Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. máj 2018

Ekonomický útok na rodinu podľa Mihála

Ekonomický útok na rodinu podľa Mihála

Liberáli sú v kŕči a vidieť pri debate o potratoch, že stratili spojencov a pozície. Nebyť pár katolíckych politikov, ktorí sa zmohli na argument lebo Kotleba, alebo tých, čo sa schovávajú, aby nemuseli nič povedať, byť liberálom prestáva byť v móde. Hodnotová kresťanská politika naberá na sile a stráca na falošnej korektnosti. Nie všetkým to však dochádza, že Slovensko sa mení pred očami.

Liberáli zo strany Spolu, najnovšie predstavili víziu, ako zlepšiť postavenie firiem a oslabiť postavenie rodín. Cesta je jednoduchá. Firmy nemajú platiť na Slovensku žiadne dane a naopak, viac majú byť zdaňovaní ľudia cez majetkové dane. Takto jednou vetou sa dá zhrnúť najnovší liberálny návrh Jozefa Mihála, ktorý by v prípade presadenia mal za následok obrovské prerozdelenie bohatstva, zánik strednej triedy, oslabenie postavenia rodiny a extrémne zbohatnutie úzkej skupiny ľudí. Na splnenie tejto podmienky stačí, aby firmy nerozdeľovali zisky spoločníkom, ale “investovali” ich. Inak povedané, aby majetok podnikatelia hromadili vo firmách a tvárili sa, že je potrebný na podnikanie. Prípadne, aby ho investovali mimo Slovenska a neplatili z neho daň vôbec. To, čo liberáli predložili, je bezprecedentný ekonomický útok na slovenskú rodinu a strednú triedu. Otcovia a matky si na rozdiel od podnikateľov, nemôžu dávať do výdavkov lízingy alebo splátky za bývanie. Na to, aby Mihálova nulová daň pre firmy mohla fungovať, avizuje, že je správnejšie ísť cestou navyšovania majetkových daní. Inak povedané, ak si rodiny ťažko usporia pri vysokom zdanení nejaké peniaze a zadovážia nejaký majetok, štát by im ho mal ešte viac zdaniť. Toto je reálna cena experimentu s názvom “nulová daň pre firmy” – chudobnejšie rodiny a bohatší majitelia firiem. Jozef Mihál hovorí, že sa inšpiroval v Estónsku. Skutočne moderné krajiny idú cestou minimálneho zdaňovania firiem a obyvateľov, pretože len bohatá spoločnosť a prosperujúce firmy tvoria dlhodobo stabilnú a silnú spoločnosť. Ekonomická teória dokazuje, že znižovanie daní pre korporácie a ponechanie vysokého daňového zaťaženia obyvateľstva má za následok pomalý rast miezd.

Je očividné, že súčasná debata o ochrane počatého života nevyvolala v liberálnych radoch odpor porovnateľný s minulosťou. Hodnotová kresťanská demokracia sa blíži k historickým víťazstvám a je preto čas a priestor na definovanie širšej kresťanskej agendy, pretože ochranou života sa to nekončí, ale začína.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Hrdinovia roku ´68 - polstoročie víťazného ťaženia (1. časť)

Hrdinovia roku ´68 - polstoročie víťazného ťaženia (1. časť)

V zástupe magických osmičiek, ktoré sa ťahajú dejinami Európy nie najmenšiu úlohu zohral rok 1968. Vcelku nezaujímavá lokálno-mocenská strkanica v Československu je v obecnom európskom povedomí zaslúžene prekrytá ľavicovými revoltami študentov (to predovšetkým), umelcov, intelektuálov a čiastočne (veľmi skromne) aj robotníkov. Že rok 68 je poslednou bodkou za kresťanskou Európou a prvým krokom k definitívnemu neopohanstvu je už dnes, päťdesiat rokov po udalostiach, zrejmé. Je dôležité si to stále pripomínať, lebo duch a aktéri roku 68 nám vládnu, formujú a znásilňujú náš spoločenský aj osobný život. A v stave študentskom a intelektuálskom si tento duch odovzdáva štafetu vzbury proti Poriadku ďalej v očakávaní totálneho zničenia autentického kresťanstva.