mali byť interrupcie dovolené z akýchkoľvek dôvodov. Jednou z príčin je zrejme zle načasovaná a realizovaná kampaň za Kotlebov návrh na ich obmedzenie. Vládnu koalíciu, ktorá návrh zmietla z rokovania parlamentu však nikto z aktivistov nekritizoval. Protizápadne orientovaným článkom reagoval „proslovenský" historik Vnuk, podporujúci Mečiara a Kotlebu

Aktivisti za zákaz umelého ukončenia tehotenstva optimisticky poukazovali na prieskumy, podľa ktorých väčšina obyvateľov Slovenska odmieta potraty. V júni zverejnil Denník N výsledky prieskumu, kde na otázku či sú za sprísnenie vykonávania umelých potratov odpovedalo 60 % že sú proti. V septembri podľa prieskumu Focusu pre Postoj, kde boli jasnejšie a podrobnejšie formulované otázky, vyšiel iný výsledok: proti sprísneniu súčasného zákona je 47.2 %, za sprísnenie 40 % a za úplný zákaz 7,8 %. (Prieskum tu: www.postoj.sk/36301/nazor-slovakov-na-potraty-pol-na-pol

Prieskumy predovšetkým ukázali aká je dôležitá formulácia otázky. Ak sa spýtate: „považujete umelý potrat za dobré riešenie?" väčšina odpovie nie. Ak sa spýtate: „ste za úplný zákaz potratov a trestanie každého, kto sa na tom zúčastní?" väčšina odpovie tiež Nie. Medzi tým je mnoho stupňov a možností ... Obidve odpovede môže niekto zavádzajúco interpretovať a propagandisticky zneužiť.

Negatívne základné zistenie je, že nastal presun 13 % ľudí z kategórie „schvaľujem potraty len z vážnych dôvodov" do kategórie „schvaľujem z akýchkoľvek dôvodov". Je to výrazný skok z 25 %, počas 9 rokov 2007, 2011, 2016, na 37,8 % za necelé dva roky. „Ťažko povedať, čo spôsobilo tento posun." (T. Kováčik, Postoj, 19.9.2018)

Prečo, súdruhovia?

Jediné logické vysvetlenie je, že jednou z hlavných príčin je spôsob akým sa na jar 2018 rozvírila a presadzovala agenda zákona o zákaze potratov.

- Zlé načasovanie začiatku kampane počas vrcholiacich protikorupčných manifestácií po vražde Kuciaka a Kušnírovej. (viac napr. tu:https://www.postoj.sk/33926/korupcia-alebo-potraty-desatoro-krestanske-svedectvo-a-politika

- Rozpútanie politického boja bez predchádzajúcej verejnej diskusie a snahy vysvetliť a presvedčiť bežných obyvateľov logickými argumentami prirodzeného rozumu a etiky.

- Zlé a zavádzajúce pomenovanie príčin súčasného stavu - takmer výlučne vraj liberalizmus, napriek tomu, že ide o zmenu komunistami schváleného, a exkomunistom Ficom podporeného potratového zákona, ktorý najviac obetí priniesol počas vlády KS.

- Namiesto snahy presvedčiť občanov agresívna snaha prinútiť kresťanských poslancov bezvýhradne podporiť či presadiť Kotlebov návrh, + osočovanie a inkvizičné odsudzovanie všetkých, ktorí si dovolili kritizovať tieto spôsoby, aj keď súhlasili s cieľom - lepšou ochranou života (https://blog.postoj.sk/34119/ako-kotleba-krestanov-rozhadal-a-fico-kuffu-rozkom-opil

- Kontraproduktívne a nespravodlivé útočenie takmer výlučne na KDH, ktoré zo všetkých strán 25 rokov najviac presadzovalo kresťanské hodnoty vrátane ochrany života a rodiny, bez jediného slova kritiky na adresu HZDS, SMERu, SNS a exkomunistov, ktorí mali väčšinu času existencie SR väčšinu v parlamente (a ich voličov)

- Ignorovanie faktu, že kresťanskí poslanci majú v parlamente menšinu, (KDH nikdy nemalo v parlamente viac ako 9-10% ) a útokmi proti KDH prípadne OLANO sa znižuje ich počty a preferencie, čo zhoršuje vyhliadky do budúcnosti.

- Spôsoby a vystupovanie, ktoré uľahčilo oponentom tvrdiť že boj za obmedzenie potratov je náboženská téma, a jeho aktérov označiť za nekultúrnych netolerantných spiatočníkov.

- Vyhováranie sa na liberálne médiá, bez zamyslenia nad tým prečo na formálne kresťanskom Slovensku nemáme žiadne mienkotvorné kresťansko-konzervatívne média, a zamyslenia nad kvalitou a zodpovednosťou našich médií, na čele s Katolíckymi novinami.

Okrem rozhádania kresťanov a oslabenia protikorupčných manifestácií je výsledkom týchto aktivít aj uvedený presun 13 % ludi z kategórie „schvaľujem potraty len z vážnych dôvodov" do kategórie „schvaľujem z akýchkoľvek dôvodov". Neteší ma to, ale ani neprekvapuje. Niektorí sme od začiatku varovali, že takto vedená kampaň je kontraproduktívna, na čo vlastní reagovali len odmietaním a osočovaním. Obávam sa, že trend bude pokračovať aj preto, že zatiaľ nevidno že by sa kresťania a pro-life aktivisti poučili z utŕženej porážky a pochopili či uznali príčiny tohto javu.

Liberálny Mečiar, SMER a SNS?

Počas tohtoročnej intenzívnej kampane viacerí kresťania a pro-life aktivisti opakovali, že za súčasný vysoký stav potratov u nás môže liberalizmus, a tlačili na kresťanských poslancov, aby v parlamente presadili schválenie návrhu Kotlebovej ĽSNS na ich zákaz. Napriek tomu, že potraty sa konajú podľa komunistického zákona, a kresťania (aj liberálne strany) majú v NR SR slabú menšinu. Keď návrh zmietla z rokovania vládna koalícia SMER + SNS, nikto z nich ju za to to verejne nekritizoval, ani z toho nevyvodil poučenie pre seba či voličov.

Jediný, kto jasne pomenoval vinníkov bol Jozef Mikloško v článku z 13.6.2018:

Podľa procedurálneho návrhu poslanca za SMER, kresťana Blanára, sa o Kotlebovom návrhu ani nehlasovalo. Za zmarenie ďalšieho rokovania a hlasovania o Kotlebovom návrhu bolo 46 zo 49 poslancov SMERu. Za zmarenie bolo 8 z 15 poslancov SNS vrátane predsedu Danka, 7 nehlasovalo. Za bolo aj 10 zo 14 poslancov Most-Híd. Z liberálnej SAS boli za 2, proti 2, zdržali sa 3. OĽANO 1 za, 5 proti, 3 sa zdržali. Proti boli všetci z ĽSNS a Sme rodina.

Mikloško tiež pripomína, že podobný návrh ako teraz ĽSNS predložil v r. 1992 minister zdravotníctva Rakús (KDH) Zaradenie návrhu do programu schôdze SNR 27.4.1992 znemožnili najmä poslanci HZDS a SDĹ, spolu s ODÚ, SZ a SNS. Tí ktorí „nedovolili, aby sa vtedajší vládny Zákon o ochrane ľudského života dostal do SNR, vzápätí vysoko vyhrali voľby“. (Aj s pomocou niektorých cirkevníkov) Mečiar utvoril vládu so SNS. Zo SDĽ, ktorá bola súčasťou 1. Dzurindovej vlády vznikol Ficov SMER, ktorý od r. 2006 vládol s Mečiarom a Slotom, teraz s jeho nasledovníkom Dankom.

Inzercia

https://www.hlavnespravy.sk/jozef-miklosko-rok-mat-dalsi-pochod-za-zivot-nenarodene-deti-budu-nadalej-rovnako-kruto-zomierat/1433012

„Dohovor o právach dieťaťa (1989) podpísal prezident ČSFR V. Havel v r.1990 v OSN. Na prvé výročie revolúcie, 17.11.1990, som ho predložil FZ k ratifikácií, ktoré ho schválilo. Listina základných práv a slobôd sa schválila 9.1.1991. Obzvlášť som sa tešil vete dodanej (českým) poslancom Ivanom Fišerom: „Ľudský život je hodný ochrany pred narodením.“ Tento výrok prevzala aj Ústava SR. Nie je to fráza." (J. Mikloško)

„Proslovenský" historik František Vnuk

Všetky uvedené fakty ignoroval a zamlčal F. Vnuk v článku „Cena ľudského života" na webe AlianciaZaNedelu. Vnuk oslavuje vojnový Slovenský štát. V r. 1992 napísal, že „Beneš bol väčším nepriateľom Slovenska ako Stalin.“ Podporoval Mečiarovu koalíciu exkomunistov a nacionalistov. V novinách útočil na biskupov, keď desiati spoločným vyhlásením kritizovali zákon Mečiarovej vlády „o ochrane republiky“. (jún 1996, viac tu: https://www.postoj.sk/33030/ako-krestania-pomahaju-komunistom-nacionalistom-extremistom-a-korupcnikom )

V tomto "pro-life" článku Vnuk opísal dôvody pre ktoré treba chrániť ľudský život od počatia, s čím možno súhlasiť. Kritizoval ako médiá interpretovali prieskum, ktorý Focus robil v júni 2018 pre Denník N, a že všetkých aktivistov za lepšiu ochranu života nálepkujú ako extrémistov a spiatočníkov.

Pripomenul 2 dôležité fakty: Že súčasný „potratový zákon" u nás schválili komunisti v r. 1957, a že zatiaľ čo prvé legalizované interrupcie boli povolené v takých prípadoch ako znásilnenie, incest, alebo ohrozenie života matky – teda za mimoriadnych a zriedkavých okolností, „dnes 95 % umelých prerušení tehotenstva nemá nijaký vzťah k pôvodným dôvodom."

V podstatnom však zavádza: „Za 26 rokov života v demokratických podmienkach, sa naši zákonodarcovia nepokúsili ho zrušiť, alebo aspoň zmierniť jeho dopad na spoločnosť. Reprezentanti politických strán, z ktorých niektoré sa otvorene hlásia ku kresťanskému svetonázoru, nepokladali za potrebné urobiť v tomto smere nijakú nápravu. Po štvrťstoročí čakania sa na túto úlohu podujala Ľudová strana – Naše Slovensko."

Z klamstva ho usvedčujú fakty, ktoré spomína Mikloško. Prečo Vnuk za tých 26 rokov, z ktorých väčšinu vládol Mečiar a Fico, týchto nekritizoval, ani nenabádal ľudí, aby volili kresťanských politikov, ktorí sa viac snažia o ochranu života a rodiny?

V dlhom článku ani slovom nespomenul tých, ktorí 12. 6. 2018 zmarili hlasovanie o ním chválenom návrhu Kotlebovej ĽSNS. Sú to tí istí, ktorí nesú (spolu s Mečiarovcami) hlavnú zodpovednosť za našu obrovskú korupciu, ktorá podľa pápeža Františka vedie ku kultúre smrti, a ktorých chceli odvolať manifestácie Za slušné Slovensko. (https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia)

Za vinníka označuje „vývoj udalostí v západnom svete", kde sa „nepriateľom Cirkvi podarilo degradovať sviatostné manželstvo na dočasné partnerstvo a vyvrcholením tejto paródie manželstva je spolužitie dvoch osôb rovnakého pohlavia." ... „Interrupcia ešte síce nie je celkom normálnou záležitosťou, ale je legálna." Na (post) komunistickom Východe, v Rusku a Číne, je však situácia s interrupciami aj rozvodmi podstatne horšia ako u nás, aj ako na demokratickom západe.

Nie NATO ale bulvár a telenovely

Predpokladom úspešného liečenia každej choroby, aj sociálnych a kultúrno-morálnych problémov a ich dôsledkov, je dobrá a pravdivá diagnóza. Platí to aj pri ochrane života.

Príčinou či pôvodcom súčasného stavu nie je liberalizmus, ako tvrdia niektorí kresťania a pro-life aktivisti. Príčinou je konzumný materializmus, ktorý má v mnohom podobné dôsledky ako ideologický, a morálny relativizmus. Liberalizmus nie je jeho tvorcom, ale produktom, súčasťou a šíriteľom, rovnako ako komunistický a nacionálny socializmus. Jeho hlavným šíriteľom nie je vláda USA, Brusel a NATO, ale Hollywood, telenovely a bulvár. Vo viacerých štátoch tomu pomáhajú súdy, ktorých úrovňou patrí Slovensko k najhorším. Záchranou nie je bývalým dôstojníkom KGB Putinom riadené Rusko, ktoré je za viac než storočie až po dnes v úcte k ľudskému životu vrátane umelých potratov omnoho horšie ako Česko-Slovensko i demokratický Západ.

Dobré a mylné riešenie

Na dobré riešenie sa treba vyvarovať doterajších chýb a pomýlených postupov opísaných vyššie.

Mikloško píše: „V akciách proti potratom treba zmeniť aj legislatívu, ale ide aj o sociálnu politiku, výchovu k úcte k životu, osvetu a sexuálnu výchovu, zdravotnícku starostlivosť, zlepšenie ekonomických a sociálnych podmienok, podporu mnohodetných rodín, výstavbu bytov, azylových domov pre slobodné matky, organizovanie adopcie ..., atď. Šancu má iba premyslená výchova, vytrvalá osveta, sociálna podpora rodín a pozitívne kampane v prospech vhodnej klímy pre život. Úloha cirkvi je nezastupiteľná, mala by viac investovať do ľudí ako do betónu. Ak nebude nielen morálne podporovať rodinu a deti, nové kostoly a pastoračné centrá budú prázdne, veď deti sa nerodia. Nevadí nám, že aj Slovensko vymiera...?"

Jeden z tých, čo v apríli 2018 rozprúdili kampaň, ktorej dôsledkom je aj uvedený posun v názoroch ľudí na potraty, P. Molda, (bývalý?) člen KDH ohlásil vznik novej kresťanskej strany. Tá má popri niektorých dobrých veciach, ktoré majú v programe aj iní, nekompromisnejšie ako KDH presadzovať kresťanské hodnoty a ochranu života. Jej zmysel formuloval takto: „Kresťanská identita je ohrozená tým, že kresťanská demokracia po Európe sedí vo vládach s liberálmi, ktorí dovoľujú vraždiť nevinné deti, presadzujú zákony proti rodine" http://svetlosveta.sk/molda-liberalna-krestanska-demokracia-vycerpala-svoje-moznosti/ (vláda exkomunistov a korupčníkov asi až tak nevadí)

Takáto strana však najviac hlasov získa na úkor KDH, ktorému tým pravdepodobne znemožní vstup do parlamentu, ktorý sama tiež nedosiahne. Výsledkom bude slabšie zastúpenie ako-tak dôsledných kresťanov v parlamente, aj menšia pravdepodobnosť presadenia lepšej ochrany života a rodiny na Slovensku.

Odporúčame

Blog
Spolitizované Slušné Slovensko a vlastný gól Jána Mrvu

Spolitizované Slušné Slovensko a vlastný gól Jána Mrvu

Niektorí organizátori protikorupčných manifestácií Za slušné Slovensko vyjadrili pre blížiace sa komunálne voľby podporu kandidátom z politického hnutia „Progresívne Slovensko". Viacerí to označili za zradu ich sľubu nevstupovať do politiky, a dôkaz, že manifestácie boli od začiatku financované touto stranou. Pridal sa k nim žiaľ aj Ján Mrva, ktorý je nádejným opozičným kandidátom na primátora Bratislavy.