Čo vlastne KDH odmietlo

Vo februári 2018 vznikla na pôde KDH iniciatíva, aby sa ochrana života stala podmienkou vstupu KDH do budúcej vlády. Veľa ľudí ma kontaktuje, aby som ozrejmila, čo táto iniciatíva presnejšie obsahovala, preto mi dovoľte odpovedať touto formou. Iniciatíva vznikla ako reakcia na stupňujúce sa obavy mnohých radových členov KDH po tom, čo predseda KDH začal šíriť teóriu o budovaní veľkého domu, kde sa budú cítiť doma všetci a každý má svoje miesto. Kým pre otca rodiny je táto teória správna, v prípade politickej strany môže ísť skôr o dôkaz, že stratila smerovanie. V živote sú momenty, kedy aj otec rodiny musí vedieť blúdiacemu synovi dohovoriť, čo ale neznamená, že ho nechce pri spoločnom stole vidieť. Iniciatíva o ukotvenie ochrany života ako podmienky pre budúcu účasť KDH vo vláde mala niekoľko nasledujúcich častí.

Žiadali sme, aby KDH jasne zadefinovalo, čo znamená ochraňovať život v našom ponímaní, aby to vedel volič ohodnotiť. Preto sme pôvodne žiadali explicitne definovať nasledujúce minimálne body, ako podmienku účasti kresťanskej strany vo vláde:

  1. Aby sa počatému životu priznal aj v praktickej sociálnej politike status nositeľa života a bolo umožnené poberať daňovú úľavu na dieťa od momentu potvrdenej gravidity. Pôvodne sme navrhovali finančný príspevok, ale bolo nám odporúčané, aby sme tam nedávali nárok na peniaze, pretože predseda má jasnú rétoriku proti “neprispôsobivým” občanom a nebude sa mu to páčiť. Život ako život, ale v poriadku.  Ustúpili sme. Našim cieľom bolo, aby sa eliminovali prípady, kedy ženy idú na potrat z dôvodu obáv, že by nevedeli dieťa uživiť.
  2. Aby zákon o potratoch bol premenovaný na zákon o legálnom usmrtení dieťaťa. Presná terminológia je potrebná na presné pomenovanie javu.
  3. Explicitne sme žiadali, aby bolo vylúčené trestné stíhanie žien za podstúpenie interrupcie, nakoľko ženy sú taktiež obeťami abortívnej politiky a aby sa trestné stíhanie aplikovalo na lekárov v prípade, že budú vykonávať interrupcie mimo novej platnej legislatívy a na zdravotnícke zariadenia.
  4. Žiadali sme, aby sa zriadili prorodinné centrá na úrovni okresov, kde bude poskytnutá všestranná pomoc ženám, ktoré boli buď na interrupcii v minulosti a trpia psychickými problémami, aby sme im umožnili nájsť zmysel života a na druhej strane, aby sa pomohlo všetkým ženám, ktoré o tom uvažujú.
  5. Žiadali sme posilnenie prorodinnej výučby na stredných školách.
  6. Posilnenie zákona o výhrade vo svedomí.

Tieto body boli sprevádzané hlavnou požiadavkou, aby sme obmedzili interrupcie v prvej fáze na všetky prípady, okrem ohrozenia života matky. Následne v mnohých debatách sme ju nahradili textáciou, že nevstúpime do vlády, ktorá nezvyšuje ochranu života. Táto definícia bola vágna a z nášho pohľadu slabá, ale akceptovali sme ju, nakoľko “prolife ikony” hnutia ju preferovali a tvrdili, že je teologický správna  a v súlade s koncepciou umenšovania zla. V skutočnosti sme sa stali obeťou postupného klasického slovičkárenia, kedy slovíčko po slovíčku sme smerovali k bezvýznamnej deklarácii. To sa potvrdilo na sneme, kedy títo ľudia prišli s ďalšou verziou, že KDH de facto bude predkladať návrhy na zlepšenie postavenia počatého života bez ohľadu na to, či bude v koalícii alebo opozícii. Teda bez toho, či má šancu uspieť. Navrhli teda presne to, čo pán Hlina vo svojom blogu vyčíta Kotlebovcom, že nemá význam niečo predkladať, keď to neuspeje. Prečo by malo niekedy uspieť KDH, keď každý bude vedieť, že ak nezahlasuje za zákon, žiadna konzekvencia z toho nevyplýva. Nakoniec však nebol prijatý žiaden text a to za výrazného potlesku delegátov snemu. Celá táto iniciatíva stroskotala na jednom spoločnom menovateľovi a to, že predstavitelia hnutia jasne v rozhovoroch deklarovali, že ich hlavnou prioritou je účasť vo vláde a táto iniciatíva výrazne znižuje šance hnutia v nej byť. A to nebudú predsa riskovať. Preto nastal čas, aby vystúpili títo ľudia verejne a napravili reputáciu kresťanskej politiky. Mať auto, na ktorom sa nedá jazdiť je v praktickom živote to isté, ako ho nemať. Mať politickú stranu, ktorá ústami predsedu o sebe povie, že najbližšie roky rezignuje na hodnotovú politiku je to isté, ako ju vôbec nemať. Ďakujem predsedovi Hlinovi, že to otvorene povedal a postavil každého vo svojom okolí do pozície, že sa musí rozhodnúť, či to bude legitimizovať.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora