List pápeža Františka božiemu ľudu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
List pápeža Františka božiemu ľudu

Na hrôzu, ktorá sa valí vo vnútri katolíckej cirkvi, očakávala sa reakcia najvyšších. Najprv to bola odpoveď predsedu biskupskej konferencie Ameriky na správu Veľkej poroty štátu Pensylvánia. Symbolický dátum zverejnenia správy 15. august dáva čosi tušiť. Čo urobí najvyššie postavená hlava cirkvi, pápež?

Pápež zareagoval svojsky. Nebudeme sa venovať obvyklým analýzam listu. Lebo tento list nie je jedinou odpoveďou na neutešivý stav. Radšej iba niekoľko úryvkov.

Okrem listu pápež požaduje okamžité odstúpenie vinníkov a zverejnenie

List pápeža Františka božiemu ľudu rozdelil pápež na dve kapitoly.

  1. Ak člen trpí ...

Dozvedáme sa o bolesti mnohých obetí, len aby sme zistili, že rany sa nikdy nezmiznú a my sme pevne odhodlaní odsúdiť tieto zločiny a spojiť úsilie o odstránenie tejto kultúry smrti; rany nikdy neboli "premlčané". Bolesť týchto obetí kričí, a stúpa k nebu. Ak ju ignorujeme po dlhú dobu, skrývame ju a potláčame, potom jej krik je silnejší ako akékoľvek opatrenie, ktoré sa snažilo ho umlčať, alebo sa ho pokúsili utíšiť rozhodnutiami, ktoré nakoniec zvyšovali bolesť, až sa stali spolupáchateľmi. Výkrik, ktorý Pán počul.

2. ... všetci členovia trpia

Rozsah a rozsah udalostí si vyžaduje, aby sme k tejto záležitosti prijali jednotný a jednotný prístup. Hoci je dôležité a nevyhnutné, aby sa akýkoľvek proces pokánia dozvedel o tom, čo sa stalo, toto samo osebe nestačí. Dnes, ako Boží ľud, sme vyzvaní, aby sme prijali bolesť našich bratov a sestier, ktoré boli zranené v tele a duši.

Táto solidarita si vyžaduje, aby sme odsúdili všetko, čo by mohlo ohroziť integritu akejkoľvek osoby. Jedná sa o solidarite, ktorá vyzýva na boj proti všetkým formám korupcie, najmä duchovnej, "pretože je to pohodlnú a samoľúbu slepotu, kde konečne všetko sa zdá prijateľmé, lož, ohováranie, egoizmus a veľa jemných foriem sebectva - pretože aj "sám satan sa prezlieka za anjela svetla" (2 Kor 11:14) "

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo