Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. máj 2018

Podporiť či nepodporiť Kotlebov návrh? (doplnené)

Neviem či sa na svete deje väčšia nespravodlivosť ako vyvražďovanie nenarodených. Uvádzam to ako základnú a podstatnú tézu, aby pri čítaní nasledujúceho textu nenastala o tom pochybnosť. Debata sa točí o tom, aký postoj majú zaujať kresťania k návrhu obmedzujúcemu potraty, predkladaný predstaviteľmi ĽSNS, strany, ktorá mimochodom, čelí návrhu na rozpustenie. Deje sa apel, aby kresťanskí poslanci hlasovali za.

Výzva osobností a organizácií bola uverejnená aj na TK KBS. S dodatočným komentom od Martina Kramaru, že to automaticky neznamená jej podporu. Ruku na srdce, uverejnila TK KBS niekedy niečo s čím nesúhlasí?

Je to možno konšpirácia ale javí sa mi to tak, že TK KBS vstúpila do politických vôd. Či sa jej to páči alebo nie legitimizuje tým Kotlebu, s nepriamym efektom podkopnutia nôh súčasnému vedeniu KDH. (doplnené 20. 5. - považujem tento odstavec za nevhodný, zbytočný a možno i nepravdivý)

Malý exkurz do blízkej minulosti. Pán Vašečka sa uchádzal o post predsedu KDH, s hlavným argumentom zachrániť kresťanskú politiku na Slovensku. Kde – tu sa pri tom utrúsila pozorovateľná poznámka z cirkevných kruhov, ktorá sa bez veľkej snahy dala chápať ako podpora pre jeho rozhodnutie. Vyrojilo sa mnoho podporovateľov jeho kandidatúry s prevažne emotívnymi, bezobsažnými argumentmi. Aj niekoľko varovaní pred Hlinom ako nebezpečným budúcim „vodcom“ na spôsob Mečiara či Fica. Ak ľudia v okolí Hlinu spozorovali jeho nebezpečnosť „ala“ Mečiar vďaka Bohu za túto ich aktivitu. V takom prípade oceňujem ich snahu. Ja som to zatiaľ nespozorovala. Rozmýšľam aký by to musel byť blázon, aby sa o to pokúsil cez KDH a v akom úpadku by muselo byť KDH aby si zvolilo „fúrera“. Ale po tom čo zabili Alfieho a 104 ročného austrálskeho vedca som schopná uveriť akejkoľvek absurdnosti.

Poďme ale ďalej. Hlina napriek enormnej snahe druhej strany, nech sa za ňou skrýva ktokoľvek a čokoľvek, tí ktorí sa chceli odhaliť sa odhalili, vyhral.

Poskytol pár rozhovorov, bol v nejakých diskusiách. Začala som jednu z nich, na BHD, pozerať ale po pár minútach som zaspala, na rozdiel od tej s Maďaričom, Šústom či Smolenom, a už sa mi nechcelo neskôr k tomu vracať. A zrazu Hlina nebol nebezpečný budúci vodca, ale liberál. Naozaj povedal, že nechce ochraňovať život? Mne sa zatiaľ javí, že hľadá spôsob ako mať možnosť ovplyvňovať veci k lepšiemu a došiel k poznaniu, že kladením podmienok vopred, to nedosiahne. Paradoxne kráča cestou, ktorá mu je možno i proti srsti a vyslúžil si za to tvrdú, možno aj účelovú, kritiku. Ak je nebezpečný ako Mečiar súhlasím, súhlasím a ešte raz súhlasím. Ale ak je spravodlivý ...

Prichádzame k podstate tohto textu. Zatiaľ posledný klinček do Hlinovej rakvy. Kotlebov návrh. S uverejnenou výzvou na jeho podporu na TK KBS. Svätým je všetko sväté? Či tento účel môže posvätiť prostriedky?

Nikdy sa o Kotlebovi toľko nehovorilo ako teraz. Je to dobré? Získa vďaka tomu percentá? O koľko viac? Chceme v parlamente silného Kotlebu? Či sa spoľahneme, že ho rozpustia?

Keď v minulosti predložil niekto návrh zákona, ktorý by zlepšoval nenarodeným možnosť na prežitie bolo o tom počuť aspoň tak ako teraz? Ako hlasovali vtedy kresťanskí poslanci? Ako obhájili svoje nehlasovanie za obmedzenie potratov? Pýtal sa ich niekto vtedy na to dôsledne? Vznikali apely podobného druhu ako teraz? Uznávam, že sú to nepodstatné otázky, v súvislosti s možnosťou prebiehajúcou práve tu a teraz. Ale preleteli mi mysľou ako kontext.

To čo ma zaráža je, že Hlina nehlasoval za Kuffov, Kvasničkov a Mikloškov návrh, ale to ani Figeľ ak sa nemýlim, tým Hlinu nechcem ospravedlniť.

Inzercia

Keďže je tu podstatná výzva kresťanom, môžeme pokračovať cez kresťanskú morálku. Vražda neakceptuje piate Božie prikázanie. Neporušíme prvé ak budeme legitimizovať Kotlebu? Je dovolené spolupracovať so zlom, aby vzniklo dobro? Pýtam sa. Nemám zatiaľ odpoveď.

Signatári výzvy argumentujú cez kultové Evangelium Vitae Jána Pavla II. Človek musí zložiť všetky zbrane. Keby som bola dôsledná tak si ho celé teraz prečítam, ale ja som momentálne len povrchná, tak píšem čo mi napadá a nehľadám, nepreverujem, dôverujem signatárom, že nevytrhli slová svätca z kontextu. TK KBS je pre mňa toho garanciou.

A napokon, je možné aj to, že práve vďaka Kotlebovi sa táto téma dostane do spoločnosti s takou intenzitou, na akú by nemala šancu ak by ju predkladali „tichí a pokorní srdcom“.

Teda možno to za to stojí. Možno stojí za to, aby mal Kotleba 20, možno aj 100, percent ak je to daň za to, že táto téma bude vyskakovať odvšadiaľ, vykukovať spoza každého rohu. Boh zrejme môže použiť aj diabla pre svoj úmysel. Pre istotu uvediem, že pod osobou diabla nemám v tomto prípade na mysli konkrétnych ľudí.

Všetci rozumní vedia, že ten zákon na 99,99 percent neprejde. Nech ho predloží ktokoľvek. Ale iná cesta nie je, len predkladať, predkladať, predkladať a predkladať.

Za možné riešenie tejto situácie považujem to, aby tento návrh zákona predložil aj niekto iný, konzistentný.

Stať sa, de facto, vrahom nepodporením tohto zákona, alebo legitimizovať navrhovateľov? Sú tie misky vôbec na jednej váhe? Možno si Boh praje takúto chybu v systéme, ktorú použije pre svoje plány. (I keď zatiaľ som sa s tým nestotožnila. Lebo v hlave mi svieti ako maják, že Boh neušetril vlastného Syna. A myslím, že vieme aj to ako Ho diabol pokúšal na púšti. - doplnené 20.5. považujem to dodatočne za chybný predpoklad, myslím, že sa nepokloníme diablovi ak podporíme Kotlebov návrh, ale Stvoriteľovi života, ktorý neušetril vlastného Syna práve preto, aby sme mali život)

Doplnené 20.5. Dospela som k záveru, že sa treba vykašľať na absurdné okolnosti a možné, vonkoncom nie isté, katastrofálne dôsledky a podporiť.

Odporúčame

Blog
Môžeš žiť, kádehák, požiadavky kresťanstva zo svojích síl?

Môžeš žiť, kádehák, požiadavky kresťanstva zo svojích síl?

Milý kádehák, či ktorýkoľvek iný veriaci, požiadavky kresťanstva nemôžeme žiť zo svojich síl - ani v politike, ani v práci, ani v rodine, ani v "súkromnom" živote. Naša prirodzenosť zhrešením Evy a Adama sa naklonila "na zlé" - robíme kompromisy so svetom, s hriechom, s liberálmi. Človek už nemá jasno, čo je vražda a čo nie je (potraty; "Nezabiješ!" platí pre každého BEZ VÝNIMKY), prispôsobujeme sa dobe (Merkelovej privítanie homo-platformy v CDU!), vstup do vlády prednejší ako zachovanie hodnôt, atď., atď. My potrebujeme prežiť svoje Turíce, lebo z vlastných síl nedokážeme čeliť zlu a žiť svoju vieru čisto, bez kompromisov.