Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. máj 2018

Kultúru života nebudujme s Kotlebom

Ocitli sme sa v komplikovanej situácii. Je otázne, či je správne podporiť návrh zákona, ktorý obmedzí umelé potraty na Slovensku. Či je správne podporiť ho napriek okolnostiam – že ho predložili poslanci za stranu Kotleba – ĽSNS a aké následky môže mať podpora kresťanských prolife poslancov. Prikláňam sa k názoru, že túto novelu treba odmietnuť a prísť s vlastnou, ktorá nebude zaťažená problematickými okolnosťami. Encyklika Evangelium vitae ani iné normy v učení Cirkvi nekladú na svedomie poslancovi hlasovať bezpodmienečne za akýkoľvek návrh zákona umenšujúci umelé potraty.
Kultúru života nebudujme s Kotlebom

Ocitli sme sa v komplikovanej situácii. Je otázne, či je správne podporiť návrh zákona, ktorý obmedzí umelé potraty na Slovensku. Či je správne podporiť ho napriek okolnostiam – že ho predložili poslanci za stranu Kotleba – ĽSNS a aké následky môže mať podpora kresťanských prolife poslancov.

Prikláňam sa k názoru, že túto novelu treba odmietnuť a prísť s vlastnou, ktorá nebude zaťažená problematickými okolnosťami. Encyklika Evangelium vitae ani iné normy v učení Cirkvi nekladú na svedomie poslancovi hlasovať bezpodmienečne za akýkoľvek návrh zákona umenšujúci umelé potraty.

Poslanec nie je povinný ignorovať možné negatívne následky pre budovanie kultúry života, ktoré sa dajú očakávať. Desiatky rokov aktivít za budovanie kultúry života môžu byť ohrozené. Nemôžeme sa čudovať, ak by aktéri hlasovania boli spájaní s absurdnými pasážami v dôvodovej správe alebo spájaní so všeobecne problematickým pohľadom strany Kotleba-ĽSNS na spoločnosť a človeka.

Pritom existuje legitímna a legálna alternatíva, totiž nezúčastniť sa na hlasovaní o tejto novele a predložiť následne vlastnú novelu. Ak je cieľom ochraňovať ľudské životy od počatia až po prirodzenú smrť, nespájajme sa s osobami, ktoré svojím programom a politickou aktivitou ukazujú, že si dôsledne vážia len niektoré ľudské životy. Naše snahy za život môžu byť zbytočne zmarené či aspoň vážne sťažené, ak si zničíme reputáciu spojením sa s poslancami strany Kotleba-ĽSNS. Ich strana predstavuje okrem iného aj pohŕdanie inými rasami, odmietanie pomoci núdznym utečencom alebo popieranie historických udalostí, kedy na našom území následkom Holokaustu tiež dochádzalo k zločinom proti životu.

Prolife aktivisti zaslali poslancom dobre myslenú výzvu, aby za novelu hlasovali. Poukázali pritom na niektoré pasáže encykliky Evangelium vitae, ktorú napísal svätý Ján Pavol II. Skutočne odsek 73 spomína „vážnu a konkrétnu povinnosť“ postaviť sa proti zákonom, ktoré napríklad umožňujú umelý potrat. Podľa môjho názoru to však neznamená povinnosť podporovať svojím hlasovaním akúkoľvek sprísňujúcu novelu bez zváženia ďalších okolností, o ktorých píšem vyššie. Koniec koncov, povedomie o tejto „vážnej a konkrétnej povinnosti“ mali zákonodarcovia aj pred Evangelium vitae (EV). Hlavným prínosom čl. 73 EV je ubezpečenie poslancom, že ak sa rozhodnú pre umenšujúcu novelu hlasovať, nekonajú nemorálne len preto, že novela nie je úplným zákazom umelých potratov.

Podobne článok 90 EV, ktorý výzva tiež spomína, kvalifikuje verejnú činnosť v oblasti podpory života, kladie isté podmienky, ktoré majú význam pre našu aktuálnu situáciu. Citujem z čl. 90 a pridávam zvýraznenie:

„Jednotlivci, rodiny, skupiny i združenia sú zodpovedné - hoci z odlišného titulu a rôznym spôsobom - za túto sociálnu činnosť a za vypracovanie projektov v oblasti kultúry, hospodárstva, politiky a zákonodarstva; keď sa budú riadiť rešpektovaním všetkých a logikou demokratického spolunažívania, pričinia sa o vybudovanie spoločnosti, ktorá uznáva a chráni dôstojnosť každej osoby, ako aj chráni a podporuje život všetkých.“

Som presvedčený, že predložená novela nespĺňa podmienku „rešpektovania všetkých“ vzhľadom na osoby predkladateľov a ich doterajšie politické pôsobenie a vzhľadom na znevažujúce tvrdenia použité v dôvodovej správe.

Inzercia

Mám cez 40 rokov, som manžel a otec 4 detí. Som ekonóm so zameraním na financie, dôchodky a zdravotníctvo. S manželkou som spoluzakladateľom portálu pre kresťanské rodiny ZASTOLOM.SK Snažíme sa sprevádzať rodiny na ceste viery.

Odporúčame

Blog
Obete komunizmu spôsobili zločinci, uchovajme v pamäti

Obete komunizmu spôsobili zločinci, uchovajme v pamäti

Novelou zákona o Ústave pamäti národa chce vládna moc zatiahnuť oponu za našou minulosťou. Národ, čo nepozná a nestrávil vlastnú minulosť, si koleduje o repete. Chceme žiť v pravde a slobode, preto zachráňme ÚPN. Podpisujme a šírme petíciu proti zmizíkovej novele zákona o pamäti národa (link na konci blogu).

Blog
Kresťanskí lídri, prekročte svoj tieň

Kresťanskí lídri, prekročte svoj tieň

Akosi tu zhustla atmosféra. Moja hypotéza je, že po neúspešnom pokuse o ovládnutie vedenia KDH sa tu vytvára pôda pre nový subjekt, ktorý chce svojich voličov hľadať niekde na pomyselnej čiare medzi Kotlebovcami a KDH. Tento text nie je priamou reakciou na tento vývoj. S inšpiráciou od Romana Guardiniho by som rád načrtol určitý obraz súčasnosti. Jej výzvy vidím inde, ako sa niektorým aktivistom javí. Potrebujeme si aj trochu spytovať svedomie a húževnato sa posúvať vpred. A áno, Alojz a jeho tím, držte sa.

Blog
Podporiť či nepodporiť Kotlebov návrh? (doplnené)

Podporiť či nepodporiť Kotlebov návrh? (doplnené)

Neviem či sa na svete deje väčšia nespravodlivosť ako vyvražďovanie nenarodených. Uvádzam to ako základnú a podstatnú tézu, aby pri čítaní nasledujúceho textu nenastala o tom pochybnosť. Debata sa točí o tom, aký postoj majú zaujať kresťania k návrhu obmedzujúcemu potraty, predkladaný predstaviteľmi ĽSNS, strany, ktorá mimochodom, čelí návrhu na rozpustenie. Deje sa apel, aby kresťanskí poslanci hlasovali za.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.