Jestvuje aj duchovná podvyživenosť

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Jestvuje aj duchovná podvyživenosť

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Mk 6,30-34) kladie dôraz na správnu rovnováhu ticha pred Pánom a duchovného nadšenia pri šírení evanjelia.

Marek po vyslaní apoštolov (Mk 6,7-13), o ktorom sme počuli minulú nedeľu, vložil do evanjelia príbeh o sťatí Jána Krstiteľa (Mk 6,14-29), ktorý sa v liturgickom kalendári pripomína 29. augusta. Teraz opisuje návrat apoštolov, ktorí referujú Ježišovi všetko, čo robili a učili. Majster pozýva svojich učeníkov na pusté miesto. Je to príležitosť, aby mu vyrozprávali svoje skúsenosti a oddýchli si. 

Rovnováha

Dnešný úryvok nás učí, že apoštol potrebuje Ježišovu prítomnosť, ktorá sa dosahuje v prvom rade hlbokým zakorenením v modlitbe. Potrebujeme byť s Ježišom a pri Ježišovi. Pri šírení evanjelia vyhľadávajme chvíle ticha, samoty, modlitby a načerpania síl, lebo aj tej najsvätejšej činnosti hrozí syndróm vyhorenia a rutiny. Vyskúšajme tzv. digitálny pôst bez dosahu wifi a mobilnej siete. Pán potrebuje horlivých učeníkov, ale nie workoholikov. Nepodceňujme chvíle ticha pred Bohom!

Evanjelista Marek však zachytáva aj duchovný hlad a smäd po Kristovi. Zástupy predbehli Ježiša s učeníkmi a peši boli na mieste skôr ako oni na loďke. Ak som v predchádzajúcom odstavci upozornil na nebezpečenstvo prehnaného aktivizmu, musím povedať, že ďaleko viac nám hrozí strata duchovného zápalu, lebo sme upadli do nedbalosti o duchovný život. Prejavuje sa to vo vynechávaní modlitby, sv. omší, prijímania sviatostí... Na všetko sme si našli výhovorky. Medzi nami veriacimi sa výrazným spôsobom oslabilo verné a úprimné praktizovanie viery a ochotná služba vo farskom spoločenstve. 

Potreba duchovnej stravy 

Ovce bez pastiera sa ľahko stratia, zrania a sú veľmi ľahkou korisťou pre dravcov. Ide o obľúbený obraz v Starom zákone, ktorý vyjadruje vzťah Boha – starostlivého Pastiera k vyvolenému národu. Stačí pripomenúť nádherný žalm 23 „Pán je môj pastier, nič mi nechýba..."  V evanjeliovom úryvku vidíme nedostatok odpočinku, jedla a osamelého miesta pre apoštolov. Avšak prichádza ešte jeden oveľa väčší nedostatok – zástupy nemajú učiteľa. Ježiš je hlboko pohnutý týmto nedostatkom. Jeho súcit vyjadruje grécke sloveso  „splanchnízomai“, čo doslova znamená „pohyb čriev“, čo v prenesenom význame znamená „byť pohnutý súcitom“. Preto začne učiť zástupy. Som presvedčený, že aj v dnešnej dobe trpíme nedostatkom duchovnej stravy, pokrmu pre naše vnútro, predovšetkým z vlastného nezáujmu. Aj dnes nás Kristus chce sýtiť svojím slovom. Ponáhľame sa ako zástupy z evanjeliového úryvku, aby sme sa stretli s Kristom? Vyhľadávame tie miesta a situácie, o ktorých vieme, že ho v nich nájdeme? 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo