Naozaj sa to s tými potratmi nedá aj inak?

Tak som sa v poslednej dobe začítal do súčasnej debaty o navrhovanom zákone o potratoch a zachcelo sa mi pridať aj svoj krátky príspevok k téme (ach jaj, áno, zase ďalší chlap).

Otázka na konzervatívnych kresťanov: Naozaj sa to nedá inak, nejako pragmatickejšie a inteligentnejšie?

Zákaz potratov k riešeniu problému nepovedie. Veď buďme realisti. Pozrime sa na krajiny, kde sú potraty regulované prísnejšie alebo dokonca úplne zakázané (napr. Poľsko a Írsko). Dejú sa nelegálne alebo ženy cestujú do zahraničia. Zákazom potratom nezabránime, len ďalej živíme kultúrnu vojnu, ktorá vôbec nie je nevyhnutná. Po zavedení zákazu sa možno mnohí kresťania budú cítiť lepšie, ale podľa mňa to bude len falošný alibistický pocit spokojnosti, lebo k želaným výsledkom nepovedie.

Ako by sa to teda dalo inak? Mám menší návrh, skúsme sa radšej orientovať na dôvody, ktoré ženy k potratom vedú a zamerať sa na ich riešenie a minimalizovať ich. Nepodceňujme ich, venujme im plnú vážnosť. Len odstraňovaním týchto dôvodov budeme môcť lepšie chrániť život. Samotné dôvody tu ja spomínať nebudem, myslím si, že ľudia, ktorí sa tejto téme venujú dlhodobo ich poznajú lepšie ako ja.

Takto budeme podľa môjho názoru znižovať množstvo potratov účinnejšie a ešte k tomu zachováme spoločenský mier medzi liberálmi a konzervatívcami, keď budeme rešpektovať možnosť voľby, ktorá je pre liberálov tak dôležitá. Žiadna žena nejde na potrat len tak z rozmaru, pre každú je to ťažká a krajná voľba, za ktorou ale je nejaký vážny dôvod. Spravme teda všetko pre to, aby táto voľba ostala zachovaná, ale aby sa k nej žiadna žena nepotrebovala uchýliť.

Myslím, že ak by sa kresťania rozhodli pre takúto stratégiu, tak by išlo o win-win stratégiu. Myslím, že by si dokázali získať podporu aj mnohých liberálnejšie zmýšľajúcich ľudí a nemuseli by tak riešiť dilemu spájania sa s fašistami, ktorých postoj k životu je naozaj tragický. Dobre to zhrnul Alojz Hlina:

Sú za život, ale obdivujú Hitlera.

Sú za život, ale popierajú holokaust.

Sú za život, ale imponuje im fašizmus a nacizmus.

Sú za život, ale obliekajú sa ako gardisti, ktorí strieľali deťom do tyla a kradli im retiazky.

Sú za život, ale postavia sa vedľa chorého chlapca s číslom 1488.

Sú za život, ale hádžu kamene po kočíkoch.

Sú za Boha, za národ, ale chodia s falošným biskupom.

Nie, nie sú za život.

Nie sú za Boha, za národ.  

Je to fašistická banda gaunerov.

 

Môžeme sa neúspešne snažiť o zákaz potratov ešte dlho (a možno ho nikdy nedosiahneme) alebo zvolíme pragmatickejší prístup a mnohé účinné opatrenia by s podporou liberálov mohli byť presadené v priebehu pár týždňov, možno mesiacov. Verím tomu, že by to išlo.

A na záver ešte jedna vec. Ak sú potraty legálne tak o nich vieme, vieme ich spočítať a vidíme, že či opatrenia fungujú a počet potratov klesá alebo naopak nefungujú a treba ich premyslieť (Inak ako hovoria štatistiky, tak potraty u nás dlhodobo klesajú). Keď sa ale potraty zakážu a budú sa vykonávať nelegálne, tak ich skutočný počet nikdy nebudeme poznať a nebudeme tak vedieť, že či opatrenia naozaj fungujú alebo nie.

Len toľko som chcel.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo