Českí komunisti chcú ochudobniť cirkev o 9 000 000 000 korún.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Českí komunisti chcú ochudobniť cirkev o 9 000 000 000 korún.

Pre právnikov protiústavný, pre cirkev poburujúci a pre komunistov skvelý nápad ako zobrať cirkvi 9 miliárd z majetku, ktorý jej už raz ukradli.

Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) si nárokuje za podporenie vlády ANO s ČSSD zdanenie cirkevných reštitúcií. Reštitúcie sú návratom majetku, ktorý kedysi cirkvám ukradli komunisti spred roku 1989. Dnes, keď sa má táto krivda napraviť, tak komunisti hlásiaci sa k režimu spred roku 1989 chcú túto čiastku vďaka zdaňovaniu ponížiť o 9 miliárd českých korún. Právnici z Karlovej univerzity hovoria o nehoráznosti platiť daň z ukradnutého majetku a taktiež označujú takýto postup za protiústavný. Proti sa už jednoznačne postavili českí kresťanskí demokrati (KDÚ-ČSL) a aj ďalšie pravicové strany (TOP 09, ODS, Starostové). Tie však dohromady nemajú dostatočnú silu na odmietnutie takéhoto postupu. Reálne pomôcť nedokáže ani horná komora českého parlamentu (senát), ktorý aj keby bol proti, tak je opätovne ľahko prehlasovateľný v dolnej komore.

To, že komunistov máme aj na Slovensku a stále si udržujú vplyv vieme. Tí starší museli prezliecť kabáty, ale novej dobe sa prispôsobili veľmi rýchlo. Ich vek je dnes však už vysoký a ich konekcie a majetky prešli na potomkov. Tí mladší, ktorí však predsa ešte stihli vstrebať ideály marxizmu a leninizmu, sa v nových podmienkach dokázali elegantne zastrieť plášťom demokracie a sú aktívnou súčasťou systému. A potom tu ešte máme zopár jednotlivcov, či malé skupiny hlásiace sa otvorene k minulému režimu, avšak bez reálnej sily zmeniť čo i len chod malého mesta, či väčšej obce.

To však neplatí v Českej republike. V štáte vklinenom geograficky aj ekonomicky do nemeckého prostredia, stabilného člena EÚ, NATO, OECD atď. V štáte, ktorý je pre mnohých ľudí z východnej Európy nie len prestupnou, ale dokonca cieľovou stanicou v ich ceste za lepším životom na západ. V štáte v ktorom najvýznamnejšie medzinárodné letisko nesie meno celosvetovo najslávnejšieho bojovníka Nežnej revolúcie v Československu – Václava Havla. Práve v tejto krajine hrá dlhodobo v politickom systéme nezanedbateľnú rolu Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). A vyzerá to tak, že sa jej môže podariť husársky kúsok za ktorý by jej mohol dať medailu rovno aj Vasiľ Biľak, Gustáv Husák, či Leonid Iľjič Brežnev. A to obrať cirkev o 9 000 000 000 českých korún pri majetku, ktorý jej už raz ukradli.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo