Poznaj svoju vieru !

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Poznaj svoju vieru !

Milí katolíci, vieme v čo veríme?

Niekedy u veriacich pozorujem zvláštnu mentalitu. Prejavuje sa vo výrokoch: „Mám s Bohom osobný vzťah ale nepotrebujem suché poučky z katechizmu.“ „Boh nie je mŕtva teória.“ V istom zmysle s týmito výrokmi súhlasim. Boh je naozaj živý a kresťanstvo nemožno zredukovať iba na súbor logicky presných výrokov. Jadrom kresťanstva je osoba a tou osobou je Ježiš Kristus - sám živý Boh. Vzťah s Osobou je tým najcennejším pokladom. Napriek tomu si myslím, že vzdelávanie sa vo viere je veľmi dôležité a to zvlášť dnes keď sme svedkami toľkých omylov, ktoré sa prezentujú ako pravda. Ako sa má katolík 21. storočia v tomto chaose orientovať? Netrúfam si posudzovať katechetickú činnosť Cirkvi na Slovensku. Odvážim si však napísať, že je nemálo katolíkov, ktorí nemajú jasnú predstavu v čo vlastne veria. Chýbajú im základne vedomosti o svojej viere. Ani nevedia o čo prichádzajú ... Nechcem tým však povedať, že katolík rovná sa nevzdelanec ale zdá sa že ide o pomerne rozšírený jav. Táto nevedomosť je iba na škodu. Potrebujeme poznať kto sme a kam ideme. Potrebujeme poznať našu katolícku identitu a nadobudnúť zdravé sebavedomie.

Tento nedostatok je vidieť v rozhovoroch s pochybujúcimi keď im často nevieme odpovedať na ich pochybnosti o katolíckej viere. Apoštol Peter nás pozýva aby sme „boli pripravení vždy obhájiť svoju nádej pred tými, ktorí vás o to žiadajú. Robte to však jemne, úctivo a s dobrým svedomím, aby tí, čo tupia vaše dobré správanie v Kristovi, zahanbili sa práve v tom, z čoho vás osočujú.“ (1 Pt 3,15-16) Tento text je chartou apologetiky. Apologetika je obrana viery a Cirkvi pred rôznymi útokmi. Štúdium apologetiky však nie je len vstrebávaním vedomostí. Apologetika je umenie a treba ju spájať s aktívnym duchovným životom. Má evanjelizačný účel - privádzať našich bratov a sestry s rôznym svetonázorom bližšie ku Kristovi. Znalosť katolíckej náuky nás v tomto povolaní utvrdzuje a prehlbuje našu vieru.

Tým nechcem povedať, že by sme mali každého za každú cenu presviedčať. Ani tým nechcem povedať, že by sme mali byť odborníci na všetko. Nie každý má talent a povolanie na to aby ovládal teológiu svätého Tomáša Akvinského alebo špecifické bioetické témy. Neide mi o to aby som vás presvedčil, že sa máte stať teológmi. Podstatné je mať základ vo viere. Aj ten rozumový. Božie Slovo nás pozýva „milovať Boha celým srdcom, z celej svojej duše a celej svojej mysle.“ (Mt 22,37) Ten nadobudneme študovaním Svätého Písma a Katechizmu Katolíckej Cirkvi. (resp. jej verzie pre mladých - Youcat) Poctivý život kresťana-katolíka si skutočne vyžaduje námahu.  

V dnešnej dobe sa prezentuje pod Božím menom milión vecí avšak s Bohom kresťanstva majú častokrát pramálo spoločné. Napadá mi hnutie New age, rôzni internetoví sektári alebo schvaľovanie homosexuálnych zväzkov v niektorých protestanských spoločenstvách na západe. Tieto a mnohé iné kompromisy s „duchom modernej doby“ sú však v priamom rozpore s učením Katolíckej Cirkvi, ktorú Boh založil. Aj preto vidím dôvod vzdelávať sa vo viere. Mať schopnosť rozpoznať pravdu od bludov a poloprávd je v dnešnej dobe nesmierne dôležité. Preto si prosme si o čnosť múdrosti. Nie však svetskej, ale tej Božej. Potom môžeme spolu s apoštolom Pavlom povedať, že „viem, komu som uveril.“ (2 Tim 1,12)

Titulný obrázok - http://www.stjohnpauliicc.org/faithformation/2016/5/14/catholic-apologetics

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo