Hlina, Sulík, Kotleba a františkánska Lampa mieru pre Merkelovú

Hlina, Sulík, Kotleba a františkánska Lampa mieru pre Merkelovú

Liberála Sulíka, socialistu Fica, extrémistu Kotlebu a viacerých ich prívržencov spája odmietanie utečencov. Viacerí kresťania vrátane Kollárovho križiaka Krajniaka kritizujú predsedu KDH Hlinu za blízkosť ku kresťanským demokratom nemeckej kancelárky Merkelovej. Tej udelili 12. 5. 2018 františkáni v Assisi prestížnu cenu „Lampa mieru" za ústretovosť voči utečencom.

Cenu „Lampa mieru" udeľujú od roku 1981 významným osobnostiam za ich prínos pre pokojné spolunažívanie národov a rozvoj Európy. Dostali ju traja pápeži, Matka Tereza, aj duchovný vodca Tibeťanov dalajláma, či zosnulý izraelský prezident Šimon Peres. V sobotu 12. mája 2018 túto cenu - kópiu sklenej olejovej lampy, svietiacej celé stáročia pri hrobe svätého Františka, dostala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Kustód konventu Mauro Gambetti vyzdvihol Merkelovej rozhodnutie otvoriť v roku 2015 hranice státisícom utečencov a podať tak pomocnú ruku ľuďom v núdzi.

Na Slovensku o udalosti, pokiaľ viem informovali v krátkom komentári len Katolícke noviny č. 20/2018. Autor, Tibor Macák, píše: „Aj keď toto rozhodnutie neskôr vyvolalo zo strany Merkelovej kritikov vlnu odporu, v skutočnosti práve pre toto bezprecedentné gesto solidarity a ľudskosti nemá Nemecko od skončenia druhej svetovej vojny pozitívnejší obraz v zahraničí, ako práve teraz. Doma však nikto nie je prorokom..."

Kancelárka v Bazilike sv. Františka v Assisi pripomenula, že na svet treba pozerať ponad okraj svojho taniera, teda nie z egoistickej a obmedzenej perspektívy, ale chápať ho v širokých súvislostiach s rešpektom k rozmanitosti kultúr. Ako silný odkaz zazneli Merkelovej slová: „Nenechajte sa zviesť populistami!“ Títo totiž ponúkajú len jednoduché riešenia, ak vôbec nejaké majú, na komplexné problémy. .. A toto je mimoriadne vážne varovanie, ktoré zaznelo z Assisi.(T. M.)

Nechcem tu riešiť problém utečencov. Len pripomínam, že františkáni z Assisi majú na otázku utečencov zjavne podobný názor ako pápež, ktorý je pôvodom jezuita, a po voľbe za pápeža si vybral meno sv. Františka z Assisi. Pápež na svetový deň migrantov a utečencov 14.1.2018 povedal, že treba bez predsudkov a s pochopením otvoriť dvere pre ľudí z odlišných kultúr, ktorí však na druhej strane musia „spoznať a rešpektovať zákony, kultúru a tradície krajín, ktoré ich prijali“. Podľa Františka sú obavy a nedôvera spojené s prílevom migrantov z ľudského hľadiska pochopiteľné a legitímne. „Hriechom sa stáva až to, keď dopustíme, aby tieto strachy predurčili našu reakciu, aby sme sa spreneverili úcte a štedrosti, a obmedzili svoje možnosti, aby sme živili nepriateľstvo a odmietanie.“

Dodávam, že ešte väčším hriechom je, keď niekto z populistických, mocenských a egoistických záujmov takúto nenávisť rozdúchava, ako to robili komunisti a nacisti, a robia aj niektorí dnešní politici a konšpiračné médiá. Na Slovensku dnes takéto nepriateľstvo a odmietanie živí práve R. Fico, R: Sulík a prinajmenšom časť jeho liberálnej SaS, a najviac asi Kotlebova ĽSNS, viacerí jej priaznivci, a weby, ktoré ju podporujú.

Niektorí slovenskí kresťania opakovane a radikálne odsudzujú KDH, za to, že vraj spolkom s liberálmi zavinili státisíce zabitých nenarodených detí. Ako zahraničný zlý príklad liberálnych kresťanov často uvádzajú nemeckú CDU a kancelárku Merkelovú, ku ktorej sa vraj KDH približuje. Podobne niektorí kritizovali protikorupčné manifestácie a snahu o predčasné voľby, lebo vraj po nich KDH vstúpi do koalície s liberálnou SaS, a pomôže jej ratifikovať Istanbulský dohovor, pred ktorého schválením nás chráni SMER a SNS. Pozoruhodné je, že táto blízkosť SMERu, ĽSNS a SaS v šírení strachu a neznášanlivosti voči utečencom im nevadí, a neobávajú sa dôsledkov ich prípadnej koalície.

Koncom r. 2016 písali Hlavné správy, že reputácii A. Hlinu, novozvoleného predsedu KDH, najviac uškodilo stretnutie s Angelou Merkelovou, „za čo na sociálnej sieti schytal poriadnu vlnu kritiky." Keď sa vtedy predseda KDH zúčastnil kongresu kresťanských demokratov v Nemecku, ostro a „kresťansky" ho napadol najmä „konzervatívny" M. Krajniak, ktorému zjavne nevadí, že šéf jeho strany/Rodiny má 10 detí s 9 ženami. Hlavnou zámienkou Krajniakovej kritiky boli vtedy utečenci.

Teraz, v čase manifestácií proti korupcii a za predčasné voľby, sa znova spustila vlna kritiky proti KDH a Hlinovi, že sa vraj snažia liberalizovať kresťanskú demokraciu, na spôsob Merkelovej príliš liberálnej CDU, ktorá už vraj opustila kresťanské hodnoty.

Františkáni z Assisi však zjavne hodnotia Merkelovej plusy a mínusy ináč. Hlavne však, podobne ako pápež, nevyberajú z Desatora iba jedno absolutizované prikázanie, a politikov hodnotia komplexne, podľa trochu iných kritérií a v rámci možností reálnej politiky.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo