Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. máj 2018

Princíp alebo kompromis

Komentár k sprísneniu zákona č.73/1986 Zb. O umelom prerušení tehotenstva.

 

            Najprv pár slov k pojmom kompromis a princíp, ktorých význam  sa často deformuje. Kompromis – dohoda na základe vzájomných ústupkov – je vo svojej podstate neutrálny. Kompromisy robíme denne: v manželstve, v zamestnaní, v spoločnosti. Sú súčasťou života. Až konkrétny kompromis môžeme hodnotiť ako dobrý alebo zlý. Kompromis by sme nemali robiť so životným princípom. Ale pozor, nie všetko, čo vydávame za princíp, je ním aj je. Akosi sa stalo zvykom, že všetko, čo nám vyhovuje, vydávame za princíp. Občas takýto postoj vedie až k absurditám, ktoré prenikli do nášho jazyka a ktoré si často ani neuvedomujeme. Možno počuť ako niekto povie: ja principiálne nejem kapustu. Neje kapustu, lebo mu nechutí, alebo ho nadúva a podobne. Ale to nie je žiaden princíp, žiadna zásada.

            Životných princípov nie je až tak veľa. Pre kresťana sú zhrnuté v Desatore. Preto chrániť ľudský život je preň princíp. Ak berie svoje kresťanstvo zodpovedne, v tejto veci nemá priestor na uhnutie – na kompromis. A nemôže ním byť ani dôvod, že predkladateľ sprísnenia zákona o potrate je preň nedôveryhodný. Keď horí dom, neprestanem ho hasiť preto,  že pritom prišiel pomáhať hasiť aj kriminálnik. O dôvodoch jeho počinu si môžem myslieť čokoľvek, ale v danej chvíli ich nebudem skúmať a budeme spolu hasiť.

            Po tomto stručnom úvode a vyjasnení nášho postoja prikladám list, ktorý sme poslali poslancom NR SR. Nie je to len názor nás dvoch dolu podpísaných bývalých poslancov NR SR, ale aj názor ľudí  z Inštitútu pre kresťanskú sociálnu politiku.

 

            Vážený pán poslanec, vážená pani poslankyňa, 

 dovoľujeme si Vás osloviť vo veci zmeny zákona č. 73/1986 Zb. v znení zmien a noviel O umelom prerušení tehotenstva. Návrh  zákona je reštrikciou oproti pôvodnému veľmi flexibilnému zneniu,  ktoré umožňovalo za istých okolností ukončiť život dieťaťa bez udania dôvodu a možno aj bez existencie reálneho dôvodu. Vieme, že tieto rozhodnutia sa rodia vo vypätých, emočných situáciách, keď sloboda rozhodovania  je  mnoho krát  výrazne  pozbavená racionality a chápania závažnosti rozhodnutia. 

Skupina poslancov dnes navrhuje zmenu, ktorá svojim obsahom zúži takéto rozhodnutia na zákonom predpokladané prípady.

 Určite nás môžu znepokojovať otázky, či je tento návrh úprimný, či nie je podporou tohto zákona priamo, alebo nepriamo podporená aj celá kontroverzná  programová skladba  navrhovateľov.  V tomto prípade by sme však museli prejaviť znepokojenie nad každým návrhom a skúmať jeho úprimnosť a širší dosah. 

Sme presvedčení, že si asi všetci uvedomujem iracionalitu takéhoto myšlienkového postupu. Ako kresťania musíme povedať s apoštolom Pavlom, že pohnutia srdcia nech skúma Boh.  

Inzercia

My ľudia, či už liberáli z hľadiska rešpektu k samotnej rovnosti osôb; aby jedna osoba nemohla rozhodovať o druhej osobe aj keď nenarodenej. A my kresťania z hľadiska posvätnosti hodnoty života bez ktorej žiadne iné hodnoty nemajú reálnu dôležitosť a zmysel, o čom sme sa presvedčili  empiricky  pri táboroch smrti nacistického režimu. Osobitne na katolíkov v Národnej rade sa obraciame so slovami nám tak blízkeho poľského pápeža. Dávame Vám do pozornosti jeho slová v encyklike „Evangelium Vitae“, podľa ktorých katolík nemôže v prípade takéhoto hlasovania váhať a musí podporiť toto reštriktívne znenie zákona.  

Preto sa obraciame na Vás poslancov Národnej rady, my bývalí poslanci, ktorí dnes už nevieme ovplyvniť inak ako morálnym apelom osud tohto zákona. Na všetkých Vás, ktorí uznávate hodnoty  života z dôvodu jeho posvätnosti Božieho diela, alebo z iných dôvodov rešpektu k dokonalosti života, filozofie, alebo slobodomyseľného svetonázoru sa obraciame, aby ste podporili tento návrh zákona. 

 

S hlbokým rešpektom pred Vašim rozhodnutím a legitimitou zastupiteľskej demokracie .

      Ján Hudacký  a Martin Fronc 

za Inštitút kresťanskej sociálnej politiky

 

           

Odporúčame

Blog
Prosím Vás, prestaňte už klamať!

Prosím Vás, prestaňte už klamať!

Alebo klamte ďalej, len sa prosím Vás aspoň nezaštiťujte kresťanstvom a ochranou života. Rovnako, ani na Vaše osobné ciele a ambície nezneužívajte kresťanstvo a ochranu života. Lebo presne takéto farizejstvo a pokrytectvo ubližuje kresťanstvu najviac. Začína mi byť z toho zle.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.