Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. máj 2018

Anka Kolesárová na podlahe v VI. C

„Tak to skúsime ešte raz,” povie učiteľ. „Idem za dvere, a keď sa vrátim, tak nech nie je žiaden papier na zemi a pekne rovno stojíte.” „Ďakujem, sadnite si,” prvé slová učiteľa v triede na začiatku hodiny. Žiaci sadajú a učiteľ vidí predsa len niečo na zemi. Vedľa tašky žiaka je obrázok čoskoro blahoslavenej Anky Kolesárovej. Dvihne ho, pobozká a namiesto skúšania či preberania novej témy, začne sa pýtať a hovoriť o Anke, vojne, osobnostiach.
Anka Kolesárová na podlahe v VI. C

"Ja viem, že bola z Vysokej,” povie Marek. „A že ju zastrelil vojak,” povie druhý. „A moja sestra tam na tom východe bola a poviem Vám, čo napísal kňaz po jej pohrebe - obeť svetej čistoty,” povie malý šiestačik dokonca v latinčine. Neuveriteľné! Učiteľ má v rukách obrázok a dopĺňa informácie. Na tabuľu kreslí časovú os. Približuje dejinné udalosti. Píše dátum začiatku II. svetovej vojny a jej koniec. Žiakov to zaujíma. Chlapci sa hlásia a hovoria o atómovej bombe, kalašnikoch, ba dokonca hovoria viac o vylodení v Japonsku ako v Normandii. Učiteľ nadviaže: „A možno ani neviete, že bolo aj vylodenie v blízkosti talianskej svätice, ktorej príbeh sa podobá príbehu blahoslavenej Anky Kolesárovej,” hovorí žiačikom o svätej Márii Goretti, ktorá je pochovaná neďaleko Nettuna.

Vojna je strašná vec. Vo vojne trpia tí, ktorí sú najnevinnejší. Učiteľ žiakom sprostredkúva príbehy. Príbeh kňaza, ktorý sa postavil do radu medzi ostatných chlapov z dediny, keď nemecký veliteľ zavelil všetkých mužských obyvateľov z obce vystrieľať. „Postavil sa medzi nich a bol pripravený zomrieť s nimi. Položiť za nich život,” hovorí. V triede je hrobové ticho. Príbeh končí šťastne. Chlapov prepustili na slobodu. Nechceli zabiť kňaza. Učiteľ prichádza s ďalším príbehom. „Kňaz, keď sa dozvedel, že majú vypáliť celú obec, tak si zobral slivovicu a išiel za nemeckým veliteľom. Takto sa s nimi pri fľaši porozprával a zachránil celú dedinu. O pár mesiacov, po skončení vojny, tohto kňaza dedinčania udali, že spolupracoval (kolaboroval) s Nemcami.” Dievčatá až zhýkli: „To ako mohli?” keď učiteľ dorozprával ako sa tento kňaz ocitol vo väzení. Hovoria niekoľko slov o ne/spravodlivosti. "Milujte a budú Vás nenávidieť, ale aj tak milujte," približuej im výrok sv. Matky Terezy.

"Ako my môžeme položiť život za iných?" dáva si učiteľ rečnícku otázka. "Tak, že pre nich niečo urobíme, alebo obetujeme malú vec na veľké ciele. Napríklad môžeš poutierať riady bez prosby rodičov a obetovať to za obrátenie tých, čo šíria nenávisť..."

„Milí žiaci. V utorok máte voľno. A tešíte sa. Ale skúste popremýšľať doma, porozprávať sa s rodičmi o tom, akú skúsenosť má Vaša rodina s vojnou.” Učiteľ však nechce v rámci občianskej náuky hovoriť "len" o dejinách. Dodáva: „A skúste sa pomodliť a poďakovať, že žijeme v mieri. Vaši prastarí rodičia, keď mali 20 rokov, zažili jednu vojnu. Keď mali 40 rokov, narukovali do druhej vojny. To, že žijeme v mieri, nie je samozrejmosť. Poďakujme za dar mieru, slobody.” Žiačik sa hlási a dodáva: „Svätý otec povedal, že už teraz žijeme v tretej svetovej vojne.” „Máš pravdu,” povie učiteľ, „veď vojna je aj na susednej Ukrajine. Pomodlite sa aj za tých, ktorých sa vojna reálne dotýka.”

Zvoní. Hodina končí.

A čo dnes, 8. mája, budú robiť šiestaci? A čo urobím ja? Deň víťazstva - tak je pomenovaný dnešný deň ako štátny sviatok v Českej republike. U nás sa nazýva: Deň víťazstva nad fašizmom. Mysleli sme si, že sme zvíťazili, no je to tak? Učiteľ so šiestakmi nám to možno povedia... Ako? V prvom rade svojím životom - hlbokou úctou ku každému človeku. Životom plným vďačnosti.

Inzercia

Anka Kolesárova, obeť II. svetovej vojny, oroduj za nás!

František Neupauer

www.november89.eu

 

Odporúčame

Blog
Prečo by mal prísť (nielen) učiteľ dejepisu do Bardejova?

Prečo by mal prísť (nielen) učiteľ dejepisu do Bardejova?

V dňoch 3.- 5. mája 2018 sa v Bardejove uskutoční konferencia zameraná na vzdelávania učiteľov nie len dejepisu (ZŠ a SŠ) o období neslobody. V poradí už IX. ročník vedecko-didaktickej konferencie ma názov Osobnosti, ktoré inšpirujú (o nich a s nimi) a organizátorom je už tradične OZ Nenápadní hrdinovia, Nadácia Konrada Adenauera a v tomto roku aj regionálny partner OZ Kandelaber, VÚC Prešov a ďalšie organizácie.

Blog
Čo s KĽDR?

Čo s KĽDR?

Blízka budúcnosť Severnej Kórei zostáva neznámou, médiá, komentátori aj diplomatické zbory sa predbiehajú v analýzach a prognózach. Komplikovaný charakter, zložitosť i závažnosť situácie ako i počet hypotetických scenárov je dôsledkom málo predvídateľného charakteru US prezidenta/administratívy, celkom logickej nečitateľnosti Kim Čong-una a jeho režimu (vyplýva z povahy) a spletitosti spojeneckých, resp. rivalských globálnych a regionálnych vzťahov.