Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. september 2018

Blahorečenie Alfonzy Márie Eppingerovej v Štrasburgu

Štrasburg slávil, aj sa čudoval, keď približne stovka rehoľných sestier zo Slovenska prechádzala „v štrúdličke“ cez „Petit France“ ku Katedrále Notre-Dame. Sestričky v tmavých habitoch pritiahli všetky zraky naokolo. Spýtavé pohľady a mierne pootvorené ústa nasvedčovali, že ide o nie celkom bežný jav v centre tohto slávneho mesta.
Blahorečenie Alfonzy Márie Eppingerovej v Štrasburgu

V atmosfére údivu, obdivu, aj neskrývaných sympatií vstúpili sestry „Vykupiteľky“ spolu s laickými spolupracovníkmi a sympatizantmi do starobylej Katedrály Notre-Dame, aby spolu s ostatnými slávili blahorečenie ich zakladateľky matky Alfonzy Márie Eppingerovej pochádzajúcej z neďalekého Niederbronnu.  Aby oslavovali Boha, že nám dáva matku Alfonzu ako príklad života a orodovníčku v nebi.

Táto žena s podlomeným zdravím a negramotná, nikdy neopustiaca rodný Niederbronn a okolie, zanechala po sebe silnú stopu, na ktorú doteraz nadväzujú iní. Vo svojej dobe (19. storočie) robila to, k čomu je pozvaný každý kresťan (no nie každý sa tohto poslania rovnako dobre „zhostí“) – sprítomniť Boha svojim súčasníkom. 

Neúroda, hospodárska kríza, hladomor, choroby  a kriminalita. Ľudia zjedia aj zrno určené na siatie. K tomu sa pridávajú týfus, cholera a kiahne.  A ona svojim konaním „kričí“ o Božej láske voči každému človeku. „Boh nikdy nechce to, čo nám môže ublížiť“, hovorieva. Boh nás pozýva na periférie. „Vedie nás tam, kde je ľudstvo najviac zranené ... Boh sa nebojí! ... On sám bol perifériou.“ (Gaudete et Exultate). Alfonza sa nechá viesť ... Založí kongregáciu,  odvážne opúšťa múry kláštora a prichádza do príbytkov, aby zmierňovala bolesť , biedu a utrpenie každého druhu.  Žije v zmiešanom prostredí nábožensky i kultúrne. Nerobí rozdiely.  Jej sestry „nielen bdejú pri chorých ... vystavujú sa riziku nákazy a prekonávajú znechutenie ... Správajú sa taktne zoči-voči hrubým spôsobom chorých, snažia sa, aby v ich domoch zavládla čistota ... vyučujú deti v osamelých dedinách a osadách ...“  Čelia epidémiám a zomierajú na ne. Sú vynaliezavé, keď ide o život. Sprevádzajú umierajúcich a potešujú ich rodiny.  Súčasník matky Alfonzy sa vyjadrí, že jej kongregácia je „nástrojom civilizácie a kresťanskej morálky“. Obetavosť, skromnosť, diskrétnosť a modlitba sú ozdobou Kongregácie sestier   Najsvätejšieho Spasiteľa.

Počas Krymskej vojny ošetrujú ranených v poľných nemocniciach a presúvajú sa spolu s armádou. Dostanú sa až k Sevastopoľu. Prichádza uznanie zo strany štátu. Hrdinstvo sestier oceňuje cisár Napoleon III.

Približne 170 kňazov, 14 biskupov, arcibiskup Štrasburgu  a kardinál Becciu vstupujú v slávnostnom sprievode do katedrály. Veľkoleposť a úctyhodnosť. Sprievod hodný kráľovnej. A matka Alfonza ňou bola, aj keď inak ... Počas rítu blahorečenia, pri  odhalení obrazu matky Alfonzy Márie a pri prinášaní relikvie nám prebehnú mysľou momenty z jej hrdinského a múdreho života ...  Sme hrdí, že postulátorkou procesu blahorečenia je slovenská sestra Katarína Krištofová z Kongregácie sestier Božského Vykupiteľa. Sme poctení, že môžeme byť „pri tom“ ... 

Matka Alfonza, vypros nám odvahu,  „kričať“ o Božej láske v našom, rovnako boľavom, storočí ...

Post scriptum                                                                                           

V súčasnosti pôsobia vo svete tri kongregácie, ktoré pochádzajú z jej založenia a šíria charizmu, ktorú zanechala. Ich domy sú roztrúsené po celom svete. Aj v ďalekej Afrike. Životným mottom matky Alfonzy bolo: „Všetko pre Boha a pre spásu duší.“ Jej blahorečenie potvrdil Svätý Otec na 9. septembra 2018 v Katedrále Notre-Dame v Štrasburgu.

Odkazy

https://www.vaticannews.va/sk/cirkev/news/2018-09/strasburg-blahorecenie-alfonza-maria-eppingerova-kardinal-becciu.html

Inzercia

 http://www.ktotv.com/.../messe-de-batification-de-mre...

http://www.alfonza-maria-eppinger.com/

https://blog.postoj.sk/7254/zdanlivo-bez-sanci               

http://sk.radiovaticana.va/news/2017/07/31/ctihodn%C3%A1_alfonza_m%C3%A1ria_eppingerov%C3%A1_a_jej_150_v%C3%BDro%C4%8Die_smrti/1328048

 

 

 

 

 

Odporúčame

Blog
Muž dialógu - Ján Kempný

Muž dialógu - Ján Kempný

Podieľal sa na obnove krajiny, pomáhal budovať silnú občiansku stranu. V kľúčovom momente sa rozhodol správne. Tichý a nenápadný. Vtiahnutý do politického virvaru, ale pevne čeliaci okolnostiam. Nespravodlivo väznený. Právnik a politik, nositeľ Radu Ľudovíta Štúra. Čestný človek – JUDr. Ján Kempný (1912-1997).

Blog
Teória evolúcie a viera významných vedcov

Teória evolúcie a viera významných vedcov

Hoci sa skôr dozvieme o konfliktoch medzi kresťanstvom a evolučnou teóriou, môj článok bude trochu z iného „súdka.“ Evolúciu ako vedecký fakt uznali poslední pápeži a mnohé iné osobnosti z radov filozofie a teológie. No poznáme aj vedcov, ktorí nevideli rozpor medzi svojim presvedčením a výskumným zameraním na poli evolučnej biológie. Vyberám len niektorých.