Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. máj 2018

Írska výchovná facka

Írska výchovná facka

V živote dostávame facky, ktoré bolia, ale sú to väčšinou facky výchovné, ktoré vedia pomôcť. Do tejto kategórie patrí Írska facka ochrane života. V prvom rade je potrebné poďakovať všetkým, ktorí za ochranu života v referende bojovali, aj keď trendy boli dlhé roky jednoznačné a vedeli, že prehrajú. Aj napriek tomu sú boje a postoje, z ktorých nie sme oslobodení.

Benedikt XVI. situáciu v Írsku v roku 2010 na stretnutí s írskymi duchovnými opísal nasledujúcim spôsobom: “Vy a Vaši predchodcovia ste závažným spôsobom zlyhali.” Na margo škandálov katolíckej cirkvi na tomto ostrove doplnil, že duchovenstvo sa akoby vyznačovalo dvoma črtami a to “vážnymi chybami v úsudku” a “neschopnosťou viesť”. V každom prípade výsledkom je “podkopaná dôveryhodnosť a efektivita”.  Strata pozícií duchovenstva ako autority v írskej spoločnosti je neprehliadnuteľná. A preto sa cirkev dostala do polohy, že sa nedokázala efektívne v referende angažovať, pretože jej prítomnosť stupňovala negatívne emócie. Laici doposiaľ túto autoritu nedokázali v politických dialógoch nahradiť.

Druhým poznatkom o írskom referende je, že žiadna krajina nezostane ukotvená v určitých hodnotách len preto, že v nich bola ukotvená v minulosti. Verejný život nevyhnutne potrebuje politikov, ktorí s náročnými témami vedia pracovať nie heslovito, ale komplexne. A už vôbec nie je riešením, že sa im prestanú venovať, pretože sami na ne rezignovali. To, že dnes potrebujeme argumentovať, aby sme obhájili život a za prirodzenú pravdu sa považuje právo zabiť, je zvrátenosťou doby. Ale je to výzva pre ľudí vo verejnom živote, v treťom sektore a v cirkvi, aby sme s témami života pracovali komplexne od sekulárnych, až po cirkevné spoločenstvá. Ako prvý a najdôležitejší krok je nelegitimizovať vraždu. Politici majú povinnosť svojim správaním vyslať signál, že život je priorita a priorita znamená, že necúvnem a nedám ju na druhú koľaj. Aj na Slovensku vzniklo až príliš veľa vlád, keď kresťanskí politici ukázali, že život prioritou nie je. Slovensko potrebuje politikov, ktorí vyšlú signál “non serviam” – nebudem slúžiť vo vláde, ktorá život za prioritu nepovažuje.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Predstieranie kvality: vysoké školy bez zmeny

Predstieranie kvality: vysoké školy bez zmeny (výber z blogov)

Netreba ani detailne sledovať čo sa deje s rezortom školstva a čo sa v ňom chystá v mene jeho reformy, či „rozvoja“, ako svoje plány tvrdošijne nazýva Lubyová. V podstate na  to, aby som si o sľubovanom „rozvoji“ urobil reálny obraz, mi stačilo teraz zaznamenať len jednu formálnu vecičku, ktorá sa objavila v bežných správach z činnosti prezidentskej kancelárie.

Blog
Príliš obmedzené?

Príliš obmedzené?

Ak ste boli tínedžermi a vaše hudobné návyky sa formovali v 90. rokoch, pochopíte. Prečo sa skupiny ako Maduar a MC Erik vracajú späť? Nočná mora sa neskončila...