Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. august 2018

List pápeža Františka božiemu ľudu

Na hrôzu, ktorá sa valí vo vnútri katolíckej cirkvi, očakávala sa reakcia najvyšších. Najprv to bola odpoveď predsedu biskupskej konferencie Ameriky na správu Veľkej poroty štátu Pensylvánia. Symbolický dátum zverejnenia správy 15. august dáva čosi tušiť. Čo urobí najvyššie postavená hlava cirkvi, pápež?
List pápeža Františka božiemu ľudu

Pápež zareagoval svojsky. Nebudeme sa venovať obvyklým analýzam listu. Lebo tento list nie je jedinou odpoveďou na neutešivý stav. Radšej iba niekoľko úryvkov.

Okrem listu pápež požaduje okamžité odstúpenie vinníkov a zverejnenie

List pápeža Františka božiemu ľudu rozdelil pápež na dve kapitoly.

  1. Ak člen trpí ...

Dozvedáme sa o bolesti mnohých obetí, len aby sme zistili, že rany sa nikdy nezmiznú a my sme pevne odhodlaní odsúdiť tieto zločiny a spojiť úsilie o odstránenie tejto kultúry smrti; rany nikdy neboli "premlčané". Bolesť týchto obetí kričí, a stúpa k nebu. Ak ju ignorujeme po dlhú dobu, skrývame ju a potláčame, potom jej krik je silnejší ako akékoľvek opatrenie, ktoré sa snažilo ho umlčať, alebo sa ho pokúsili utíšiť rozhodnutiami, ktoré nakoniec zvyšovali bolesť, až sa stali spolupáchateľmi. Výkrik, ktorý Pán počul.

2. ... všetci členovia trpia

Rozsah a rozsah udalostí si vyžaduje, aby sme k tejto záležitosti prijali jednotný a jednotný prístup. Hoci je dôležité a nevyhnutné, aby sa akýkoľvek proces pokánia dozvedel o tom, čo sa stalo, toto samo osebe nestačí. Dnes, ako Boží ľud, sme vyzvaní, aby sme prijali bolesť našich bratov a sestier, ktoré boli zranené v tele a duši.

Táto solidarita si vyžaduje, aby sme odsúdili všetko, čo by mohlo ohroziť integritu akejkoľvek osoby. Jedná sa o solidarite, ktorá vyzýva na boj proti všetkým formám korupcie, najmä duchovnej, "pretože je to pohodlnú a samoľúbu slepotu, kde konečne všetko sa zdá prijateľmé, lož, ohováranie, egoizmus a veľa jemných foriem sebectva - pretože aj "sám satan sa prezlieka za anjela svetla" (2 Kor 11:14) "

Inzercia

Inzercia

Celý život hľadajúci. Ale aj nachádzajúci, aby som vytrval hľadať ďalej. Ceniaci si život, lebo život je najväčší dar, ktorý sme dostali. Ale aj preto, lebo spolu s manželkou sme ho mohli dávať, boli sme pozvaní plným priehrštím rozdávať. Vzdelanie? Prečo sa na to pýtate, aj tak som vždy robil čosi iné!

Inzercia

Odporúčame

Blog
Telefón z neba

Telefón z neba

Spor medzi panovníkom a biskupom vyústil do rozhodnutia postaviť kaplnku, takú, že v skutočnosti je to riadny kostol Panny Márie. Na západnom portáli je znázornený výjav zvestovania Panne Márii. Zaujme zvláštnym technickým riešením.

Blog
Kresťan má byť revolucionár

Kresťan má byť revolucionár

Počas národného stretnutia mládeže P18 v Prešove bol predstavený slovenský preklad publikácie s názvom DoCat, ktorá ponúka syntézu sociálnej náuky Cirkvi určenú pre mladých ľudí. Ide o pokračovanie série, ktorú začal tzv. YouCat, tzn. Katechizmus Katolíckej cirkvi pre mladých.

Blog
Genius loci Ankinho Domčeka Vás dostane

Genius loci Ankinho Domčeka Vás dostane

Keď som sa ako 12-ročná opýtala mojej mamky, čo je to mučenica čistoty (keďže som v detskej izbe mala obraz sv. Marie Goretti), mamka mi dala do ruky životopis sv. Marie Goretti a ja som po jeho prečítaní pochopila všetko. Po 30 rokoch si stále pamätám jej životné heslo „Radšej umrieť ako zhrešiť proti čistote“. Zasiahlo ma navždy.