Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. máj 2018

Ukrajina očami brigádnika - Deň 3.

Rozlúčka s Užhorodom, 350 kilometrov po ukrajinských cestách a zoznámenie sa s Natáliou, koordinátorkou projektu Adopcia na diaľku® v ukrajinskom meste Kolomyja, kde spoločne pomáhame viac ako 100 deťom z chudobných rodín. Taký bol tretí deň našej monitorovacej cesty.
Ukrajina očami brigádnika - Deň 3.

Tretí deň som sa už cítil ako domáci a tak som začal deň behom po Užhorode. V rannom meste, kde ešte ani nevyšlo slnko, som sa nevedel dopočítať áut ako Lada, Žiguliak a podobné, ktoré sú u nás už skôr raritou. Po raňajkách, na ktorých opäť nechýbali reďkovky, sme sa začali baliť a chystať na 350 kilometrovú cestu do Kolomyje, ďalšej zastávky našej cesty. Príjemným momentom bolo, keď seminaristi popri bielení zemiakov na obed, hrali na heligónke a spievali ukrajinské piesne.


Opúšťame Zakarpatie a vchádzame do ľvovského regiónu.


Prestávka pri obchode s kožušinami, psy boli na Ukrajine na každom kroku.

So seminaristami sme sa rozlúčili a vybrali sa na opačnú stranu Karpát. Tam sme spoznali skutočnú kvalitu ukrajinských ciest, ktoré boli pekné len do polovice cesty počas prvých dvoch hodín. Prejsť zvyšnú polovicu, nám trvalo trikrát dlhšie. Pravidlo jazdenia po pravej strane prestalo existovať a každý chodil tadiaľ, kde sa dalo prejsť bez zničenia auta. Ďaleko pred nami sme pozorovali kľučkujúce autá, ktoré sa na chvíľu odstúpili, aby mohli prejsť okolo nás. Jama na jame a málo dopravných značiek spôsobilo, že sme párkrát naozaj netušili, či ideme správne.


Večerná prechádzka po Kolomyji hneď po vybalení sa na hoteli. Je s nami aj Natália, pracovníčka kolomyjskej charity.
 


Dievčatko, ktoré na ulici spoznalo Natáliu a prišlo ju objať. To sa nám v Kolomyji stalo ešte mnohokrát. So všetkými deťmi mala Natália skvelý vzťah.

Po viac ako ôsmich hodinách cesty sme sa konečne dostali do Kolomyje. Stretli sme sa s Natáliou, ktorá v Kolomyji koordinuje pomoc prostredníctvom projektu Adopcie na diaľku® a v najbližších dňoch bude našou sprievodkyňou. Od prvého momentu bola veselá a energická. To, že s deťmi to vie, nám dokázala už dnes, keď na ňu viaceré z nich na ulici mávali a prišli sa pozdraviť. Ukázala nám aj hotel, v ktorom budeme ubytovaní. Ten je síce v centre mesta, ale aj tak noc v ňom stojí len 12€ aj s raňajkami. Už sa teším na zajtrajšie stretnutie s deťmi, ktoré sú podporované projektom. 

Inzercia

 

Autorom textu je Roman Kortiš, študent a brigádnik projektu Adopcia na diaľku®, ktorý sa zúčastnil monitorovacej cesty na Ukrajine. Nenechajte si ujsť ani ďalšie jeho postrehy, ktoré zachytil vo svojich blogoch na ceste Ukrajinou.

Dozvedieť sa viac informácií alebo sa zapojiť do projektu Adopcia na diaľku môžete na stránke: www.adopcianadialku.sk
Sledujte aj náš facebook: www.facebook.com/Adopcianadialku

Inzercia

Projekt Slovenskej katolíckej charity, ktorý realizujeme 24 rokov. Je zameraný na pomoc deťom v núdzi v chudobných a rozvojových krajinách. Naše poslanie vykonávame výlučne vďaka darcom. Projekt nie je podporovaný žiadnou štátnou ani cirkevnou organizáciou. Viac informácií www.adopcianadialku.sk .

Inzercia

Odporúčame

Blog
Každý máme misionárske poslanie

Každý máme misionárske poslanie

40 dní po vzkriesení Pána sa v Cirkvi slávi jeho vystúpenie do neba. Evanjeliový úryvok tejto slávnosti ponúka posledné verše Markovho evanjelia (Mk 16,15-20). Pán Ježiš v ňom posiela učeníkov hlásať evanjelium a prisľubuje znamenia, ktoré budú sprevádzať tých, ktorí uveria.

Blog
Voda na víno

Voda na víno

Kde bolo, tam bolo, v jednej ďalekej krajine sa konala honosná svadba. Zábava prebiehala v plnom prúde, ľudia sa zhovárali, tancovali a popíjali víno. To sa im rýchlo minulo a hrozilo, že svadba by musela pokračovať bez neho. Preto sa jedna žena obrátila na svojho šikovného syna a požiadala ho, aby na víno premenil nejakú tú vodu. On odvrkol, že čo je ho do nich, ale predsa poslúchol. Pretvorená voda napokon chutila lepšie ako pôvodné víno. Naozaj šikovný syn.