Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. august 2018

Odísť od Krista? A kam?

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Jn 6,60-69) hovorí o odchode mnohých učeníkov od Ježiša, ale podáva aj jedno z najsilnejších mesiášskych vyznaní z úst apoštola Petra. Predchádza mu Ježišova priama otázka adresovaná apoštolom „Aj vy chcete odísť?“ Kríza viery prichádza aj do nášho života. Akú odpoveď si zvolíme my?
Odísť od Krista? A kam?

Ak by sme prečítali ešte dva ďalšie verše (70-71), dokončíme celú 6. kapitolu. V tých dvoch posledných veršoch je zmienka o zradcovi Judášovi. Záver Ježišovej eucharistickej reči je teda skutočne veľmi dramatický. Už to nie je len šomranie zástupu, ale pridáva sa kríza povolania jeho učeníkov, o ktorých evanjelium hovorí, že „mnohí“ od Ježiša odišli. Nasleduje nádherné Petrovo vyznanie Ježišovho božstva, na ktoré však Ježiš reaguje napomenutím, že aj jeden z Dvanástich sa postaví proti nemu. 

Chodiť s Ježišom

V prípade učeníkov dôvodom odchodu od Ježiša nie je obava z prenasledovania, ale nesúhlas s jeho učením. Môžeme byť každú nedeľu v kostole, a predsa nesúhlasiť s Kristom a žiť si vlastným životom, akoby Boha nebolo. To nie je utópia, ale realita našej doby a našej krajiny. Možno nejde ešte výrazným spôsobom o ten viditeľný odchod od Ježiša, ale srdcom, hodnotami, konkrétnymi názormi a štýlom života sme sa už mnohí vzdialili od pravdy evanjelia. 

Grécke sloveso „peripateo“ doslova znamená „chodiť, kráčať“. Evanjelista Ján poznamenáva, že povolanie prvých učeníkov sa udialo, keď Ján Krstiteľ so svojimi učeníkmi „videl Ježiša ísť okolo“ (Jn 1,36, je použité sloveso „peripateo“) a učeníci ho hneď nasledovali. V biblickom význame sloveso „kráčať“ slúži na obrazné vyjadrenie „žiť istý životný štýl“. „Kráčať vo svetle“ znamená žiť podľa Božích prikázaní. „Kráčať v temnotách“ znamená vzdialiť sa od plnenia Božej vôle. Keď teda v našom úryvku evanjelista uvádza o mnohých učeníkoch, že opustili Ježiša a viac s ním nechodili“ (Jn 6,66 a taktiež je použité sloveso „peripateo“), chce tým vyjadriť skutočnosť, že dovtedajší učeníci si zvolili život bez Majstra. Rozhodli sa pre iný životný štýl a príklad, než život Krista. 

Alternatívy bez Krista

Ježišova autorita nepochádza z pozemského zdroja: „telo nič neosoží.“ (Jn 6,63) Prišiel od Otca s Božou mocou, preto jeho slová sú Duch a život. Napriek tomu, že apoštolov si vyvolil Ježiš, ich sloboda zostáva nedotknutá. Pán im ponecháva možnosť opustiť ho: „Aj vy chcete odísť?“ (Jn 6,67) Peter si však uvedomuje dôsledky: „Pane, a ku komu by sme išli?“ Ak sa človek rozhodne opustiť Krista, musí si byť vedomý dôsledku, že sa rozhoduje pre alternatívy, v ktorých Krista nenájde. Nejestvuje situácia „som“ a zároveň „nie som“ Kristov učeník. 

Ak Pán Ježiš hovoril o sebe ako o Chlebe života a kto bude jesť z tohoto chleba, bude žiť naveky,“ (Jn 6,51), teraz sa Peter svojím vyznaním „ty máš slová večného života“ hlási k Ježišovi a k jeho prisľúbeniam. Peter hovorí v množnom čísle, lebo vystupuje ako „hovorca“ Dvanastich („my sme uverili“). Majme v sebe predsavzatie, aby Peter bol aj naším hovorcom, tzn. aby jeho slová vystihovali to, čo sami v hĺbke nášho srdca prežívame. 

Apoštolov čaká ešte dlhá cesta viery, na ktorej sa odohrá útek spod kríža, Petrovo zapretie, Judášova zrada, ale aj prijatie Ducha Svätého a rozídenie do celého sveta. Pán sa stal človekom, aby zachránil svet, ale to nefunguje automaticky, bez nás. Každý si musí nájsť cestu k Otcovi a Kristus chce nás na tejto ceste doprevádzať, lebo On je cesta, pravda a život. 

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Blog
Kresťan má byť revolucionár

Kresťan má byť revolucionár

Počas národného stretnutia mládeže P18 v Prešove bol predstavený slovenský preklad publikácie s názvom DoCat, ktorá ponúka syntézu sociálnej náuky Cirkvi určenú pre mladých ľudí. Ide o pokračovanie série, ktorú začal tzv. YouCat, tzn. Katechizmus Katolíckej cirkvi pre mladých.

Blog
Čo má spoločné Kuciak a Kolesárová

Čo má spoločné Kuciak a Kolesárová

V roku 1944 žilo dievča, ktoré sa stalo tragickou obeťou agresie opitého osloboditeľa. Takže čítajúci s porozumením by mohol vidieť osobu, ktorá je ochotná za svoj postoj zaplatiť vysokú cenu. Ocenili sme to v súvislosti s Jánom Kuciakom, Zuzanou Hlávkovou, alebo Jánom Palachom. Tiež napriek dôsledkom urobili to, čo považovali za morálne správne. Ján Kuciak je svojím spôsobom sekulárnym mučeníkom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.