Spiace katolícke elity?

Ad: Iva Mrvová. Nenechajme v tom Kuffu samého.

Jej text ma ako katolíčku a ako človeka uráža. Som smutná z toho, že sa mojim priateľom páči. Pretože je podľa mňa nepravdivý. Vôbec v ňom nie je, pre mňa, podstatný katolícky kňaz, charitatívny pracovník a v poslednom čase aj mediálna hviezda Marián Kuffa. Nepoznám ho. Preto sa k jeho osobe či osobnosti nechcem ani dnes, ani v budúcnosti vyjadrovať. Poznám z médií jeho prácu a jeho slová. K tomu by som sa vyjadriť mohla ale zatiaľ nemám dôvod. Možno sa to v budúcnosti zmení.

Takže dnes si dovolím oponovať pani redaktorke. Rozmýšľam aký postup, či metódu využiť. Či vyvracať výrok za výrokom, tvrdenie za tvrdením alebo len tak písať čo mi napadá. Zrejme zvolím to druhé. Takže poďme nato.

  1. Mariána Kuffu v tom nenechal samého Vladimír Palko. Tu na Postoji sa ho zastal v texte ľahko dohľadateľnom, týkal sa marcových udalostí roku 2018. Neviem či máme na Slovensku v súčasnosti väčšieho katolíckeho intelektuála spomedzi laikov. Oceneného celosvetovou ikonou katolíckeho intelektualizmu minulého aj súčasného storočia, ktorej ani českí intelektuáli, spomínaní redaktorkou, nie sú hodní ako sa u nás hovorí: „rozviazať remienok na obuvi“.
  2. Svojim spôsobom sa Mariána Kuffu zastali ľudia z okolia Spoločenstva Ladislava Hanusa. Neviem či na Slovensku máme iné katolícke intelektuálne združenie na ich úrovni. (Juraj Šúst na BHD a Terézia Rončáková priamo v texte pre Postoj)
  3. Katolícki biskupi Slovenska, slovami arcibiskupa Babjaka na národnej púti v Nitre jasne pomenovali svoj postoj k celospoločenským udalostiam prebiehajúcim po vražde kolegu pani Mrvovej a jeho snúbenice, ktorá bola spúšťačom pomenovávaných celospoločenských zmien u nás. Pomocný biskup Forgáč a arcibiskup Zvolenský odvážne a jasne pomenovali pravdu vo svojich homíliach na pohreboch zavraždených. Neviem či máme na Slovensku väčšie katolícke intelektuálne elity ako biskupov.
  4. Ku Kotlebovi, a jeho návrhu, ktorý si autorka berie do pera s kategorickým imperatívom, bez možnosti diskusie a vonkoncom ho neponúka ako svoj názor ale ako nespochybniteľné, objektívne pravdivé tvrdenie, sa minimálne na stránkach Postoja vyjadrovali fundované intelektuálne katolícke elity v zastúpení: morálny teológ a rektor kňazského seminára Ján Vigľaš, fundamentálny teológ a ak sa nemýlim sekretár KBS Anton Ziolkovský, skúsený a uznávaný cirkevný právnik Ján Duda. Neviem aké ešte iné katolícke intelektuálne elity autorke chýbajú. Možno zabudla, že aj hovorca KBS Martin Kramara diskutoval s jej kolegom vo Fair Play.
  5. Nemienim spomínať články Jozefa Majchráka, Jaroslava Danišku či Martina Hanusa, pretože pre ich kolegyňu zrejme nie sú dostatočnými katolíckymi intelektuálnymi autoritami. Naopak ten, na ktorého advokátska kancelária Jána Čarnogurského ml. podala trestné oznámenie, ním pre ňu zjavne je. I keď z jej textu vyplýva, že nie je jej krvnou skupinou.
  6. Berie si do pera najposvätnejšie miesto Slovenska, Mariánsku horu v Levoči. A to je aj dôvod prečo píšem tento text. Pretože si neviem predstaviť, že by som to mohla nechať bez apologetiky. Vypočula si Iva Mrvová čo len jednu kázeň z desiatok nám daných skrze Spišské biskupstvo? Ja osobne som si v chráme na Mariánskej hore spolu s rodinou vypočula kázeň Antona Tyrola, jednej z najväčších katolíckych intelektuálnych elít aké Slovensko za posledné desaťročia ponúklo sebe i svetu okolo. Vypočula som si nesmierne potrebnú a na intelekt bohatú kázeň arcibiskupa Babjaka. Vypočula si redaktorka aktualít intelektuálne na úrovni vyslovenú homíliu biskupa Rábeka prednesenú bez akýchkoľvek písomných podkladov? A hádam si Iva Mrvová dokáže vygúgliť kto, aká celosvetová katolícka intelektálna autorita, bol hlavným hosťom pontifikálnej svätej omše v nedeľu. Čo dodať? Berie si do pera ruženec? Nech si pozrie stránku www.narodnestretnutiemladeze.sk , ak si matne spomínam, tak v záložke Odvážny rok nájde, neviem presne v ktorej z deviatich tém rozobratú túto modlitbu do špiku kosti skrze biskupa Stanislava Stolárika, ďalšieho slovenského katolíckeho intelektuála.
  7. Takže choďte niekam s takými textami pani Mrvová. Môžete prísť kľudne aj ku mne a môžeme sa baviť celé hodiny o katolíckych intelektuálnych elitách na Slovensku. Toto som vypotila za pár minút, čo mi dieťa spí. Bez podkladov, priamo z hlavy. Patrím medzi tie rurálne katolíčky, ktorých v článku spomínate. Váš text faktograficky nedosahuje ani moju úroveň. Tak som zvedavá do akej kategórie zaraďujete seba.
  8. Nehnevajte sa, že z môjho textu sa nevalí kresťanská láska (na to vám odporúčam pozrieť si napríklad film apoštol Pavol), pretože som aktuálne nahnevaná z osočovania slovenských katolíckych elít, ktoré ani náhodou nespia, ale tvrdo makajú na spáse duší a nepotrebujú sa hrať na mediálne hviezdy. Nie všetko sa točí okolo teba, bratislavské semienko liberálneho intelektualizmu.
  9. Moja duša je upokojená, tak rozmýšľam či to celé zmazať. Zopár textov mi už takto vyfučalo nikam. Nech mi je uverejnenie odpustené a nech je správne pochopené.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo