Silvo Krčméry a kotlebovská voľba

Krčméry v tej reči povedal aj nasledovné: „Prečo teda hovoríme tak ako teraz? Z nenávisti? Naopak, žiadnu nenávisť voči nikomu necítime, len lásku. Ba dokonca máme s vami ešte i mnoho vecí spoločných, hoci si to neuvedomujete. Napríklad boj proti potratom“

Silvo Krčméry bol výnimočnou osobou slovenskej katolíckej histórie. Tento katolícky aktivista bol nespravodlivo zatknutý komunistami v roku 1951, bol komunistami mučený a týraný, ale aj tak sa im ho nepodarilo zlomiť, v roku 1954 stál pred súdom, kde napriek „predpríprave“ komunistami dal krásne kresťanské svedectvo, svoju slávnu reč, kde odvážne povedal „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu“. Z väzenia bol prepustený v roku 1964.

Vo svojej odvážnej reči pred komunistickým súdom, ináč nádhernom kresťanskom svedectve, povedal aj jednu myšlienku, ktorá súvisí so súčasnou situáciou, keď strana ĽSNS Mariána Kotlebu dala návrh do parlamentu na zákonné obmedzenie umelých potratov.

Krčméry v tej reči povedal aj nasledovné: „Prečo teda hovoríme tak ako teraz? Z nenávisti? Naopak, žiadnu nenávisť voči nikomu necítime, len lásku. Ba dokonca máme s vami ešte i mnoho vecí spoločných, hoci si to neuvedomujete. Napríklad boj proti potratom

V roku 1954, keď bol Krčméry súdený, komunisti zakazovali potraty. Krčméry veľmi dobre vedel, že to nerobili z dôvodu úcty k nenarodenému životu. Nakoniec to bol Lenin, ktorý potraty v Sovietskom zväze už v roku 1917 legalizoval... a bol to Stalin, ktorý ich v roku 1936 znova spravil ilegálnymi. A z histórie vieme, že po Stalinovej smrti v roku 1955, teda už po Krčméryho súde, komunisti znova zlegitimizovali potraty (a následne v Československu v roku 1957).

Silvo Krčméry veľmi dobre poznal, čo je to komunizmus. Poznal ho ako filozoficky, tak aj prakticky na vlastnej koži, keď musel pre svoju vieru znášať mučenie v komunistickom väzení. Vedel veľmi dobre, že komunistický zákaz potratov bol vyslovene účelový, vedel, že komunisti nemali žiadnu úctu k životu, nenarodenému či narodenému. Napriek tomu na súde povedal, že boj proti potratom majú kresťania spoločný s komunistami. Označiť Silva Krčméryho za sympatizanta komunizmu, lebo povedal, že túto konkrétnu vec v danej konkrétnej dobe majú kresťania a komunisti spoločnú, je úplne a evidentne absurdné.

Marián Kotleba predložil návrh zákona, ktorý umenšuje množstvo legálnych potratov. V súčasnosti sa potraty môžu vykonávať do 12-teho týždňa na požiadanie a do 24-tého týždňa keď je poškodený plod. Zároveň podľa posledného prieskumu verejnej mienky verejnosť odmieta potraty – s výnimkou presne tých prípadov, kde ich povoľuje aj Kotlebov návrh. Teda – Kotlebov návrh nevytvára nové kategórie doteraz zákonom chránených detí, ktoré by vystavoval potratu, a zároveň radikálne umenšuje množstvo vykonávaných potratov – a navyše v súlade s verejnou mienkou! Jeho zákon nekriminalizuje matky, ktoré sú v skutočnosti obeťami súčasného hypersexualizovaného potratového zriadenia, čo bola oprávnená výčitka voči poslednému návrhu poslanov Kuffu, Kvasničku a Mikloška snažiacemu sa zakázať potraty z roku 2016.
Je teda evidentné, že vecne je Kotlebov zákon omnoho lepší ako súčasný zákon, má potenciál zachrániť množstvo nenarodených detí a jeho obsah je v súlade s verejnou mienkou, ktorá v demokracii je pre politickú priechodnosť kľúčová. Z pohľadu kresťanského politika je v súlade so základnou kresťansko-demokratickou politickou agendou, ako ju zadefinoval pápež Benedikt v roku 2006, kde chrániť život od počiatku nazval pápež „nediskutovateľnou (non-negotiable)“ témou a v kontexte encykliky Evangelium Vitae Jána Pavla II táto (nediskutovateľná) téma zahŕňa nielen úplne zakázanie, ale aj umenšovanie zla potratov.

Tak ako Krčméry sa nebál, že by ho považovali za komunistu, aj naši kresťanskí politici by sa mohli inšpirovať odvahou Silva Krčméryho, ktorý sa nebál mučenia, dlhoročného väzenia a smrti, čiže by sa nemali báť toho, že budú označovaní za fašistov. A dať jasný kresťanský postoj a svedectvo, tak ako ich vyzval aj Ján Duda.

Svedectvo, že o potratoch – ako to zadefinoval aj Benedikt – sa nediskutuje, nepolitikárči, nešpekuluje, keď dávame kresťanské svedectvo sa nerátajú čísla, či má šancu návrh prejsť alebo nie. Keď dávajú kresťanskí politici kresťanské svedectvo o potratoch, by sa nemalo riešiť, že kto návrh podáva, ale nech radšej hrdo so Silvom povedia, že aj keď skoro s ničím pán Kotleba čo predstavujete nemusíme súhlasiť, „máme s vami ešte i mnoho vecí spoločných ... Napríklad boj proti potratom“.

Vážení kresťanskí poslanci NR SR – vyzývam vás, nešpekulujte, nekalkuluje, nebojte sa médií, neriešte, kto podal tento návrh ani či má šancu prejsť, ale urobte to, čo je správne – vydajte svedectvo a podporte ho. A ak sa s Božou pomocou snáď dostane do druhého čítania, tak ho môžte vylepšiť tam, kde máte pocit že má nedostatky.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo