Ukrajina očami brigádnika - Deň 4.

Ukrajina očami brigádnika - Deň 4.

Kolomyja je mesto na západe Ukrajiny, v ktorom žije 60 tisíc ľudí. Okrem toho v ňom pôsobí aj charita Kolomyja, s ktorou už dlhšie spolupracujeme na projekte Adopcia na diaľku®. Darcovia zo Slovenska takto podporujú v Kolomyji dokopy viac ako 130 konkrétnych detí.

Štvrtý deň začal pokojne, po raňajkách sme sa stretli s koordinátorkou Natáliou, ktorá nás zaviedla do centra kolomyjskej charity. Deti z chudobných rodín v  tomto centre nebývajú ale trávia v ňom svoj voľný čas po skončení školy. Mali sme teda dostatok času spoznať všetkých pracovníkov centra. V charite pracovala iba jedna kuchárka, ktorá každý deň pripravila obed nielen pracovníkom a deťom, ale aj bezdomovcom, ktorí môžu do centra prísť na obed zadarmo. To je každý deň dokopy viac ako sto ľudí, hotová superhrdinka.


Takto vyzerá budova charity v Kolomyji. Vnútri sa toho ukrýva oveľa viac ako sa zvonku zdá.


Plyšový havo stráži dvere do kancelárie psychologičky, keď vo vnútri prebieha sedenie s dieťaťom. Super nápad!

Okrem jedálenskej časti bola v centre miestnosť na ručné práce, študovňa na robenie úloh, miestnosti, v ktorých prebiehajú individuálne aktivity s psychologičkami ale aj multimediálna miestnosť s dataprojektorom, ktorej zriadenie sme v minulosti podporili aj my vďaka Vašim darom.


Deti prichádzali postupne a tak tí, ktorí prišli skôr hrali zatiaľ kartovú hru UNO.


Príprava Art terapie. Maľovanie vonku počas príjemného dňa je na nezaplatenie.

Po príchode prvých detí sa ukázalo, že nejde len o to aby mali kde stráviť popoludnie ale aktivity centra sú zamerané na zdravý rozvoj detí. Najprv sme sa zúčastnili relaxačnej art terapie, na ktorej pod vedením psychologičky deti maľovali. Potom nasledovala aktivita, pri ktorej boli deti rozdelené na chlapcov a dievčatá, dievčatá boli s psychologičkou, ktorá predstavovala ženský vzor a chlapci s kňazom, ktorý bol mužským vzorom. Rozprávali sa o rodine, o správaní sa k opačnému pohlaviu a podobne.


Psychologička Ira deti podporovala, aby na papier vyjadrili svoje pocity.


A takto vyzerali hotové umelecké diela.

Ako veľmi je dôležité, že sa deťom vôbec niekto venuje sme sa dozvedeli, keď sme sa s Natáliou rozprávali o ich osudoch. Okrem chudoby najčastejšie trpia rozvrátenou rodinou, domácim násilím a prekvapivo aj následkami vojny, ktorá aj keď je vzdialená, pripravila niektoré rodiny o otcov. Pri počúvaní niektorých príbehov som mal zimomriavky na chrbte.

Dnes ma chariťáci z Kolomyje donútili zamyslieť sa nad tým ako si možno niekedy staviame pred seba prekážky, ktoré v skutočnosti nie sú tak veľké. V meste, kde neexistuje ani poriadna cesta budujú centrum, ktoré nevyniká svojim vybavením ani veľkosťou, ale nasadením a ochotou ľudí, ktorí v ňom pracujú.

 

Autorom textu je Roman Kortiš, študent a brigádnik projektu Adopcia na diaľku®, ktorý sa zúčastnil monitorovacej cesty na Ukrajine. Nenechajte si ujsť ani ďalšie jeho postrehy, ktoré zachytil vo svojich blogoch na ceste Ukrajinou.

Dozvedieť sa viac informácií alebo sa zapojiť do projektu Adopcia na diaľku môžete na stránke: www.adopcianadialku.sk
Sledujte aj náš facebook: www.facebook.com/Adopcianadialku

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo