O minulotýždňovej (ne)diskriminácii

Minulý týždeň ma zaujali dva články na Postoji, nad ktorými som sa snažil zamyslieť a ku ktorým sa chcem teraz krátko vrátiť. Ide o prípad Britského doktora a vyhodenie pro-life organizácie z jedného londýnskeho podujatia.

Diskriminácia alebo „cisárovi čo je cisárovo a Bohu čo je Božie“

Najprv ma zaujal prípad Britského doktora, ktorý odmietol oslovovať trans ľudí nimi preferovanými zámenami a tým prišiel o možnosť zamestnať sa na ním preferovanej pozícii posudzovateľ zdravotného postihnutia.

Tento prípad mi príde trochu zbytočný. Keď v Británii existuje nejaký zákon, ktorý umožňuje, aby si trans ľudia mohli zvoliť zámeno, ktorým ich budú iní oslovovať, tak to predsa vôbec neznamená, že doktorovi je uprená sloboda vierovyznania. Je také ťažke rešpektovať niekoho iného? Nikto ho nežiadal, aby sa vzdal svojej viery, nikto mu nazakazoval hovoriť o nej, len od neho chceli, aby rešpektoval iných. V podstate išlo len o to dať cisárovi čo je cisárovo a Bohu čo je Božie.

Som zástancom výhrady vo svedomí. Neviem, že ako to majú uzákonené v Británii a či vôbec. Nejaká verejná debata a určenie jasných pravidiel by im určite prospeli, ak to tak doteraz nebolo. Avšak, nejde predsa o taký prípad, ako napríklad predstavujú potraty, kde chápem možnosť výhrady vo svedomí, keďže tam ide o životy. Ale nechápem to v tomto prípade, keď nejde o život, ale len o oslovovanie ľudí.

Nevyhodili ho preto, že by nerešpektovali jeho vierovyznanie, ale preto, že on nechcel rešpektovať antidiskriminačný zákon. Asi by sa nám tiež nepáčilo, ak by napríklad nejaký úradník na stavebnom úrade odmietol vydať povolenie na výstavbu kostola na základe toho, že on je ateista, neverí v Boha alebo si myslí o veriacich, že sú psychicky chorí ľudia hovoriaci s imaginárnou osobou.

Pro-life a pro-LGBTI vo verejnom a cirkevnom priestore

Ďalší prípad čo ma zaujal, bolo vyhodenie pro-life organizácie z nejakého londýnskeho podujatia. Čo si o zákaze potratov myslím som už písal inokedy. Aj keď nie som fanúšikom potratov, určite by som ich nezakazoval. Ale taktiež si myslím, že prípad tejto organizácie je mrzutý a určite by nemala byť z toho podujatia vyhodená takým spôsobom. Máme slobodu slova, reprezentujú nejakú tému, majú legitímny postoj a nemali by kvôli tomu byť obmedzovaní a vytláčaní z verejnej debaty a verejného priestoru.

Na druhú stranu sa ale pozrime aj na to, čo sa deje pred Svetovým stretnutím rodín v Írsku. Najprv bolo mediálne prezentované, že budú vítané všetky druhy rodiny. To sa ale nakoniec nedeje.

Organizátori totiž odmietajú účasť katolíckych pro-LGBTI organizácií (tu a tu). Tak ako sa niektorým nepáči, že pro-life organizácie sú vytláčané z verejnej debaty a verejného priestoru, tak by sa im nemuselo páčiť tiež vytláčanie pro-LGBTI organizácií z cirkevnej debaty a cirkevného priestoru. Zatiaľ to ale vyzerá, že na nejakú poctivú verejnú debatu o LGBTI témach ešte organizátori veľkých cirkevných podujatí nedozreli. Škoda, lebo si myslím, že to už veľmi potrebujeme.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo