Chceme chrániť život len niekedy?

Naša ústava hovorí o o tom, že "Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením." Ochrana "s podmienkou" nie je ochranou, ale špekuláciou.

Ako tak čítam a počúvam diskusie  v súvislosti s predloženým návrhom zmeny interrupčného zákona, silnie vo mne pocit, že sa naša krajina zmieta v akejsi „studenej“ občianskej vojne. Bojiskom, na ktorom sa bojuje je náš parlament.

Už viacero rokov mi v našej politike chýba snaha rozlišovať medzi volebnou kampaňou a NORMÁLNYM fungovaním Národnej rady Slovenskej republiky. Ešte za Mečiara začal platiť zvláštny princíp – ak návrh zákona predloží môj politický protivník, tak je zlý bez ohľadu na to, o čom ten návrh vlastne je. Tento stav „studenej“ občianskej vojny teda nevznikol dnes, ani včera – tento stav sa vyvíja už dlhšiu dobu, hoci po roku 1998 sa nakrátko situácia o niečo zlepšila. Najväčšiu zodpovednosť za uplatňovanie tohto princípu „ad absurdum“ má rovnako Robert Fico, ako aj Igor Matovič. Robert Fico preto, lebo postupom času začal fungovať (rovnako, ako pred ním aj Mečiar) podľa princípu „štát som ja“ a preto každý, kto nie je so mnou, je proti mne a treba ho zosmiešniť a zlikvidovať. Igor Matovič má zodpovednosť preto, lebo politika v jeho podaní je len o boji „na barikádach“ bez najmenšej snahy o hľadanie toho, v čom by mohol aj s politickým protivníkom spolupracovať pre dobro všetkých voličov.

Áno, návrh zákon súvisiaci s ochranou života predkladá do parlamentu extrémistická strana, ktorá hľadá témy na oslovenie voličov. A vyzerá to tak, že tú tému aj našla. Áno, chce získavať u voličov body – a tie body aj získa, ak sa ostatní (kresťanskí) poslanci k tejto téme postavia tak, ako keby boli v občianskej vojne a odmietnu návrh, ktorý by inak úplne bez problémov podporili. To, že sa Kotlebova strana dostala do parlamentu, nie je výsledok dobrej práce jeho strany – je to výsledok stavu našej politiky. Žiaľ, v stave, keď všeobecné povedomie o stave politiky je také, že je to len „bahno“ a „svinstvo“ voliči úplne logicky hľadali niečo, čo ja síce (jemne povedané) nepovažujem za dobré, ale pre nich to bola nádej (ja si síce môžem byť stopercentne istý, že falošná, ale nemôžem Kotlebových voličov považovať za hlupákov). Ako politik musím akceptovať zvolených poslancov aj vtedy, keď by som bol najradšej, aby v parlamente neboli. Povinnosťou kresťanského politika je hľadať spôsob, ako ponúknuť inú alternatívu, ako je Kotlebova strana. Nemyslím si však, že ponukou inej alternatívy je ignorovanie v zásade dobrých návrhov, nech už prichádzajú od kohokoľvek.

V roku 2014 bola prijatá novela ústavy, ktorá definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy – pred pár rokmi to síce nikto nespochybňoval, dnes je však všetko inak a táto definícia sa stala veľmi potrebnou. Novelu presadilo KDH spolu so stranou SMER. Áno, SMER kalkuloval a tiež potreboval „body“ u voličov a nehral v tejto „hre“ úprimne – má to však vplyv na schválenú novelu ústavy? A komu dnes vadí, že podmienkou strany SMER bolo schváliť aj zmeny v justícii? Aj vtedy niektorí kresťanskí politici mali pocit, že ich KDH „znásilňuje“ na podporu novely spolu so SMEROM. Pamätáte si ešte útoky liberálnej tlače na čele s denníkom SME? Nezdajú sa vám dnešné články v SME podobné, ako pred štyrmi rokmi? Vtedy spájali KDH so SMEROM  a dnes spájajú kresťanov s fašistami... Ak by vtedy KDH neobetovalo vlastného prezidentského kandidáta (Pavol Hrušovský má najväčší podiel na schválení novely)  a svoje dobré meno v prospech novely ústavy, NOVELA BY NEBOLA!

Argumentácia spôsobom, že „..kresťania fašistov nepotrebujú...“ je tak trochu falošná, pretože tu nejde o podporu fašistov, ale o podporu života. Práve nepodporením návrhu „naženieme“ Kotlebovi voličov...

Pri ochrane života si neviem predstaviť žiadne podmienky - najmä nie podmienku, aby ochranu života nenavrhoval niekto, s kým nesúhlasím!

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo