Genius loci Ankinho Domčeka Vás dostane

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Genius loci Ankinho Domčeka Vás dostane

Keď som sa ako 12-ročná opýtala mojej mamky, čo je to mučenica čistoty (keďže som v detskej izbe mala obraz sv. Marie Goretti), mamka mi dala do ruky životopis sv. Marie Goretti a ja som po jeho prečítaní pochopila všetko. Po 30 rokoch si stále pamätám jej životné heslo „Radšej umrieť ako zhrešiť proti čistote“. Zasiahlo ma navždy.

Dnes môžem mojim dcéram ponúknuť takúto slovenskú hrdinku. Je to veľká vec pre Slovensko, veľká vec pre našich mladých. To, že je to veľká a dobrá vec, dosvedčujú aj útoky liberálnych médií. Tým všetkým, ktorí sa tejto veľkej a dobrej veci bránia, chcem odporučiť len jedno:

Zájdite do Domčeka Anky Kolesárovej a pochopíte. Genius loci Vás dostane. Tzv. Domček alebo Pastoračné centrum Anny Kolesárovej je miestom pokoja, radosti zo stretnutia s inými, načerpania nových síl a pookriatia na duchu. Vysoká nad Uhom, kam by mnohí z nás nikdy nezašli, je dnes preplnená mladými, ktorí sa tam chodia duchovne obnoviť (aj fyzicky unaviť:); chodia sa tam dozvedieť, naučiť nové veci, prežiť radostný víkend či Silvester, zažiť skutočné priateľstvá, ale aj modliť sa za dobrého manžela, dobrú manželku. Dnes do Vysokej nad Uhom ročne prúdia tisícky mladých: konajú sa tam púte radosti, zrelosti, púte rodín a iné akcie; odborné prednášky, duchovné obnovy... Zapálený otec Pavol Hudák Vás svojou charizmou presvedčí o kráse čistoty a že sa za ňu oplatí bojovať. Na internete či v knihách (link nájdete tu ) si môžete prečítať ovocie Ankinej obeti: svedectvá mnohých mladých ľudí o obrátení, o uzdravení vzťahov, i fyzickom uzdravení, o dobrom manželstve na Ankin príhovor... Ovocie Ankinho Domčeka je teda možno najsilnejším dôkazom, že ide o veľkú vec, ktorá pohne Slovensko dopredu.

Keď človek vkročí vo Vysokej do pivnice Domčeka Anky Kolesárovej, musí padnúť na kolená... Duch miesta Vás dostane. Človek zrazu pochopí, že rozhodnutie Anky onoho 22. novembra 1944 nebola ustráchaná či spanikárená reakcia pubertiačky. Pochopí, že to bolo rozhodnutie zrelého človeka, ktorému predchádzal život s Bohom. Ináč by kňaz do matriky nemohol zapísať „hostia svätej čistoty“. Ankin príbeh zasahuje srdce človeka hneď.

Anka urobila rozhodnutie žiť čisto nie v hodine smrti, ale dávno predtým. Anka sa dávno zahaľovala do čiernych šiat po mame, aby chránila svoju intimitu, svoje súkromie, svoju dôstojnosť. Anka vedela, že ak intimita stratí na posvätnosti, ľudia posúvajú svoje hranice v každej oblasti a stávajú sa nešťastnými. Ankin príbeh nie je inštinktívna reakcia strachu, ale hrdinský čin, ktorým symbolicky chránila intimitu a čistotu všetkých dievčat, aby vyjadrila, akú cenu má dôstojnosť ženy.  Ankin príbeh je tak zároveň protestom proti pošliapaniu dôstojnosti žien, proti pošliapaniu hodnoty čistoty.

Anka Kolesárová dnes inšpiruje, zapaľuje a pohýna príbehy mnohých. Podobných  príbehov vo vojne bolo iste mnoho. Tento však vyniká svedectvom jej súčasníkov, dosvedčením kňaza a ovocím dneška.  Tento príbeh sa môže stať symbolom: symbolom všetkých čistých obetí a symbolom – vzorom pre naše deti. Aby sa rozhodli pre čisté srdce. V každej oblasti.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo