Ukrajina očami brigádnika - Deň 6.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ukrajina očami brigádnika - Deň 6.

Môže nás vytopiť v najlepšom kolomyjskom hoteli? Dorazí naše auto do Bortnykov aj s poruchou? Ako dlho sa vie 9 ročný chlapec sústrediť na jednu činnosť? Dokážu chlapci z detského domova opraviť auto? A ako dlho môže na Ukrajine trvať prejdenie siedmich kilometrov? To všetko sme sa dozvedeli v šiesty deň našej pracovnej cesty Ukrajinou po centrách a detských domovoch, ktoré sú zapojené v projekte Adopcia na diaľku®.

Dnešný deň sa pre nás začal oveľa skôr ako sme čakali. Do pozoru nás dostala voda kvapkajúca zo stropu a vytopená kúpeľňa. V kolomyjskom hotely došlo k poruche a o jednej ráno bola polka hotela hore nohami. Pani z recepcie skríkla niečo v zmysle: “Ach, už zase?” a bežala telefonovať údržbárom. Za asi polhodinu sa im podarilo vodu zastaviť a my sme mohli ísť konečne spať. Po tejto noci, sa nedá povedať, že by sme sa prebudili svieži ale brali sme to s humorom. Po raňajkách nás čakala cesta do asi 160 km vzdialenej dedinky Bortnyky, kde funguje detský domov pre chlapcov, ktorí sú zapojení v projekte Adopcia na diaľku.


Počas cesty dúfame, že dôjdeme do cieľa a naše pokazené auto nedopadne nejak takto.

Keď sme si už mysleli, že nič dobrudrúžnejšie ako ranná potopa už dnes nebude. Zistili sme, že nám podozrivo rýchlo mizne voda z chladiča. Pár krát sme ju cestou museli doliať, pretože hadička vedúca k motoru mala pokazené tesnenie. “Snáď zájdeme aspoň do Bortnykov”, hovorili sme si. Krajina pred nami sa začala meniť, a ešte rýchlejšie cesta pod nami. Mestečká vystriedali malé dedinky a pomerne fajn cestu rozbitý kus asfaltu. Akoby v tejto obasti zastal čas. Minuli sme veľa vozov, ťahaných koňmi a za staré motorky značky jawa, na ktorých sa tu ľudia bežne vozia by slovenskí zberatelia zaplatili pekný balík. Najobľúbenejším dopravným prostriedkom je však bicykel.


Vytúžená tabuľka "Bortnyky".


Na chladničke v detskom domove nás prekvapili tri magnetky z Bratislavy.

Po posledných siedmich kilometroch, ktoré nám trvali 25 minút sme konečne zbadali tabuľku Bortnyky. V areáli detského domova nás privítal Ruslan Markiv, nižší muž v strednom veku, ktorý je tu už 14 rokov a všetko okolo má na svedomí.  Naozaj sa mi nechcelo veriť, že tá stará budova, s rozbitými oknami a obrastená kríkmi na fotkách v kuchyni je dnes nádherný detský domov.


Starší pomáhajú mladším. A aj nám, chalan vľavo nám potom ako pomohol kamarátovi s bicyklom opravil naše auto.

Poobede som v dielní pozoroval chlapca, ktorý sa snažil opraviť pokazenú retiazku na bicykli. Mal len 9 rokov, ruky úplne čierne od oleja a najmenšie kladivo aké našiel ledva udržal.  Nevedel som sa však vynadívať na vytrvalosť a snaživosť s akou sa o to pokúšal. Nevedel vôbec ako na to, ale špekuloval, skúšal a striedal rôzne nástroje asi hodinu vkuse. S niečím som mu pomohol a potom pokračoval sám, znova mo pomohol jeden so starších chalanov a tak ďalej. Myslím, že práve vďaka tomu, že neexistuje možnosť kúpiť nový bicykel alebo ísť do servisu, si chlapci budujú väčšiu trpezlivosť a samostatnosť. Keby ste ho tak mohli vidieť večer, po západe slnka, keď sa konečne s úsmevom od ucha k uchu premával okolo detského domova, na svojom starom-novom bicykli.


S čertmi.


Budúci slávny futbaliststa.

Chalanov sme dnes príliš nespoznali, potrebovali sme totiž odviezť kolegu do Ľvova na vlak. Jeden z nich, ktorý študuje za automechanika nám však opravil poruchu na aute. Mladší chlapci chodia do školy priamo v areály detského domova. Starší navštevujú školu v dedine a najstarší chodia na viaceré vysoké školy do Lvova a zajtra večer odchádzajú na internát.


Gréckokatolícky chrám v Ľvove.


Arménsky chrám s veľmi originálnymi maľbami.

S chlapcami sme sa naobedovali a ponáhľali sme sa do Ľvova, aby sme po tunajších cestách nemuseli jazdiť v noci. Z chudobných Bortnykov sme sa tak presunuli do miliónového mesta, s kopou pamiatok a turistov. Ukrajina znovu potvrdila, že je krajinou mnohých kontrastov. 

 

Autorom textu je Roman Kortiš, študent a brigádnik projektu Adopcia na diaľku®, ktorý sa zúčastnil monitorovacej cesty na Ukrajine. Nenechajte si ujsť ani ďalšie jeho postrehy, ktoré zachytil vo svojich blogoch na ceste Ukrajinou.

Dozvedieť sa viac informácií alebo sa zapojiť do projektu Adopcia na diaľku môžete na stránke: www.adopcianadialku.sk
Sledujte aj náš facebook: www.facebook.com/Adopcianadialku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo