Spolitizované Slušné Slovensko a vlastný gól Jána Mrvu

Niektorí organizátori protikorupčných manifestácií Za slušné Slovensko vyjadrili pre blížiace sa komunálne voľby podporu kandidátom z politického hnutia „Progresívne Slovensko". Viacerí to označili za zradu ich sľubu nevstupovať do politiky, a dôkaz, že manifestácie boli od začiatku financované touto stranou. Pridal sa k nim žiaľ aj Ján Mrva, ktorý je nádejným opozičným kandidátom na primátora Bratislavy.

Prvou reakciou vtedajšieho premiéra exkomunistu Fica na protikorupčné manifestácie „Za slušné Slovensko" po vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej bolo nikdy nedokázané tvrdenie, že ich platí či organizuje protislovenské zahraničie a G. Soros. To opakoval JUDr. Čarnogurský, exmečiarovci vrátane JUDr. Harabína, Kotlebovci, weby ako Hlavné správy či AlianciaZaNedelu. Potom im fakticky pomohol kňaz Kuffa obvinením, že ich organizujú genderisti, ktoré vyššie uvedení hojne šírili. Venoval som sa tomu vtedy, nebudem to teraz opakovať. https://www.postoj.sk/31902/ficov-smer-a-korupcia-alebo-soros-genderisti-a-destabilizacia

Je to oživenie spôsobov nedemokratických politikov a ideológií stotožňujúcich seba a svoju vládu so štátom, národom, „pracujúcim ľudom". Tí kritiku svojej vlády označujú za škodenie štátu či národu, a odporcov svojej totalitnej vlády likvidujú pod zámienkou, že konajú v službe nepriateľského zahraničia. Tak komunisti odsudzovali kňazov, biskupov i laikov ako „vatikánskych špiónov", iných vrátane Charty 77 obviňovali, že v službe západných kapitalistov škodia nášmu „reálnemu socializmu".

Robil to Mečiar a jeho koalícia exkomunistov a nacionalistov, opakuje to Fico&Danko a spol.

Dôsledky normalizácie"

Týmto obvineniam často veria a šíria ich aj takí, ktorým kritizované chyby vládcov škodia, a ktorí ich priamo nevolia a nepodporujú. Užitočné je zamyslieť sa prečo.

U niektorých je príčinou uctievanie štátu v zmysle aký odsúdila encyklika proti nacionálnemu socializmu Mit brennender Sorge z r. 1937. Niekto to vníma v duchu príslovia „bez vetra sa ani lístok nepohne". Niekto preto, že (niekedy súdiac podľa seba) si nevie predstaviť či uznať, že iný môže nezištne a riskujúc problémy obetovať čas a námahu na takéto verejnoprospešné „protivládne" aktivity. Občas tým aj vedome či podvedome ukľudňuje seba či svoje svedomie, že sa on takéhoto odporu proti zlu, akým je napríklad korupcia, nezúčastnil. Tieto dôvody sa u jednotlivcov v rôznom pomere miešajú a spájajú, pričom iste nie sú jediné.

Jednu z hlavných príčin nedávno naznačil teológ T. Halík vo skvelom opise komunistickej „normalizácie" po z Moskvy riadenej okupácii Československa 21. augusta 1968: Normalizácia „zdevastovala morálne klímu našej krajiny viac ako dve svetové vojny, aj ako neporovnateľne krutejšie päťdesiate roky stalinského teroru." Spoločnosť deformovalo „to teplé klzké bahno, tých dvadsať rokov lží, predstierania, kompromisov, korupcie, keď sa k moci ľahko dostávali najneschopnejší a najbezcharakternejší ľudia a iní boli podozriví už len preto, že boli schopní a charakterní - to skrivilo chrbtice a otrávilo dôveru oveľa viac." ( Halík: Pražská jar bola ilúzia, komunizmus je nereformovateľný )

Politika Slušného Slovenska

Približne po dvoch mesiacoch protestov desaťtisícov občanov, na ktoré vládna koalícia reagovala len kozmetickými úpravami, ktoré akceptoval prezident, niektorí z organizátorov oznámili podporu politikom kandidujúcim v komunálnych voľbách za Progresívne Slovensko. Niektorí to sklamane, alebo s hraným či skutočným rozhorčením označili za zradu sľubu nevstupovať do politiky, alebo dokonca za dôkaz toho, že za manifestáciami Za slušné Slovensko od začiatku stáli protivládne či protislovenské sily a opozičné strany. To je omyl a demagógia, z ktorej má úžitok iba vládna koalícia a jej korupční biznispartneri.

Ak organizátori manifestácii vyhlásili že nebudú vstupovať do politiky, tak len ukázali že majú rovnako ako väčšina ľudí pomýlené chápanie obsahu a významu pojmu „robiť politiku". Politikou je nielen každá činnosť vlády, parlamentu, štátnych orgánov, ale aj činnosť občanov zameraná na akúkoľvek zmenu tohto riadenia. Napríklad aj výzva miestnemu úradu aby venoval viac prostriedkov na opravu chodníka na našej ulici či okien na susednej škole namiesto financovania majálesu. Alebo aby zmenil parkovaciu politiku či daň pre psíčkarov.

Preto každé zhromaždenie občanov vyzývajúce vládu aby lepšie vyšetrovala zločiny a zastavila korupciu je politickou činnosťou. Taká je v demokracii oprávnenou a žiadúcou aktivitou občanov. Podľa učenia Katolíckej cirkvi je to pozitívne úsilie o spravodlivosť a obecné dobro. Odmietajú a kritizujú ju totalitné ideológie, strany a politici, tí, ktorí majú nespravodlivý prospech z kritizovanej korupcie a spôsobu vlády, pomýlení uctievači štátu.

Stranícka politika

Ak organizátori protestov na začiatku povedali, že nebudú robiť stranícku politiku, a po dvoch mesiacoch predsa niektorí z nich vyjadrili podporu nejakej politickej strane či politikovi, možno to označiť za nedodržaný sľub či chybné politické rozhodnutie. Možno kriticky skúmať jeho dôvody, diskutovať o príčinách a dôsledkoch, ale nie je to dôkaz, že od začiatku ich platili či manipulovali nejaké skryté protislovenské záujmy, mimovládky, alebo politické strany.

Dôkazom by boli napríklad prevody peňazí. Aktivity občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko sú však financované prostredníctvom transparentného účtu, kde každý môže vidieť, kto iniciatíve prispel. Sú omnoho transparentnejšie než podnikanie a daňové priznania niektorých politikov a podnikateľov poberajúcich eurofondy a milióny z našich daní prostredníctvom štátnych zákaziek.

Pokiaľ nepodporujú stranu či ľudí zapletených do korupcie, nie je to ani zrada občanov demonštrujúcich proti vražde a korupcii. Je to najmä ( neriešim teraz nakoľko dobrá či nevhodná) reakcia na postoj vlády, slabosť parlamentnej opozície, fakt že niektoré veci naozaj nemožno vyriešiť na ulici, ale len v parlamente, vláde, praktickom riadení obcí.

Mrva versus Slušné Slovensko?

Začiatkom septembra médiá informovali, že teórie o platených protestoch šíri aj „opozičný kandidát na bratislavského primátora Mrva." .... „Opoziční lídri, ktorí Mrvu podporujú, tiež spochybňujú protesty, alebo hovoria, že nie sú zodpovední za jeho názory." (Pred Mrvom sa tak vyjadrili aj iní.)

Médiá pripomínajú, že Mrva spočiatku protesty podporoval a propagoval, ale teraz ich na facebooku kritizuje: „Som smutný, že som neveril ľuďom, čo mi od začiatku hovorili, že ide o Projekt Progresívneho Slovenska,“ .... „No veď tie deti, čo to robili, postupne povedia, ako to bolo a kto to financoval,“ ( https://vybrali.sme.sk/c/Mrva-siri-teorie-o-platenych-protestoch-ze-homosexuali-su-promiskuitni/ )

Komu to Mrva neveril a zrazu verí? Ficovi, Kotlebovmu fanklubu, exmečiarovcom, ľuďom pre ktorých sú hlavným zdrojom informácií konšpiračné weby? Alebo politikom, ktorí sú sklamaní, že organizátori manifestácií podporili ich konkurenciu? Ak mu dali nejaký vecný dôkaz týchto tvrdení, mal by ho zverejniť, ak nie, mal by si uvedomiť že šírením takýchto teórií a nedokázaných obvinení škodí občianskemu boju proti korupčnej vláde, ktorý podporoval, aj svojej kandidatúre.

Keby Mrva povedal či napísal, že protesty a akcie Za Slušné Slovensko podporoval, lebo je proti korupcii a za vyšetrenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej, ale so súčasnými politickými vyjadreniami organizátorov nesúhlasí z takých-a-takých dôvodov, bolo by to korektné, demokratické a konštruktívne. A určite by to aj Mrvovi politicky a v predvolebnom boji pomohlo podstatne viac než takéto nepodložené konšpiračné vyhlásenia.

Komunálne voľby a homosexuáli?

Podľa iniciatívy Za slušné Slovensko pri týchto vyjadreniach J. Mrvu ide o predvolebnú kampaň. To isté však platí o transparentoch obviňujúcich Mrvu z homofóbie, za ktorými môžu byť jeho protikandidáti.

Skutočnosť, že prvý krát sa takéto transparenty objavili v čase Dúhového pochodu 2018 (ktorý sa konal s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR aj Grantového programu hlavného mesta SR Bratislavy) naznačuje aj druhú možnosť - že je za tým homoloby, ktorá podobne vo svete už znemožnila viacerých čo vyjadrili nesúhlas s interpretáciou rodiny a špeciálnych ľudských práv.

V júli sa objavili transparenty s nápisom „homoši preč z Bratislavy – Ján Mrva, prvý katolícky primátor.“ Teraz neznámy páchateľ v noci zo štvrtka (6. 9.) na piatok v Bratislave prelepil desiatky bilbordov kandidáta na primátora hlavného mesta a súčasného starostu mestskej časti Vajnory Jána Mrvu heslami homofób a konšpirátor. Prípad rieši polícia, ale po tom ako ju 10 rokov riadil Ficov a Kaliňákov SMER, je malá šanca, že to aj do volieb objasní. https.//bratislava.dnes.24.sk/bilbordy-kandidata-j-mrvu-prelepili-heslami-homofob-a-konspirator

Takýmto útokom však zbytočne nahralo aj médiami citované vyjadrenie Mrvu, že homosexuáli sú promiskuitní. To je zavádzajúca polopravda. Promiskuitní sú niektorí homosexuáli. Podobne ako niektorí heterosexuáli vrátane šéfa parlamentnej strany, „Rodiny" B. Kollára.

Dúhová a/alebo developerská Bratislava?

Mrva na otázky novinárov k tejto téme dobre odpovedal: „Témy, na ktoré sa pýtate, sú úplne mimo kampane, v ktorej práve bojujem. A presne o to ide. Ľudia nechcú ideologické hádky, politikárčenie, majú toho plné zuby. Chcú riešenia problémov ako doprava, parkovanie, zeleň."

Mnohí si žiaľ pletú možnosti, úlohu a kompetencie miestnej samosprávy, vlády a parlamentu. V komunálnej politike je popri praktických schopnostiach z „Desatora" najdôležitejšie 7. prikázanie: „Nepokradneš", pod ktoré spadá aj korupcia. Ostatné prakticky nerieši. Rieši obecný majetok a financie, výstavbu, životné prostredie, dopravu. Spolufinancuje štátne školy, ktorých náplň však určuje Ministerstvo školstva. Ovplyvňuje ochranu kultúrnych pamiatok, prispieva k budovaniu objektov pre kultúru. Alebo pomáha k ich ničeniu, ako napríklad vedenie Bratislavy za primátorov Ftáčnika a Nesrovnala, ktorých v magistráte podporujú najmä poslanci za SMER a SDKÚ.

Jedným z hlavných kritérií na dobrého primátora a riadenie mesta je usmerňovanie výstavby. To je v Bratislave posledných 15 i viac rokov veľmi zlé. Vedenie mesta opakovane uprednostňuje záujmy a zisky developerov a zbohatlíkov pred kvalitným rozvojom mesta, potrebami väčšiny obyvateľov, ochrany prírody a kultúrnych hodnôt a pamiatok. Viaceré fakty som uviedol napríklad tu: https://www.postoj.sk/9000/ako-primatori-pomahaju-ukradnut-bratislavske-nabrezie

Aj preto by nebolo dobré, keby v kresle bratislavského primátora zostal I. Nesrovnal. Aj preto je dobré, že sa opozícia konečne dohodla na dobrom kandidátovi, ktorý má reálnu šancu vyhrať a prispieť k zásadnej zmene spôsobu vedenia hlavného mesta Slovenska. Bola by veľká škoda, keby to znemožnili jeho vlastné góly, „dúhová" antikampaň, alebo iniciátori manifestácií Za slušné Slovensko.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo