Prečo im, hovoril v podobenstvách ???

Prečo im, hovoril v podobenstvách ???

Každý z nás sa mohol stať kýmkoľvek ale iba kým sme deťmi tak môžeme byť každý deň niekým iným

Podobenstvo je mapa, cesta aj cieľ...

Na začiatku cesty som dostal svedomie, ktoré som ovplyvňovaný prostredím postupne plnil zásadami správania. Zo zásad sa stali veci, stromy, dom, kopce, cesty. Skrátka môj malý súkromný vesmírik. Niektorými zásadami sa dá hýbať ľahko, inými ťažšie  a niektoré sú, zdá sa, nehnuteľné. 

Vytvoril som si svet, ktorým sa nechávam riadiť ja, vo veľkej miere moja rodina, a čiastočne aj moji priatelia a kolegovia. Svet, ktorý je v mojej hlave a ktorý je obrovsky komplikovaný. Postavil som si v ňom príbytok, a väčšinu roka trávim v ňom. Je postavený na skale, ktorá bude dúfam tak pevná aby udržala dom pred každou búrkou, ktorá príde.

Myslím, že tam neboli úplne od začiatku všetci, ale časom sa mi do svedomia nasťahovali rôzne bytosti. Tieto nie sú ako pravidlá nemenné, ale hýbu sa a rozmýšľajú a premiestňujú všetko s čím sa dá pohnúť. Niekedy si dokonca postavia manipulátory aby pohli aj s väčšími vecami. Niektoré z nich občas zájdu na čaj a som s nimi rád. Ďaľšie majú podobu zvierat a túlajú sa, potešujú, niekedy potrápia a sú divé a neskrotné.  Iné sa stali ochrancami veľkých vecí a hoci sa so mnou niektoré vôbec nebavia niekedy som rád, že tam sú a viem že mi nik, dokonca ani ja nebude hýbať so zásadami, ktoré ochraňujú. 

Keďže som od začiatku tento priestor budoval dosť chaoticky a do toho mi s niektorými časťami pohli, nastalo obdobie v ktorom som sa musel rozhliadnuť a uznať že raz za čas je potrebné vyjsť z domu von a nestratiť sa. Bolo potrebné objaviť zabudnuté, vrátiť zatúlané, vyslobodiť uväznené, nakŕmiť hladné, napojiť smädné a opraviť pokazené. Bolo potrebné dospieť. Začať sa starať, natierať, obnovovať, niečo nahradiť novým a rozpracované dokončiť. Tak to vlastne robím dodnes. 

Keď som si už myslel, že to mám pod kontrolou zistil som, že nemám. Kdesi za mojim chrbtom sa niektoré veci začali vytrácať a zrazu som ich nepriamo nachádzal vo svedomiach svojich detí, svojej ženy a niektoré som nenašiel vôbec. Najhoršie na tom bolo, že niektoré boli okopírované a ukradnuté a také poohýbané a zmenené boli už navždy preč. Musel som prijať zodpovednosť a začať kontrolovať export zásad do cudzích svedomí. Či však chcem alebo nie, čierny trh funguje aj tu a nie všetko sa dá odkontrolovať. 

Vyvážajú sa semená dobrých stromov a pašujú zase semená tých horších. Z ktorých vyrastú väčšie stromy ? Neviem. Neviem ani to či niektoré vôbec vyrastú, alebo či po čase neodhynú. Mnohé mám v úcte a možno budú pošliapané. Veľa z nich ostane v šatníku a pritom by mohli byť svadobným oblečením. S mnohých sa budeme spolu tešiť, lebo sa zakotúlali a opäť sme ich našli.

A tak ako aj v mojom svedomí sa občas stratíš a keď sa s hanbou vrátiš a budeš sa v kútiku modliť a odpustíš si, bude ti odpustené. 

Tak som si pri čítaní podobenstiev uvedomil, že je v nich univerzálny návod na to, ako sa stať dobrým pánom svojho svedomia. Ani v jednom nie je napísané čo máme robiť, ani ako sa máme chovať, s kým sa máme alebo nemáme stretávať, ani to čo sa stane alebo nestane. Niektoré si navonok dokonca odporujú, a tak akoby nás viedli roznymi cestami. Iné ich neskôr doplnia a cesty sa stretnú.

Lenže čo je tým ukrytým pokladom ? Pre každého z nás to môže byť niečo iné dnes a niečo iné zajtra. Tak ako ideme po ceste ktorá sa kľukatí stávame sa pokornejší a väčšinou aj pokojnejší. Časom sa možno aj zmierime s tým, ktorú z ciest sme si v ktorom úseku vybrali. Dokonca aj s tým kto nás na nich sprevádzal. 

Dnes možno len ťažko chápeme prečo ma niekto pozve na svadbu na ktorú ja vôbec nechcem ísť a potom ma vyhodí, lebo som prišiel v rifliach. Toto podobenstvo som pochopil až vtedy, keď som pozval na vysokohorskú túru človeka, ktorý prišiel ráno k autobusu v plážovej obuvi. A tak nech je cesta, ktorá je pred nami akákoľvek, oblečme sa vždy do správnych šiat aby sme netrpeli hoci máme mapu, pretože sama mapa je dôležitá iba vtedy ak poznáme aj chodník po ktorom pôjdeme a métu na ktorú nás privedie. 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo