Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. august 2018

Pri hľadaní s mladými

Letná akadémia mladých si nachádza svoje miesto v letnom programe mladých ľudí. Prinášame vám krátke obzretie sa za jej úspešným prvým ročníkom.
Pri hľadaní s mladými

Prežívanie letných dní môže mať rôzne podoby. V posledných rokoch sa asi najčastejšie hovorí o oddychu pri mori. K letu mnohých mladých ľudí patria zaiste aj brigády a ako oddychové aktivity rôzne festivaly. Naše Centrum sa rozhodlo ponúknuť mladým ľuďom vo veku od 15 do 20 rokov ďalšiu alternatívu v podobe Letnej akadémie mladých (LAM). LAM je ponukou pre mladých na duchovno-intelektuálnu formáciu počas niekoľkých dní v kláštornom prostredí. Pre prvý ročník LAM bolo vybraných 10 mladých ľudí (5 chlapcov a 5 dievčat), ktorí sa tak rozhodli dať priestor počas svojich prázdninových dní aj ďalšiemu vzdelávaniu a formácii.   

LAM prebiehala od 30. júla do 2. augusta v augustiniánskom kláštore v Košiciach. Jej tohtoročnou nosnou témou bolo "hľadanie". Tému sme zvolili v súlade s pripravovanou synodou biskupov katolíckej cirkvi, ktorá sa uskutoční na jeseň tohto roku a bude venovaná mladým ľuďom a predovšetkým otázkam rozlišovania ich povolania, teda hľadaniu.

Program formácie je navrhnutý tak, aby rozvíjala osobnosť mladého človeka v čo najširšom rozmere. Jej súčasťou je teda spoločná modlitba, prednášky odborné a formačné, exkurzie a samozrejme aj čas pri budovaní spoločenstva.

Prvý ročník LAM prebehol veľmi úspešne. Sme za to vďační Bohu, samotným účastníkom a všetkým, ktorí prijali pozvanie na tomto projekte s nami spolupracovať: Rehoľa augustiniánov na Slovensku, Centrum spirituality Východ-Západ Michala Lacka, Dr. Anabela Katreničová a doc. Bohdan Hroboň.

Prinášame vám aj pohľad na dni strávené na LAM jedného zo zúčastnených, Jakuba Ivaneckého:

" V roku 1517 augustiniánsky mních Martin Luther vydal svojich slávnych 95 téz, čím započal svoju reformáciu Cirkvi. Minulého roku sme si pripomenuli 500-sté výročie tejto udalosti. Mníšska rehoľa sv. Augustína, z ktorej reformátor vzišiel, má však oveľa dlhšiu históriu. Je pomenovaná podľa filozofa a teológa staroveku, Augustína Aurelia, ktorý sa, napriek svojmu spočiatku zhýralému životu, obrátil, prijal krst a stal sa kresťanom.

Napriek svojmu dlhoročnému pôsobeniu však rehoľa stále dodržiava princípy sv. Augustína, čo sme mali možnosť vidieť na tejto Letnej akademii mladých organizovanej Centrom pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta. Okrem života v kláštore, ktorý bol demonštrovaný či už v podobách ranných chvál, spoločného stolovania či pravidelných sv. omší sme mali možnosť aj zažiť mnohé prednášky z oblasti biblistiky tunajších i zahraničných expertov a aj v oblasti antických a orientálnych jazykov.

Naše pátranie po vedomostiach začalo v Starovekej Mezopotámii, konkrétne v Sumérii, v Epose o Gilgamešovi, ktorý bol odprezentovaný Dr. Petrom Juhásom. Okrem príbehu jedného z najstarších diel svetovej literatúry, sme taktiež dostali až takmer "rýchlokurz" klinového písma, resp. znakov, ktoré boli pre pochopenie textu veľmi podstatné.

Druhý deň pokračoval po veľkej misijnej ceste sv. Pavla z Tarzu, jedného z najvýznamnejších učeníkov raného kresťanstva (sprevádzaný nádhernými zábermi Dr. Juraja Feníka z jeho dovolenky v Grécku) a pokračoval v mytologickej výprave Aenea v diele rímskeho básnika Vergília s rovnakým názvom, o čom nám rozprávala Dr. Anabela Katreničová, prednašajúca latinčinu na UPJŠ v Košiciach. Samozrejme nesmieme zabudnúť na otca Juraja Pigulu, jedného z otcov augustiniánov, ktorý nám prednášal o samotnom sv. Augustínovi.

Tretí deň bol viac-menej objavný nakoľko sme sa vybrali do Nižnej Myšle, spoznať archeologické nálezisko tunajšej oblasti a naučiť sa čo to o prehistórii a raného osídlenia nášho regiónu. Poobedňajším programom bola návšteva Centra spirituality Východ-Západ Michla Lacka v Košiciach, pod správou Trnavskej univerzity v Trnave, ktorá nám priniesla poznatky o gréckokatolíckom obrade ako aj náhľady do kresťanskej ortodoxie. Deň bol zavŕšený sv. omšou a spoločnou opekačkou, ako spomienka na náš pobyt v kláštore.

Samozrejme, všetci sme mali pocit, že to skončilo priskoro. Záverečným dňom bola prednáška o praotcovi Abrahámovi a analýza knihy Genezis známym evanjelických teológom doc. Bohdanom Hroboňom.
Bol to čas duchovného a intelektuálneho rastu. Verím, že takéto možnosti sa naskytnú aj ďalším mladým veriacim." 

Ďalšia z účastníčok dodáva:

Inzercia

"Zaujimavý výber tém, perfektne a pútavo podané skutočnými profíkmi v atmosfére kláštora s mníchmi, v priestore na otvorenú diskusiu ... Odchádzam nakopnutá k ďalšiemu štúdiu Písma a tém mimo Biblie s Písmom súvisiacich."

Pozrite si aj zopar fotografií:

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Odporúčame

Blog
Odísť od Krista? A kam?

Odísť od Krista? A kam?

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Jn 6,60-69) hovorí o odchode mnohých učeníkov od Ježiša, ale podáva aj jedno z najsilnejších mesiášskych vyznaní z úst apoštola Petra. Predchádza mu Ježišova priama otázka adresovaná apoštolom „Aj vy chcete odísť?“ Kríza viery prichádza aj do nášho života. Akú odpoveď si zvolíme my?

Blog
Čo má spoločné Kuciak a Kolesárová

Čo má spoločné Kuciak a Kolesárová

V roku 1944 žilo dievča, ktoré sa stalo tragickou obeťou agresie opitého osloboditeľa. Takže čítajúci s porozumením by mohol vidieť osobu, ktorá je ochotná za svoj postoj zaplatiť vysokú cenu. Ocenili sme to v súvislosti s Jánom Kuciakom, Zuzanou Hlávkovou, alebo Jánom Palachom. Tiež napriek dôsledkom urobili to, čo považovali za morálne správne. Ján Kuciak je svojím spôsobom sekulárnym mučeníkom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.