Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. júl 2018

Ekumenizmus 4 - Modlitba k svätým

Modliť, čí nemodliť sa k zomrelým svätým? Čo je s nimi teraz? Môžu nám nejako pomôcť?

Je tu viacero teórií o zomrelých svätých:

  1. Teraz spia a budú prebudení pri druhom príchode Krista
  2. Žijú s Bohom v nebi, ale už nemajú žiadny vplyv na dianie na zemi
  3. Môžu sa prihovárať za ľudí na zemi.

Poďme od bodu 1. Tato teória je pomerne ľahko vyvrátiteľná scénou na hore premenenia, kedy sa Ježiš rozprával so živými a nie spiacimi Mojžišom a Eliášom(Mk 9,4). Niektorí ďalej tvrdia, že títo dvaja nespia, ale ostatní spia. Ale to je dosť nelogické a nikde v biblii sa nepíše o tom, že by Mojžiš a Eliáš mali takúto špeciálnu výnimku.

Bod 2. Asi najčastejším argumentom pre túto variantu je rozhovor boháča po smrti s Abrahámom (Lk,16:19-31). Mimochodom máme tu ďalšieho mŕtveho, ktorý nespí. Je zjavné, že boháč z pekla nemohol nič urobiť pre svojich príbuzných. Ale táto časť nič nehovorí o tom, či to iste platí aj pre ľudí ktorí sú s Ježišom v nebi. Predsa len, sú v troška inej pozícii ako ľudia v pekle.

Bod 3. Ak prijmeme variantu, že mŕtvi svätí skutočne nespia, tak sa skúsme zamyslieť nad tým, čo asi tak robia. Určíte nejako uctievajú Boha. Ale je to všetko? Dosť pochybujem. Keď aj biedny boháč orodoval z pekla za svojich bratov, tak verím, že naši zomrelí svätí nie sú o nič horší. S tým rozdielom, že v nebi majú Ježiša, ktorému môžu predkladať svoje prosby. A má tato ich modlitba vplyv na dianie na zemi? Myslím, že väčšina z nás sa zhodne na tom, že každá dobrá modlitba ma veľký význam(Jak 5,16). A čím je človek bližšie k Bohu, tak tým väčší. A kto je k Bohu bližšie ako ľudia v nebi? Takže logicky mi to vychádza tak, že modlitba svätých v nebi je účinnejšia ako naša modlitba (Mt 11,11).
Zamyslime sa však nad praktickou stránkou veci. Môžu svätí v nebi počuť naše prosby o ich prihovor? Neviem, či sú obdarení takou superschopnosťou. Avšak som presvedčený, že Pán im to môže v pohode nejako sprostredkovať.

Majú takéto dohady základ v biblii? Asi nie. Ale pravdepodobne v biblii nie je ani nič, čo by ich vyvracalo. Ako sa postaviť k teóriám, ktoré biblia ani nevyvracia ani nepotvrdzuje? Tu je vcelku jednoduchá odpoveď. Rešpektom a úctou jeden k druhému. Neposudzujme sa a nesúďme sa! To k ničomu dobrému nevedie. Koniec koncov celá tato téma nie je zas tak dôležitá, ako je dôležitá jednota nás kresťanov. Nemá cenu pochovávať vzťahy lásky kvôli niečomu čo vlastne ani nie je ani tak podstatné a ani to nie je povinná súčasť života veriaceho. Katolícka cirkev modlitbu o orodovanie svätých odporúča, neprikazuje. Lebo spása nakoniec pochádza od Ježiša. I keď príhovorné modlitby iných nám k tomu môžu veľmi pomôcť.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ekumenizmus 3 – Odpustenie hriechov

Ekumenizmus 3 – Odpustenie hriechov

Čo to znamená, že Ježiš Kristus je spasiteľ sveta? Kedy sa to najviac prejavuje v našom živote?  Ako pristupujeme k vlastným hriechom? Ako ich spracovávame?  Odpúšťa Boh katolíkom a protestantom inak?