S kým pásla husi Zuzana Fialová?

Počas jednej zo série nekonečných internátnych debát sme sa bavili so spolubývajúcim – historikom, neviem prečo, o stredovekých mestách. V nich boli skutočnými celebritami bohatí mešťania a duchovenstvo, morálnymi autoritami úradníci, právnici, rodičia, učitelia. Kvôli nočnému pokoju v nich mali zavedenú bezpečnostnú poistku: pred zotmením vyhnali za hradby prostitútky, žobrákov, komediantov, kaukliarov a vyvolávačov, zamkli brány a v meste bol poriadok.

Na túto debatu som si spomenul pri „zábavnej“ relácii nemenovanej televízie (spomenúť názov relácie aj televízie by znamenalo robiť im nezaslúženú reklamu). V nej Zuzana Fialová a komentátor Marián Leško pod dohľadom Eleny Vacvalovej hodnotili v „humornom“ príspevku o umelom prerušení tehotenstva názory Ing. Mgr. Mariána Kuffu, mimochodom nositeľa krištáľového krídla za filantropiu, a, úplne mimochodom, katolíckeho kňaza. Keďže naše médiá denno – denne produkujú „celebritné“ hviezdy a hviezdičky, „humoristov“, samozvaných zvestovateľov „morálky“ a v kvetináči vypestovaných „vševedkov“, úroveň „zábavy“ spomenutej relácie (ktorej nepomôže ani osobná prítomnosť Milana Lasicu či Milana Kňažka), by nás nemala prekvapovať. Chápem, časy sa zmenili, no poučovať o tom, čo sa patrí, alebo o tom, čo sa smie, by nás predsa len mali ľudia, ktorí „na to majú“.

Nikomu nechcem vstupovať do svedomia, no pani Fialová by mohla á priori vedieť, aký názor na umelé prerušenie tehotenstva bude mať katolícky kňaz, hodný tohto mena. A ešte predtým, ako použila na adresu Mariána Kuffu označenie „blázon“, si mohla prečítať aspoň niečo o jeho aktivitách a zásluhách v práci s bezdomovcami a s prepustenými trestancami. To, či je pre ňu a pre pána Leška niekto „dôstojný“ alebo „nedôstojný“ ma nezaujíma, je to vec ich osobného názoru. V každom prípade veriaci katolíci svojich kňazov za dôstojných označujú a patrí k dobrému vychovaniu rešpektovať to. Pani Fialovej nič nebráni vyjadrovať sa o cudzom človeku ako o pánovi, myslím si, že s Mariánom Kuffom husi nepásla. A som hlboko presvedčený, že pred rokom osemdesiatdeväť ona a aj pán Leško a pani Vacvalová bez zaváhania a bez diskusii používali komunistami zavedené oslovenie „súdruh, súdružka“ aj pre tulipán (tulisúdruh).

Veľmi by ma prekvapilo, keby si nemenovaná súkromná televízia tieto pripomienky všimla a keby slovnú hnačku herečky Fialovej, prednesenú s nástojčivosťou a s kadenciou ľahkého guľometu, a jej koncelebrantov po zásluhe ocenila. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo