Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. september 2018

...až k hrobu Silvestra Krčméryho

Banskobystrický chalan, skaut, člen kolakovičovej Rodiny, lekár, väzeň, disident, človek v pozadí Sviečkovej manifestácie, osobný priateľ Jána Pavla II. Človek, ktorého blahorečenie môže začať. Prečo? V pondelok uplynie 5 rokov od jeho odchodu do večnosti. Možno by sme sa mohli spýtať spoločne s kardinálom Stanislavom Dziwiszom: "Silvo, Silvo. Poznáte ho?!" Víkendové podujatia ponúkajú niekoľko možností ako MUDr. Silvestra Krčméryho SF spoznať.
...až  k hrobu Silvestra Krčméryho

Je na nás, čo bude rezonovať v našej pamäti, v pamäti našich detí. Starší ľudia mi hovorili, ako ich rodičia brávali k osobnostiam podzemnej cirkvi väznených za vieru, aby sa pri nich "zamúčili od múky". Niečo podobné je možné aj počas víkendu.

V sobotu prídu do kostola na Miletičovej (saleziáni) v Bratislave spomínať na svojho spoluzakladateľa členovia Spoločenstva Fatima. Sekulárneho inštitútu, ktorý zakladal Silvo Krčméry s Vladimírom Juklom v roku 1974. Je dobre násjť si čas a prísť o 18 hod. na spomienkovú slávnosť, svätú omšu. Zapojiť sa v modlitbe vďaky za inšpirujúci príklad lekára Krčméryho. Popremýšľať, čo ponúka dnešnej dobe i Cirkvi. Na stránke spoločenstva sa píše: "Na Spoločenstve Fatima sa veľmi dobre potvrdzuje prirovnanie, ktorým charakterizovali sekulárne inštitúty ako "pokusné laboratóriá." Tým sa zároveň napĺňa jeden rozmer vzťahu človeka k Bohu a svedectva o jeho prítomnosti vo svete: poznávanie a stála otvorenosť na nové impulzy Svätého Ducha a potreby človeka." To charakterizovalo aj Silva. Asi si dosť neuvedomujeme, že rovnako ako v Taliansku vznikalo napr. hnutie Focolare a i., tak u nás vznikal tento sekulárny ištitút.

A čo bude v nedeľu? Možno ani neviete, že v Bratislave existujú skauti, ktorí si za svojho patróna zvolili MUDr. Silvestra Krčméryho SF. Aj oni sa rozhodli pripomenúť si svojho patróna a o opäť na Miletičovej (saleziáni) a to v nedeľu od 11 hod. (sv. omšou), stanovišťami pre deti, púťou k hrobu Silva. Podrobnosti sú zverejnené na facebooku. Čo by som k tomu napísal ja, neskaut? Len niekoľko informácii "z kuchyne" ako sa podujatie pripravuje. Je pripravené pre "nedeľných" kresťanov. :) Teda začína svätou omšou. Zaberie Vám čas obeda. Prečo? Lebo namiesto rodinného obeda budete môcť ochutnať guláš z ešusov. Ideálne, ak nájdete doma aj tie svoje :). A to čo si prinesiete. A potom bude priestor pre návštevu stanovíšť. Aj pre dospelákov to bude zábavné. Veď nájsť ukrytú informáciu môžete aj s trojročným dieťatkom. Starší dokážu spájať, premýšľať, zoznámia sa s pravidlami v rodine Krčméryovcov. Stanovište, kde bude Silvo väzňom oboznámi účastníkov s denným programom vo väzení. A možno si mladí zapamätajú ako sa aj na slobode denne modlil modlitbu Anjel Pána o 12 hod., aby väzni dostali o kúsok stravy naviac. Prezident skautov Európy Marek Šmid zaspomínal, ako chodil k Silvovi s rodičmi ako malý chalan. "Mal som 8 rokov. Silvo mi dal hračky - krabičky z tabletiek, no zároveň ma nabádal, aby som sa učil čínsky, lebo Čína bude potrebovať misionárov."

A postupne sa pridávaju ďalší, ktorí si chcú Silva pripomenúť. Dokonca aj herca, ktorý v hre Nepolepšený svätec hrá práve Silva.

Je dobré spoznať Silva. I jeho zásadu "ani deň bez čiarky" - naplno využiť všetky svoje talenty. A ako ho spoznať? Možno aj oslavou jeho piatich narodenín pre večnosť, spoločne, s rodinou, v radosti.

Inzercia

Inzercia

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO.

Inzercia

Odporúčame

Blog
T. G. M. v časopise Matice slovenskej

T. G. M. v časopise Matice slovenskej

Na večných hodnotách zbudovali svoje štáty aj sv. Václav, sv. Ľudovít, sv. Štefan. Na kráľovský palác vo Viedni tiež napísali: „Spravodlivosť je základom štátov!“ A práve pohreb prvého prezidenta samostatnej Československej republiky pripomenul celému svetu, že s tou spravodlivosťou je to smrteľne vážne. Ak sa ona stratí, stratí sa základ štátu a štát padne.