Hlina, Sulík, Kotleba a františkánska Lampa mieru pre Merkelovú

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hlina, Sulík, Kotleba a františkánska Lampa mieru pre Merkelovú

Liberála Sulíka, socialistu Fica, extrémistu Kotlebu a viacerých ich prívržencov spája odmietanie utečencov. Viacerí kresťania vrátane Kollárovho križiaka Krajniaka kritizujú predsedu KDH Hlinu za blízkosť ku kresťanským demokratom nemeckej kancelárky Merkelovej. Tej udelili 12. 5. 2018 františkáni v Assisi prestížnu cenu „Lampa mieru" za ústretovosť voči utečencom.

Cenu „Lampa mieru" udeľujú od roku 1981 významným osobnostiam za ich prínos pre pokojné spolunažívanie národov a rozvoj Európy. Dostali ju traja pápeži, Matka Tereza, aj duchovný vodca Tibeťanov dalajláma, či zosnulý izraelský prezident Šimon Peres. V sobotu 12. mája 2018 túto cenu - kópiu sklenej olejovej lampy, svietiacej celé stáročia pri hrobe svätého Františka, dostala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Kustód konventu Mauro Gambetti vyzdvihol Merkelovej rozhodnutie otvoriť v roku 2015 hranice státisícom utečencov a podať tak pomocnú ruku ľuďom v núdzi.

Na Slovensku o udalosti, pokiaľ viem informovali v krátkom komentári len Katolícke noviny č. 20/2018. Autor, Tibor Macák, píše: „Aj keď toto rozhodnutie neskôr vyvolalo zo strany Merkelovej kritikov vlnu odporu, v skutočnosti práve pre toto bezprecedentné gesto solidarity a ľudskosti nemá Nemecko od skončenia druhej svetovej vojny pozitívnejší obraz v zahraničí, ako práve teraz. Doma však nikto nie je prorokom..."

Kancelárka v Bazilike sv. Františka v Assisi pripomenula, že na svet treba pozerať ponad okraj svojho taniera, teda nie z egoistickej a obmedzenej perspektívy, ale chápať ho v širokých súvislostiach s rešpektom k rozmanitosti kultúr. Ako silný odkaz zazneli Merkelovej slová: „Nenechajte sa zviesť populistami!“ Títo totiž ponúkajú len jednoduché riešenia, ak vôbec nejaké majú, na komplexné problémy. .. A toto je mimoriadne vážne varovanie, ktoré zaznelo z Assisi.(T. M.)

Nechcem tu riešiť problém utečencov. Len pripomínam, že františkáni z Assisi majú na otázku utečencov zjavne podobný názor ako pápež, ktorý je pôvodom jezuita, a po voľbe za pápeža si vybral meno sv. Františka z Assisi. Pápež na svetový deň migrantov a utečencov 14.1.2018 povedal, že treba bez predsudkov a s pochopením otvoriť dvere pre ľudí z odlišných kultúr, ktorí však na druhej strane musia „spoznať a rešpektovať zákony, kultúru a tradície krajín, ktoré ich prijali“. Podľa Františka sú obavy a nedôvera spojené s prílevom migrantov z ľudského hľadiska pochopiteľné a legitímne. „Hriechom sa stáva až to, keď dopustíme, aby tieto strachy predurčili našu reakciu, aby sme sa spreneverili úcte a štedrosti, a obmedzili svoje možnosti, aby sme živili nepriateľstvo a odmietanie.“

Dodávam, že ešte väčším hriechom je, keď niekto z populistických, mocenských a egoistických záujmov takúto nenávisť rozdúchava, ako to robili komunisti a nacisti, a robia aj niektorí dnešní politici a konšpiračné médiá. Na Slovensku dnes takéto nepriateľstvo a odmietanie živí práve R. Fico, R: Sulík a prinajmenšom časť jeho liberálnej SaS, a najviac asi Kotlebova ĽSNS, viacerí jej priaznivci, a weby, ktoré ju podporujú.

Niektorí slovenskí kresťania opakovane a radikálne odsudzujú KDH, za to, že vraj spolkom s liberálmi zavinili státisíce zabitých nenarodených detí. Ako zahraničný zlý príklad liberálnych kresťanov často uvádzajú nemeckú CDU a kancelárku Merkelovú, ku ktorej sa vraj KDH približuje. Podobne niektorí kritizovali protikorupčné manifestácie a snahu o predčasné voľby, lebo vraj po nich KDH vstúpi do koalície s liberálnou SaS, a pomôže jej ratifikovať Istanbulský dohovor, pred ktorého schválením nás chráni SMER a SNS. Pozoruhodné je, že táto blízkosť SMERu, ĽSNS a SaS v šírení strachu a neznášanlivosti voči utečencom im nevadí, a neobávajú sa dôsledkov ich prípadnej koalície.

Koncom r. 2016 písali Hlavné správy, že reputácii A. Hlinu, novozvoleného predsedu KDH, najviac uškodilo stretnutie s Angelou Merkelovou, „za čo na sociálnej sieti schytal poriadnu vlnu kritiky." Keď sa vtedy predseda KDH zúčastnil kongresu kresťanských demokratov v Nemecku, ostro a „kresťansky" ho napadol najmä „konzervatívny" M. Krajniak, ktorému zjavne nevadí, že šéf jeho strany/Rodiny má 10 detí s 9 ženami. Hlavnou zámienkou Krajniakovej kritiky boli vtedy utečenci.

Teraz, v čase manifestácií proti korupcii a za predčasné voľby, sa znova spustila vlna kritiky proti KDH a Hlinovi, že sa vraj snažia liberalizovať kresťanskú demokraciu, na spôsob Merkelovej príliš liberálnej CDU, ktorá už vraj opustila kresťanské hodnoty.

Františkáni z Assisi však zjavne hodnotia Merkelovej plusy a mínusy ináč. Hlavne však, podobne ako pápež, nevyberajú z Desatora iba jedno absolutizované prikázanie, a politikov hodnotia komplexne, podľa trochu iných kritérií a v rámci možností reálnej politiky.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo