Pre aké postoje získava Dennis Prager svojich divákov

Pre aké postoje získava Dennis Prager svojich divákov

Nedávno vyšiel na Postoji článok o Youtube-kanáli Prager University, údajne sprostredkujúcom konzervatívny pohľad na svet. Takýto popis je správny len čiastočne, keďže Dennis Prager publikuje aj mnoho videí, ktoré majú s konzervativizmom v mojom ponímaní pramálo spoločného.

So záujmom som si prečítal článok o tom, ako Dennis Prager získava videami mladých pre konzervatívne postoje. Bol som zvedavý, čo tento úspešný, údajne konzervatívny projekt hlása, preto som si rovno niekoľko videí aj pozrel. Avšak môj záujem veľmi rýchlo vystriedalo sklamanie.

Treba uznať, Prager University si drží v etických témach konzervatívne postoje, čo je chvályhodné. Neviem už však, čo je také konzervatívne na obhajovaní geneticky modifikovaných potravín, práve na vlastníctvo strelných zbraní, ekonomickom liberalizme (!) či propagovaní fosílnych palív. Nuž, pravda je taká, že etický konzervativizmus (iný sa vo videách hľadá ťažko) je len malou časťou obsahu Pragerovych videí. Obsah Pragerovych videí sa dá charakterizovať oveľa výstižnejšie: americko-pravicová (a neoliberálna) propaganda.

Je až zarážajúce ako konzistentne Prager vo svojich videách kopíruje líniu americkej pravice. Môže mať vôbec niekto tak zhodné názory s niektorou politickou ideológiou? So všetkým, čo táto ideológia hlása, súhlasiť a nezástavať občas názor toho, kto je pri iných témach oponentom? Pri videách o porovnaní americkej ľavice a pravice je až smiešne ako Prager ani len neráta s možnosťou, že by aj ľavica mohla mať v niečom pravdu. Až sa mi zdá, že to hádam každý divák musí prekuknúť. Ale súdiac podľa mnohých komentárov pod videami - neprekukne.

Ak má niekto chuť na geneticky modifikované potraviny, platené školstvo alebo ak mu dodá adrenalínu vedomie, že jeho nepríjemný sused môže legálne vlastniť samopal, potom sa mu bude animovaný seriál od Pragera páčiť. Samozrejme, s mnohými (inými) vecami, ktoré Prager či jeho hostia vo videách hovoria, sa súhlasiť dá. To však nič nemení na tom, že tieto videá nápadne pripomínajú politickú propagandu, rovnako zjednodušujúcu akú robia aj mnohí ľavicovo-liberálni aktivisti.

Iste, Pragerove videá oslovia mnohých ľudí aj pre konzervatívne názory. Otázka je však za akú cenu. Ku konzervatívnym hodnotám totiž Prager okamžite servíruje aj absolútne nekritický ekonomický liberalizmus či lobistické názory na enviromentálne témy, drzo deklarujúc, že toto sú tie správne názory, ktoré zastávajú "conservatives". To mu mnohí mladí konzervatívci radi uveria - z vďačnosti že aspoň niekto v dnešnej dobe zastáva rovnaké postoje v etických otázkach. Ľudí s vyprofilovanejšími názormi na ekonomické či enviromentálne témy zase môže takáto rétorika od konzervativizmu nadobro odradiť.

Prager a mnohí jeho komentátori síce pracujú s často zjednodušujúcimi, či zavádzajúcimi argumentami (hoci graficky a marketingovo skvele spracovanými), svoje názory však prezentujú s o to väčším sebavedomím ako zjavné fakty. Svorne s podobne naladenými ľavicovými kazateľmi tak vytvárajú dojem, že svet je rozdelený na akési dve názorové hnutia a stačí si vybrať správnu stranu barikády. Takýto prístup ale rozhodne nenaučí diváka samostatne rozmýšľať a v konečnom dôsledku teda ani neprispieva k hľadaniu pravdy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo