Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. máj 2018

Kresťanský poslanec, ktorý má gule - fikcia

Dovoľte mi, aby som sa Vám predstavil. Volám sa Jozef Novák a som poslanec NR SR. Okrem toho som hlboko veriaci kresťan - katolík. O chvíľu sa mi naskytne príležitosť hlasovať o sprísnení podmienok potratov na Slovensku. Môj postoj je jasný:
Kresťanský poslanec, ktorý má gule - fikcia

Ako zástanca PRO-LIFE považujem život človeka za nedotknuteľný a to od počatia. Z toho mi je jasné, že potrat je zabitie nevinnej ľudskej bytosti (áno, aj tej, ktorá sa počala po znásilnení, aj tej, ktorá je telesne alebo duševne postihnutá). Ja, ako človek a aj ako kresťanský poslanec chcem chrániť nenarodené deti pred zabíjaním. Je mi jasné, že nespasím celý svet. Ideálne by bolo, keby boli zakázané všetky takéto zabitia. Reálne mi je jasné, že to nejde, na to momentálne nie je politická vôľa. Ale zahlasujem za každý zákon, ktorý zabíjanie nevinných ľudských bytostí sprísni. Áno, som si vedomý, že tento zákon predkladá Kotleba. Je mi jasné, že im nejde o ochranu života, ale o politiku. Ale to nevadí. Už Tomáš Akvinský hovoril o tom, že pravda je pravdou sama o sebe, bez ohľadu na to, kto ju prináša. Spochybníme guľatosť zeme len kvôli tomu, že Kotleba tvrdí to isté ako my? Je mi jasné, že ma liberálni novinári označia za fašistu. Je mi jasné, že ma tak označia aj politickí marxisti a neomarxisti v rôznych stranách. Dokonca mi je jasné, že tento môj postoj môžu zneužiť aj moji politickí kolegovia, ktorí by tiež raz boli radi poslancami namiesto mňa. Je mi jasné, že ma odvrhnú aj niektorí kresťanskí voliči, ktorí nevedia narábať s abstraktnými pojmami ako korelácia, kauzalita, logické vyplývanie a tiež spochybnia moje hlasovanie s Kotlebom. Hlasovanie za tento zákon môže byť môj politický koniec, môže to byť posledný zákon za ktorý zahlasujem, prípadne posledné obdobie, ktoré budem v politike. Áno viem o tom všetkom. Napriek tomu idem do toho. Aj keby ten zákon mal platiť len jediný mesiac a potom ho zrušia nevadí. Keď sa týmto zákonom zachráni čo i len jediný človek, rád kvôli tomu obetujem svoj vlastný politický život. Čo je viac, moja politická kariéra, alebo ľudský život? A nakoniec, veď keď nebudem poslancom ja, bude ním niekto iný, prozreteľnosť sa o to postará. Možno práve jeden z tých, ktorý by bol potratený nebyť toho zákona, raz odhlasuje úplný zákaz potratov. A čo bude s mojím životom ďalej? Hlasovanie s fašistami mi určite bude pripomínané aj v mojom politickom dôchodku, pri rôznych príležitostiach. Riskujem, že bude ohrozená moja povesť, ktorú som si celý život budoval. Ale keď je v hre ľudský život, moja povesť musí ísť bokom. Kľudne ma opľujte, pošpiňte a poohovárajte, ja to budem znášať.

Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj (politický) život za svojich priateľov.

Inzercia

Konzervatívny katolík - hriešnik plný vďaky...

Odporúčame

Blog
Ad Viglaš: A kde ostalo svedectvo viery?

Ad Viglaš: A kde ostalo svedectvo viery?

Z rozhovoru s kňazom a morálnym teológom Jánom Viglašom vyplýva že kresťanský politik nie je morálne povinný hlasovať za zákon sprísňujúci potraty. Nejdem polemizovať s jeho výkladom encykliky "Evangelium vitae", ale chcem skôr poukázať na ďalší rozmer tohto hlasovania: týmto rozmerom, a ja ho považujem za zásadný a neodmysliteľný od postoja katolíka, je vydať svedectvo katolíckej viery v otázke ochrany života. Tohto rozmeru sa Ján Viglaš v rozhovore nedotkol alebo možno som ho tam nenašiel ja. Svojho spolubrata poznám a oceňujem jeho odbornosť v morálnej teológii. Na druhej strane, možno splniť literu "Evanjelia života" a zároveň zdržať sa hlasovania a potom hovoriť, že mám čisté svedomie? Ja som presvedčený, že nie. Preto ponúkam iný zorný uhol pohľadu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.