Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. máj 2018

Príliš obmedzené?

Ak ste boli tínedžermi a vaše hudobné návyky sa formovali v 90. rokoch, pochopíte. Prečo sa skupiny ako Maduar a MC Erik vracajú späť? Nočná mora sa neskončila...
Príliš obmedzené?

Minule kamarát na Facebooku poukázal na to, ako skupina Maduar sa sťažuje, že ich organizátori koncertov nostalgie „90. rokov“ na svoje akcie nepozývajú a ako ich nezaslúžene ignorujú.
Vtedy som si uvedomil jednu strašidelnú vec: My, mileniáli (generácia Y, alebo akokoľvek nás označujú) sme si museli 90. roky (kedy sme boli tínedžermi) vytrpieť hroznou hudbou, ktorá vtedy v rádiách fičala. Stačí spomenúť mená ako MC Erik a Barbara, 2 Unlimited, Dr. Alban, Coco Jambo atď. a mnohým sa hneď dvíhajú žalúdky.
Nostalgie Beach Festival 2014
Čo som si však nikdy neuvedomil, sa teraz deje. Tieto „legendy“ našej mladosti sa vracajú. Chcú speňažiť úspechy, ktoré kedysi žali a (snáď) naposledy sa z toho trochu „nabaliť“.

Samozrejme na tom nie je nič zlé a rozhodne kapitalistická teória ponuky a dopytu. Avšak mnohí z nás, čo sme v 90. rokoch holdovali trošku alternatívnejším hudobným žánrom, sme sa nádejali, že s hroznou hudbou 90. rokov sme sa už navždy rozlúčili. Maximálne tak nejaký úlet na Youtube v stave totálnej nudy, zúfalstva, či masochizmu. Zdanie však klamalo.
Dr. Alban
Kým generácia X (husákove deti) alebo boomers (povojnová generácia) chodila a chodí vo svojom zrelom veku na koncerty The Eagles, Rolling Stones, Guns N' Roses, Bruce Springsteen, Bob Dylan, Roger Waters atď., my si musíme zvykať na to, že čoraz častejšie sa budú na našich Facebookoch objavovať reklamy pozývajúce nás na „festivaly“ s inštrumentálnymi „umelcami“ kalibru Haddaway, Fun Factory, či La Bouche.

wyk-6978
Dôvod je jasný. Mileniáli sú viac-menej dobre zafixovaný vo svojich kariérach, väčšina z nich má aj založené rodiny a zo svojich príjmov sa im čosi zvýši na zábavu a „kultúru“. K tomu prispeje nostalgia za mladosťou a tým pádom budú mať akcie typu „Největší 90s Festival v ČR“ takmer zaručený úspech.

My mileniáli sme mali smolu, že v našej mladosti podobné... (vhodné slovo nech si každý domyslí sám) leteli v rádiách, na burzách nelegálnych kaziet, či na diskotékach v sobotu večer. Ostáva nám len dúfať, že podobnou traumou z detstva nebudú trpieť aj naše deti.

Foto: https://pixabay.com/photo-3426765/
https://flic.kr/p/ospiLk
https://flic.kr/p/qVGYsY
https://flic.kr/p/56jTg2

Inzercia

Aktuálne kultúrno-spoločenské témy zo sveta, ktoré ma zaujali a o ktorých sa u nás príliš nepíše.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.