Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. máj 2018

Cena za „mier“ - dvadsať zabitých detí!

Čo by ste dali za život svojho dieťaťa? Čo by ste boli schopní obetovať za život cudzieho dieťaťa? O zlepšení  potratového zákona sa vyvinula aj debata, ktorá je scestná a zbytočná. Smeruje dovnútra namiesto toho, aby smerovala von k spoločnosti.  Tieto zbytočné úhybné manévre znemožňujú účinné ohlasovanie pravdy o živote.
Cena za „mier“ - dvadsať zabitých detí!

V debate sa v rôznych variáciách objavujú rôzne tvrdenia. Označuje sa to za začiatok kultúrnej vojny, ktorej sa treba vyhnúť. Tvrdí sa, že novela nezachráni žiaden život, pretože nad 30 rokov sa všetky ženy môžu vyhovoriť na zdravotné dôvody a genetické riziká. Návrh ubližuje deťom s genetickými poruchami, lebo zvyšuje zákonnú lehotu na potrat na 24 týždňov.

Sústreďovanie sa na výnimky by som očakával skôr od liberálov. Zakrýva sa podstata návrhu, ktorá je o zlepšení potratového zákona ohľadom potratov bez uvedenia dôvodu. Tie tvoria drvivú väčšinu potratov na Slovensku. Vo svojom prvom blogu som upozorňoval, aby sme sa politikárčeniu vyhli.

My nezačíname kultúrnu vojnu, my ju len vidíme, lebo sa vedie každý jeden deň. Kultúrna vojna je dnes najkrutejšou celosvetovou vojnou bez humanitárneho práva. Má detské obete. Každý jeden deň je na Slovensku zabitých viac ako 20 nevinných detí. Jedna školská trieda, ktorá sa nikdy neotvorí! Taká je denná cena  za „mier“. Vám to pripomína mier? Mne nie. Kedy to prestane?

„Aj keď zákony nie sú jediným nástrojom, ktorým je možné brániť ľudský život, predsa majú najväčší a často tiež najzávažnejší význam, lebo formujú myslenie a správanie človeka.“ Evangelium Vitae Zdieľať

Štatistiky ukazujú, že až 46 % potratov sa vykoná ženám mladším ako tridsať rokov, takže obavy, že každá žena si nájde zdravotné dôvody na potrat nie sú opodstatnené.  

Padlo tu však veľmi vážne emocionálne obvinenie zo zavádzania eugenických potratov dokonca porovnávané s rasistickou eugenikou.

V roku 2017 sa na Slovensku vykonalo 266 potratov nenarodených detí vo veku od 13 týždňa do 24 týždňa. Hoci by som si želal veľmi inú právnu prax a inú prax pri vykonávaní potratov štatistika NCZI Potraty v Slovenskej republike 2017, hovorí o potratoch do 24 týždňa ako o legálnych.

Ako sa to stalo? Po rozhodnutí Ústavného súdu SR, ktorý uviedol, že lehota, ktorá obmedzuje potraty z genetických dôvodov na 24 týždňov nemôže byť uvedená vo vyhláške, ale má byť uvedená v zákone nastala divná situácia. Potratový zákon pozná potraty z genetických dôvodov, ale nedáva žiadnu odpoveď na lehotu.

Tak sa stalo, že sú tu dve skupiny právnikov. Jedna zastáva názor, že potraty zo zdravotných dôvodov sú možné len do 12 týždňa a druhá, ktorá tvrdí, že čo zákon nezakazuje, to dovoľuje a teda lehota je teoreticky až do narodenia. Bohužiaľ prakticky sa presadil názor druhej skupiny a tento právny výklad zákona sa nezmenil za posledných desať rokov. Názor druhej skupiny bol výrazne podporený tým, ako médiá informoval Ústavný súd.

Denník Pravda uviedol po rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý zrušil 24 týždňovú lehotu vo vyhláške toto: „Interrupciu z genetických dôvodov aj po 12. týždni tehotenstva nezakazuje zákon ani Ústavný súd. Rozhodnutie, či ju lekár vykoná, však zrejme zostane na jednotlivých nemocniciach. Ústavný súd Pravde v stredu potvrdil, že jeden z paragrafov interrupčného zákona umožňuje vykonanie potratu z genetických dôvodov, teda ak sa zistí vývojová chyba plodu, teoreticky až do narodenia.

„Otázka však je, či je konkrétny paragraf zákona priamo vykonateľný. Odpoveď na to však súd už nemôže dať,“ uvádza sa v stanovisku Ústavného súdu.

Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku tak bude závisieť od lekárov a riaditeľov nemocníc, ako zákon pochopia. „Ak to oni pochopia ako spôsobilé na priamu aplikáciu, tak to aj aplikujú,“ povedal. Procházka si myslí, že by lekár alebo riaditeľ nemocnice mohli žene povoliť interrupciu z dôvodu genetickej chyby plodu aj po 12. týždni. „Zároveň to neznamená, že jej interrupciu povoliť musia,“ dodal Procházka.“

Tento denník zároveň uviedol viaceré nemocnice, ktoré uviedli, že potraty z genetických dôvodov budú ďalej vykonávať aj po 12 týždni. Daniel Lipšic sa tejto interpretácii bránil.  Faktom ostáva, že nemocnice naozaj postupujú tak, že interupcie z genetických dôvodov vykonávajú. Väčšina genetických testov sa robí po 12 týždni tehotenstva, takže potraty z genetických dôvodov do 12 týždňa sa môžu vyskytnúť veľmi ťažko. Posledný test v rámci triple testu sa robí v 14. týždni, reálne žena dostáva výsledok testu až v 15-16. týždni. Amniocentéza sa robí v 15 - 20. týždni.

Prax vykonávania potratov po 12 týždni a to až do 24 týždňa sa nezmenila ani v čase, keď bol na čele ministerstva zdravotníctva minister za KDH.  

Inzercia

Aby to nebolo dosť komplikované platí aj vyhláška č. 74/1986 Zb., ktorá umožňuje potraty zo zdravotných dôvodov do 12 týždňa a potraty „ťažko poškodeného plodu“ bez ohľadu na trvanie tehotenstva.

V prílohe vyhláška uvádza medzi zdravotnými dôvodmi na potrat aj genetické zdravotné dôvody a medzi nimi aj  „závažné dedičné choroby“. Slová „ťažko poškodený plod“ si môžu rôzni ľudia vysvetľovať rôzne a zas dochádza k situácii, v ktorej nemá nenarodené dieťa s Downovým syndrómom vo vyhláške účinného obrancu.

Zomrie viac detí s genetickými poškodeniami do 24 týždňa tehotenstva, keď sa príjme novela Kotlebu? Skôr naopak.

V roku 2017 sme mali 7496 potratov, z toho iba 966 bolo zo zdravotných dôvodov a z nich 266 bolo vykonaných od 13 do 24 týždňa veku. Kotlebova novela nie je katolícky ideál, ale domnievam sa, že môže reálne obmedziť aj potraty z genetických dôvodov:

- Obmedzuje negatívny právny výklad, ktorý umožňuje potraty z genetických dôvodov až do pôrodu zavedením 24 týždňovej zákonnej lehoty.

- Ruší vyhlášku, ktorá umožňovala vykonávať potraty už len kvôli 10 % genetickému riziku.

- Zavádza to, že genetické dôvody pre potrat musia byť preukázané. Znamená to nárok na zodpovednejší prístup lekárov a rozšírené právo žien na preverenie diagnostiky ich dieťaťa, či je skutočne daný dôvod na potrat.

Prednedávnom som bol prednášať v rámci Slovenského dohovoru za rodinu vo Veľkom Krtíši a tu som sa stretol s mamičkou jedného skoro dvojmetrového chalana. Nemal sa narodiť, lebo lekár odporúčal potrat s tým, že bude postihnutý. Mamička si povedala nie. Prišla ho doktorovi ukázať na rukách. Nenechal ju dohovoriť. Hovoriace svedomie nie je príjemná vec, ale potrebná. Koľko takýchto zdravých detí zomrelo len preto, že ich matky boli vystrašené lekármi, že ich deti budú postihnuté? Možno by to nikdy neurobili, ak by sa genetické postihnutie viac  overovalo a ak by nestačilo na potrat akési riziko. Dať žene právo na väčšiu istotu pomôže zachrániť množstvo detských životov.

Kotlebov návrh môže zachrániť ročne  až 6 530 detí zabíjaných bez uvedenia akéhokoľvek dôvodu. Možno nezachráni všetky, ale niektoré určite. A to stojí zato. Vidíme to aj na poľskej právnej úprave. Odhady poľských potratárskych organizácií hovorili o 150.000 až 200.000 nelegálnych potratoch v Poľsku. Tieto tvrdenia však už boli spochybnené. 

Po medializácii situácie potratovej turistiky z Poľska si naše ministerstvo zdravotníctva posvietilo na potratové kliniky aj tú v Leviciach. Potraty cudzinkám sa začali objavovať v našich štatistikách. Hoci počet potratov na Slovensku štatisticky stúpol, dostali sme sa k pravdivejším číslam a teda aj k tomu, že na Slovensku sa všetkým cudzinkám vrátane Poliek vykoná okolo 1000 potratov. Vidno, že počty odhadovaných nelegálnych potratov v Poľsku boli mimoriadne prestrelené. Poľky totiž nechodia na interupcie do drahého Nemecka, kde je prísnejšia legislatíva, ale k nám a do Čiech. Poľskí lekári interupcie odmietajú robiť, kvôli svedomiu aj rozporu so zákonom.

Sme v ťažkej situácii. Opakujem, každým jedným dňom nám pribúda viac ako 20 zabitých nevinných detí, čo je jedna školská trieda prváčikov, ktorá zmizne tak, že tento svet ani neuvidí. Každý jeden deň! Chceme zachrániť všetkých, ale spoločnosť nám to nedovoľuje naraz. Máme však možnosť zachrániť väčšinu hneď, lebo to nám spoločnosť dovolí. Urobme to čím skôr a scitlivujme spoločnosť, aby aj deti s Downovým syndrómom prijala ako normálne deti, ktoré môžu mať šťastný život. Ani v Poľsku to nešlo naraz, ale krôčik po krôčiku boli schopní otvoriť aj túto tému.

 

Odporúčame

Blog
Existoval Ježiš?

Existoval Ježiš?

Seriózni historici bez ohľadu na vierovyznanie nespochybňujú fakt že zakladateľ kresťanstva Ježiš Kristus skutočne žil. V súčasnosti sa však stále nájde nemálo skeptikov, ktorí aj napriek dôkazom popierajú Ježišovu existenciu. V tomto blogu chcem okrem iného priblížiť svedectvo o Ježišovi od dobového rímskeho historika.