Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. september 2018

Orbán nie je Maďarsko

Hlasovanie o Maďarsku v Európskom parlamente niektorí označujú za útok na krajinu samotnú, na jej vraj nezávislú politiku, alebo dokonca na konzervatívne a kresťanské hodnoty, ktoré údajne vláda Viktora Orbána zastáva a chráni. Títo Orbánovi apologéti skočili na prastarú hru všetkých autoritárskych vládcov. Keď sa poukáže na ich reálne zlyhania a prehrešky voči dohodám a hodnotám, ktoré sa sami zaviazali dodržiavať, začnú sa tváriť ako obeť, na ktorú každý nespravodlivo útočí. Správa v skutočnosti nehovorí nič o Maďarsku a Maďaroch, ani o tom, aké hodnoty majú, či nemajú vyznávať. Je popisom spôsobov, akými konkrétna osoba vykonáva vládu.
Orbán nie je Maďarsko

Spomeňme si na rôzne demarše, ktoré v polovici 90. rokov chodili z európskych inštitúcií na adresu Mečiarovej vlády. Aj vtedy sa našli ľudia, ktorí v nich videli útoky na našu „svojstojnosť,“ na „slovenskú cestu“ a vraj aj tradičné hodnoty. Tí, ktorí na Mečiarove prešľapy v oblasti dodržiavania zásad právneho štátu doma aj v zahraničí poukazovali, boli označovaní takmer rovnakými prívlastkami, aké čítame a počujeme dnes. S odstupom času jase vidno, kto mal pravdu a kto, často nevedomky, bol služobníkom skupinky ľudí, ktorých jedinou hodnotou bolo spoločné rozkrádanie Slovenska. 

Aj Viktor Orbán takúto skupinku vytvoril. A s jej pomocou postupne ovláda a rozkráda krajinu. Maďarsko má najväčšiu chybovosť v čerpaní eurofondov. Ľudia, ktorí sa pohybujú v jeho blízkosti, prichádzajú nevysvetliteľným spôsobom k rozprávkovým majetkom a popri tom likvidujú slobodné médiá a z titulu svojej moci blokujú činnosť opozície.

Kresťanstvo v Orbánovom vnímaní vyzerá tak, že na strane jednej odoprie potravinovú pomoc neúspešným žiadateľom o azyl a na strane druhej pokútnym spôsobom predáva maďarské (a teda aj európske) občianstvo osobám, ktoré sú preukázateľne napojené na teroristické siete, alebo ruské tajné služby. Európske bezpečnostné zložky pritom nemajú najmenšiu šancu preveriť ich minulosť a prípadný stupeň ohrozenia, ktorý predstavujú.

Ochrana Európy pred radikálnym Islamom končí tam, kde sa začínajú priateľské vzťahy s moslimskými diktátormi zo Strednej Ázie, na ktorú sa Viktor Orbán pozerá ako na región budúcnosti. Samozrejme, že ide len o to, ako dostať tamojšie firmy na európske trhy.

V obrane konzervatívnych hodnôt stratil aj tých, ktorí by mali byť jeho prirodzenými spojencami.  CDU aj CSU, ako aj rakúski ľudovci už majú dosť takejto dvojtvárnej politiky a Správu podporili. Vlastne jediní, kto pri jeho prejave v Európskom parlamente tlieskal,  boli extrémisti. Také je vysvedčenie jeho vlády a svedectvo o tom, ako úprimne to so svojimi hodnotami myslí.

Inzercia

Text Správy nie je ideálny. Tak, ako väčšina dokumentov schválených v Európskom parlamente, je výsledkom kompromisu. Sám som hlasoval proti tomu, aby obsahovala niektoré ustanovenia, ktoré sú na hrane toho, kde končia právomoci spoločných inštitúcií Európskej únie a kde začína suverénne právo každého členského štátu. Správu je však potrebné vnímať ako celok. Ako zdvihnutý prst každému politikovi, ktorý by sa z opojenia mocou začal obracať k autoritatívnym tendenciám. 

Kto iný, ako práve my, obyvatelia Strednej Európy,  by sme mali byť vnímaví ku každému náznaku potláčania slobody, podpory nenávisti a revizionizmu. V roku 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a 80. výročia Mníchova je tento apel o to potrebnejší, že v Európe sa opäť začínajú vynárať sily, o ktorých sme si ešte nedávno mysleli, že sa už nikdy neobjavia.

Orbán nie je Maďarsko. Aj v Maďarsku sú ľudia, ktorí milujú slobodu a demokraciu a chcú žiť v spoločnej Európe. A práve tých, ako aj všetkých ľudí, ktorí sú za dodržiavanie pravidiel, sme našim hlasovaním podporili.   

 

Odporúčame

Blog
Rok kresťanských demokratov

Rok kresťanských demokratov

Kresťanskodemokratické hnutie prechádza od posledných parlamentných volieb obdobím vnútornej konsolidácie. Keď som bol v júni 2016 zvolený za člena Predsedníctva, vedel som, že nás čaká množstvo práce, ktorá musí smerovať najmä dovnútra strany, k našim organizáciám, členom a sympatizantom.