Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. máj 2018

Legalizácia potratovej tabletky nie je dobrý nápad

Matka, ktorá dieťa potráca, je celý čas pri vedomí, má kŕče, bolesti, krvácanie, po častiach z nej vychádzajú kúsky dieťaťa, ktoré musí niekam dať. Toto je naozaj silný nápor na jej psychiku.
Legalizácia potratovej tabletky nie je dobrý nápad

Včera vyšiel na denníku N článok podporujúci legalizáciu chemického potratu. K téme som sa mal možnosť vyjadriť za odporcov registrácie potratových prípravkov. Keďže sa niektoré body môjho vyjadrenia nedostali do článku, tu je text celej mojej reakcie:

Chemická forma potratu sa teší obľube hlavne preto, že je pohodlnejšia z pohľadu potratára. Nezašpiní sa pri nej tak, ako pri chirurgickom potrate. Stačí vypísať recept, dať užiť tabletku mamičke, a tá si to odtrpí sama. Gynekológom sa robiť potraty bridí, starí tieto zákroky hádžu na mladých, aj preto sa podľa mňa opakovane objavujú návrhy zlegalizovať chemický potrat.

Čo je však oveľa dôležitejšie, táto forma umelého potratu je zlá hlavne z pohľadu matky. Každý potrat je zlý pre ženu, no tento obzvlášť. Postup je taký, že matka najskôr užije potratovú tabletku, ktorá zabije dieťa. Po pár dňoch užije druhú dávku, ktorá vyvolá silné kŕče. Žena odíde domov, kde po niekoľkých hodinách alebo dňoch potratí. Môže sa to stať aj v autobuse, alebo v práci, prakticky kdekoľvek. Matka, ktorá dieťa potráca, je celý čas pri vedomí, má kŕče, bolesti, krvácanie, po častiach z nej vychádzajú kúsky dieťaťa, ktoré musí niekam dať. To, čo nechcú robiť potratári, musí spraviť matka sama. Toto je naozaj silný nápor na jej psychiku. Nepríde mi to férové ani humánne, prenášať túto špinavú robotu na matku.

Zatiaľ najlepšia štúdia (článok a dizertačná práca), ktorá porovnávala negatívne následky na zdravie ženy po chirurgickom a chemickom potrate bola robená vo Fínsku na ženách, ktoré podstúpili potrat v priebehu siedmich rokov. Vzorku tvorilo vyše 42 000 žien, zhruba polovica z nich mala chemický potrat a polovica chirurgický. Po chirurgickom potrate sa negatívne zdravotné následky objavili v 5,6% prípadov, po chemickom v 20% prípadov, teda štvornásobne viac. Medzi najčastejšie následky patrilo nezvládnuteľné krvácanie, pri chemickom potrate sa to týkalo viac ako 15% žien, ktoré si vyžiadalo podanie liekov, transfúziu krvi alebo chirurgický výškrab. Neúplných potratov bolo pri chemickom potrate štyrikrát viac ako pri chirurgickom, takže tieto ženy museli podstúpiť ešte aj chirurgický potrat.

Zaujímavá je ešte informácia o tom, že po chemickom potrate sa vyskytla veľmi nebezpečná nákaza Clostridium Sordellii, v dôsledku ktorej žena zomrela.

Ďalšia rovina je právna. Nestačí len zmeniť vyhlášku o informovanom súhlase, chemický potrat je v rozpore s viacerými zákonmi. Podľa zákona o umelom prerušení tehotenstva je možné zákrok vykonať len v zdravotníckom zariadení. Pri chemickom potrate dôjde v zariadení len k užitiu prípravku, k samotnému potratu však dôjde mimo neho. Takto spravený potrat v rozpore so zákonom by bol u nás trestným činom. Chemický potrat je v rozpore s trestným zákonom aj preto, že je zakázané, aby žena svoje tehotenstvo ukončila sama. Pri chemickom potrate je to žena, kto užije liek a sama si tak umelo preruší tehotenstvo. Každý, kto jej v tom pomáha, alebo ju k tomu navedie (napríklad lekár, ktorý jej odporučí umelé prerušenie tehotenstva, alebo jej v tom pomáha) sa môže dopustiť trestného činu. Pri chemickom potrate, kedy dôjde k vypudeniu plodu mimo zdravotníckeho zariadenia, nie je nijako zabezpečené ani primerané zaobchádzanie s potratenými plodmi. Takáto prax by odporovala zákonu o pohrebníctve.

Inzercia

No a napokon, potratová tabletka vytvára priestor pre zneužitie. Známa je kauza učiteľa, ktorý zneužíval 13-ročné dievča. Keď otehotnelo, dal jej užiť potratovú tabletku, v dôsledku čoho dievča potratilo. Dostupnosť potratovej tabletky uľahčuje vykonanie potratu bez kontroly, napríklad aj tak, že túto chemikáliu niekto primieša do jedla bez vedomia tehotnej mamičky. Preto je dobré, aby dostupnosť tohto prípravku bola čo najmenšia, a prípravok sa vôbec nedal do krajiny doviesť.


Dodatočné informácie o téme:
Vývoj vo veci registrácie potratových tabletiek
Dieťa sa dá zachrániť aj po užití potratovej tabletky!


Patrik Daniška
Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku, o.z. (www.hfi.sk)

Ilustračná fotka: Flickr, Lars Elmo: Waiting for someone #2, licencia CC BY-NC 2.0

HFI je občianske združenie, ktorého cieľom je najmä podpora a ochrana základných ľudských práv a slobôd, podpora rodiny založenej na manželstve muža a ženy a rozvoj náboženskej slobody, slobody svedomia a práv rodičov na výchovu svojich detí. www.hfi.sk

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.