Župan Majerský (KDH) podpísal memorandum s tromi biskupmi.

Župan Majerský (KDH) podpísal memorandum s tromi biskupmi.

V Kňazskom seminári biskupa J. Vojtaššáka na Spišskej Kapitule sa vo štvrtok(17.5.2018) konalo odborné fórum. Témou bol náboženský cestovný ruch. Akciu zorganizovalo Inovačné partnerské centrum v spolupráci s prešovskou VÚC. Okrem odbornej časti pozostávajúcej z prednášok rôznych spíkrov, diskusií, či možnosti zúčastniť sa exkurzie v starobylej Katedrále sv. Martina, bolo ústredným bodom programu podpísanie memoranda o spolupráci.

                                                   

 

Bober, Babjak, Sečka a Majerský.

Memorandum o spolupráci bolo podpísané medzi Prešovským samosprávnym krajom, Košickou arcidiecézou, Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov a Biskupstvom Spišské Podhradie. Konkrétne ho podpísali župan Milan Majerský, arcibiskup Bernard Bober, archieparcha Ján Babjak a biskup Štefan Sečka.                                                         

Lepší komfort veriacim, nové možnosti pre sekulárnych turistov.

Memorandum okrem iného otvára aj nové možnosti pre vzájomnú spoluprácu v oblasti tzv. pútnického turizmu. V súčasnosti už na pôde VÚC beží projekt Svätomariánska púť, ktorého výsledky by sme mali vidieť už za rok. Cieľom je priniesť tradičným duchovne založeným pútnikom lepší komfort a služby počas pútí, bežným sekulárnym turistom nové možnosti na relax a objavovanie kultúrneho bohatstva Slovenska založeného na duchovnom základe. Samosprávam zas zviditeľnenie, väčší prílev turistov a samozrejme peňazí. Najväčšie pútnické miesta v Prešovskom kraji (Litmanová, Levoča, Ľutina, Gaboltov) dostanú opravu a modernizáciu pútnických priestorov. Pre farnosti v ktorých sa nachádzajú objekty s mariánskou tématikou sú bonusom ďalšie možnosti na rozvoj a propagáciu. Momentálne je takýchto farností v Prešovskom kraji spolu všetkých rímskokatolíckych aj gréckokatolíckych 58. Dobrý vzor z ktorého sa dá čerpať a implementovať na slovenské podmienky už existuje. Je ním najznámejšia púť sveta - Svätojakubská cesta do Santiago de Compostela v Španielsku.

                                                

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo