Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. jún 2018

Nie je kresťan, ako kresťan

Mohlo by sa zdať, že do prezidentských volieb zostáva ešte veľa mesiacov. Humbuk okolo oznámenia prvých kandidátov už ustal. No mám dojem, že kvôli prebiehajúcej snahe o získanie dostatočného počtu podpisov od občanov na kandidatúru predsedu ĽSNS, najmä v atmosfére síce už upadajúcej, no ešte stále prítomnej spomienke na Henryho Acordu, je najvyšší čas začať sa nimi zaoberať.
Nie je kresťan, ako kresťan

Pri slovách Mariána Kotlebu: „tak ako naša strana je verná programu postavenom na národnom, kresťanskom a sociálnom pilieri...,“ mám dojem, že sa okolo nás deje niečo neprijateľné. Slová národný a sociálny v spojení s týmto politikom znejú takmer vulgárne, no verím a hádam nie prehnane optimisticky, že tento názor ešte stále so mnou zdieľa väčšina národa. Nie som si však istá, či táto časť národa, špeciálne neveriaci ľudia, rovnako kriticky, ako k pojmom národný a sociálny v spojení s ĽSNS, pristupuje aj k pojmu kresťanský. A z toho vyplýva výzva do vlastných kruhov; nedovoľme, aby bol názor na kresťanstvo utváraný podľa členov tejto strany. Pretože nosiť kríž na „pseudouniforme“, či vylepený na autách a žiť podľa neho, je rozdiel.

Hodnotiť vieru druhého človeka neprináleží nikomu. No hodnotiť skutky môžeme a aj by sme mali. Kotleba sa v politike pohybuje už vyše 10 rokov, z toho 8 rokov od založenia ĽSNS sa spolu so svojimi prívržencami schováva „za Boha a za národ“. Hoci by sme v súčasnosti našli viaceré body, kde sa agenda kresťanských politikov prelína s jeho, treba upozorniť na zásadný rozdiel. Politik, ktorého mnohé vyhlásenia sú v rozpore s hlavným Božím prikázaním by sa nemal odvážiť profilovať sám seba za kresťanského. Označovanie minorít za parazitov, šírenie netolerancie, zastrašovanie, popieranie holokaustu a vyzdvihovanie bielej rasy nemá nič spoločné s prikázaním miluj blížneho svojho. Myslím preto, že je úlohou kresťanov, ktorým záleží na svojej krajine a dobre všetkých občanov - bez výnimiek, konfrontovať skutočné kresťanstvo s populizmom. Mali by sme sa ozvať, keď ho niekto menuje zástancom kresťanských hodnôt v parlamente. Mali by sme sa ozvať, keď schvaľujú jeho štýl politiky, údajne snažiacej sa, aby bolo slušným a veriacim ľuďom na Slovensku dobre. Pretože časom sa aj my môžeme ocitnúť na druhej strane vyvolenej väčšiny. Pekným príkladom, kedy sa snaha získať voličov na úspech v prezidentských voľbách schovávaním sa za kresťanstvo skôr zvrtla, ako pomohla a pozdvihla vlnu verejného znechutenia by mohol byť rok 2014 a „slávny“ výrok Róberta Fica o svätom krste, svätom prijímaní a birmovke.

Prezident by mal byť človek s pevnou osobnou integritou a nie niekto, kto si buduje politickú kariéru na slovách a skutkoch popierajúcich vierovyznanie, za ktoré sa schováva. Marián Kotleba sa odvoláva, že cíti zodpovednosť voči budúcim generáciám. Buďme aj my zodpovední a nenechajme ho znevažovať hodnoty, z ktorých kresťanstvo vychádza. Kotleba vie byť dobrým rečníkom, a tak naschvál využijem jeho slová: „Som presvedčený, že našou úlohou nie je hľadať výhovorky a spôsoby, ako sa nedá, ale dať zo seba vždy maximum a plné nasadenie, aby Slovensko bolo lepšie“. Veta je dobrá a motivačná, no myslím si, že si kresťania (a teraz tí, ktorých hlavným princípom je láska), predstavujú pod touto frázou úplne iné Slovensko, ako líder ĽSNS. A preto ukazujme na slová a činy, ktoré sú nezlúčiteľné s kresťanstvom. Pokúsme sa zahltiť verejný priestor a mienku ešte jasnejším odmietnutím členov tejto strany vo verejnom živote, nielen v Bratislave, a tak robme zháňanie 15 000 podpisov ťažším. Nech meno tohto politika neznižuje dôležitosť prezidentského úradu. Aj keď kandidatúru ohlásili aj iní, ktorí k tomu môžu prispieť.

Či budeme úspešní? To neviem.... Neprekvapilo by ma, ak by sa v prípade nenazbierania dostatočného počtu podpisov zachoval „nekresťansky“ a využil hlasy svojich poslancov a nejakého pätnásteho neboráka. No aspoň by oficiálne zaradenie do kandidátky nemali na svedomí občania.

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Meno od Boha

Meno od Boha

Rozprávanie o narodení Jána Krstiteľa je súčasťou dvoch diptychov zo začiatku Lukášovho evanjelia. Autor týmto spôsobom najprv predstavuje zvestovanie a potom narodenie. Najprv predchodcu Jána a potom Ježiša. Postup bol zvolený úmyselne. Lukáš takto ukázal, čo majú tieto dve osoby spoločné, ale aj to, v čom sa zásadne líšia.