Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. máj 2018

Ukrajina očami brigádnika - Deň 5.

Kolomyja je plná túlavých psov, bezdomovcov a prašných vírov, ktoré občas úplne pohltia celú ulicu. Aj ďalší deň monitorovacej cesty projektu Adopcia na diaľku® sme strávili v jej uliciach. Spoznali sme ďalšie deti zapojené v projekte a videli v akých podmienkach žijú.
Ukrajina očami brigádnika - Deň 5.

Dnes ráno som sa rozhodol udržiavať kondičku a ísť behať, z čoho vznikla krásna exkurzia rannou Kolomyjou. Pri jazere, na ktoré som narazil som cvičil na preliezkach, keď začali postupne prichádzať miestni bezdomovci. Na moje veľké prekvapenia začali pri mne cvičiť a jeden pán dokonca robil zároveň so mnou zhyby. Po chvíli sme sa začali rozprávať a dozvedel som sa, že cvičiť chodia takmer každý deň.


Jeden z mnohých bezdomovcov, s ktorým som sa rozprával. V Kolomyji ich je naozaj veľa. Veľmi sa čudoval, že ho chcem odfotiť ale nakoniec súhlasil.

Neskôr sme bezdomovcov navštívili aj vďaka Natálii, ktorá nás zaviedla do ich charitného útulku. Ten mal kapacitu 15 ľudí a aj keď priestor nebol veľký, veľmi ma prekvapil poriadok a čistota. Aby bezdomovci mohli v útulku prespať, musia zaplatiť symbolickú sumu ale majú aj možnosť odpracovať si prespanie tým, že s niečim pomôžu priamo kolomyjskej charite, čo mnohí z nich využívajú. Myslím, že im to pomáha neodvyknúť si pracovať a zvyšuje to ich šance na začlenenie sa do spoločnosti.


Na miestnych trhoch sa obchodovalo takmer so všetkým. Ceny boli pre priemerného Slováka ako z rozprávky.

Od prvého dňa na Ukrajine žasneme nad cenovkami v obchodoch. Keď si prezerám tunajšie jedálne lístky naozaj sa necítim ako bratislavský študent ale ako Pán študent. Táto idylka sa však končí, keď sa rozprávam o peniazoch s domácimi, pretože aj keď mnohé veci sú aj dvakrát lacnejšie, obyvatelia zarábajú štyrikrát menej ako u nás.


Psychologička čítala do hudby príbeh na zamyslenie.

Poobede sme išli opäť do detského centra, v ktorom práve prebiehala terapia hudbou. To už mali deti hotové úlohy a po organizovanom programe sme s nimi hrali vonku volejbal. Úžasné bolo, aké boli detská voči sebe chápavé a tolerantné. Aj keď majú 8 až 18 rokov, niektorí z nich boli vďaka vekovému rozdielu oveľa šikovnejší a hra im šla lepšie. Nikto sa na nikoho nehneval ani nesťažoval. Jednoducho si užívali hru.


Dievčatá z detského domova, ktorý úzko spolupracuje s charitou v Kolomyji. Aj ony sú "adoptované" slovenskými darcami.

Inzercia

V podvečer sme navštívili detský domov, v ktorom žijú deti, ktoré sú tiež zapojené v projekte Adopcia na diaľku®. V minulosti sa o nich starali tri rehoľné sestry, dnes už z nich kvôli nedostatku financií zostala iba jedna, ktorej pomáhajú dobrovoľníci.


Naša kolegyňa Monika (vľavo) je koordinátorka pre Ukrajinu u nás na Slovensku. S Natáliou z kolomyjskej charity (vpravo) je vďaka projektu v kontakte neustále. Naživo sa však videli prvýkrát až na tejto ceste.

Deň sme ukončili spolu s Natáliou a jej kolegyňami. Natália bola počas celých dvoch dní neustále veselá a pozitívna, a s množstvom vecí nám pomohla. Centrum v Kolomyji si budem pamätať ako miesto, kde dokážu aj z mála urobiť veľa.

 

Autorom textu je Roman Kortiš, študent a brigádnik projektu Adopcia na diaľku®, ktorý sa zúčastnil monitorovacej cesty na Ukrajine. Nenechajte si ujsť ani ďalšie jeho postrehy, ktoré zachytil vo svojich blogoch na ceste Ukrajinou.

Dozvedieť sa viac informácií alebo sa zapojiť do projektu Adopcia na diaľku môžete na stránke: www.adopcianadialku.sk
Sledujte aj náš facebook: www.facebook.com/Adopcianadialku

Projekt Slovenskej katolíckej charity, ktorý realizujeme 25 rokov. Je zameraný na pomoc deťom v núdzi v chudobných a rozvojových krajinách. Naše poslanie vykonávame výlučne vďaka darcom. Projekt nie je podporovaný žiadnou štátnou ani cirkevnou organizáciou. Viac informácií www.adopcianadialku.sk .

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ukrajina očami brigádnika - Deň 4.

Ukrajina očami brigádnika - Deň 4.

Kolomyja je mesto na západe Ukrajiny, v ktorom žije 60 tisíc ľudí. Okrem toho v ňom pôsobí aj charita Kolomyja, s ktorou už dlhšie spolupracujeme na projekte Adopcia na diaľku®. Darcovia zo Slovenska takto podporujú v Kolomyji dokopy viac ako 130 konkrétnych detí.

Blog
Nové skutočnosti o tom, čo robia kresťania v politike

Nové skutočnosti o tom, čo robia kresťania v politike

V nedeľu som sa vrátila z onkológie – z návštevy. V tomto týždni asi piatykrát... Leží tam moja priateľka. Ako vždy, keď sa odtiaľ vrátim, pozerám na život ináč... Tak tomu bolo aj minulý týždeň v jeden voľný deň. Sedela som pri posteli a moja priateľka rekapitulovala niečo zo svojho života.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.