Írska výchovná facka

Írska výchovná facka

V živote dostávame facky, ktoré bolia, ale sú to väčšinou facky výchovné, ktoré vedia pomôcť. Do tejto kategórie patrí Írska facka ochrane života. V prvom rade je potrebné poďakovať všetkým, ktorí za ochranu života v referende bojovali, aj keď trendy boli dlhé roky jednoznačné a vedeli, že prehrajú. Aj napriek tomu sú boje a postoje, z ktorých nie sme oslobodení.

Benedikt XVI. situáciu v Írsku v roku 2010 na stretnutí s írskymi duchovnými opísal nasledujúcim spôsobom: “Vy a Vaši predchodcovia ste závažným spôsobom zlyhali.” Na margo škandálov katolíckej cirkvi na tomto ostrove doplnil, že duchovenstvo sa akoby vyznačovalo dvoma črtami a to “vážnymi chybami v úsudku” a “neschopnosťou viesť”. V každom prípade výsledkom je “podkopaná dôveryhodnosť a efektivita”.  Strata pozícií duchovenstva ako autority v írskej spoločnosti je neprehliadnuteľná. A preto sa cirkev dostala do polohy, že sa nedokázala efektívne v referende angažovať, pretože jej prítomnosť stupňovala negatívne emócie. Laici doposiaľ túto autoritu nedokázali v politických dialógoch nahradiť.

Druhým poznatkom o írskom referende je, že žiadna krajina nezostane ukotvená v určitých hodnotách len preto, že v nich bola ukotvená v minulosti. Verejný život nevyhnutne potrebuje politikov, ktorí s náročnými témami vedia pracovať nie heslovito, ale komplexne. A už vôbec nie je riešením, že sa im prestanú venovať, pretože sami na ne rezignovali. To, že dnes potrebujeme argumentovať, aby sme obhájili život a za prirodzenú pravdu sa považuje právo zabiť, je zvrátenosťou doby. Ale je to výzva pre ľudí vo verejnom živote, v treťom sektore a v cirkvi, aby sme s témami života pracovali komplexne od sekulárnych, až po cirkevné spoločenstvá. Ako prvý a najdôležitejší krok je nelegitimizovať vraždu. Politici majú povinnosť svojim správaním vyslať signál, že život je priorita a priorita znamená, že necúvnem a nedám ju na druhú koľaj. Aj na Slovensku vzniklo až príliš veľa vlád, keď kresťanskí politici ukázali, že život prioritou nie je. Slovensko potrebuje politikov, ktorí vyšlú signál “non serviam” – nebudem slúžiť vo vláde, ktorá život za prioritu nepovažuje.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora