Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. máj 2018

Šavol a Pavol v politike

Šavol a Pavol v politike

Na politike je krásne to, že vždy ju zhodnotia až dejiny. Dejiny nepoznajú emócie, ktoré v politike prežívame denne a preto ju zaujímajú len výsledky. Bol som dlhé roky členom kresťanskej demokracie. Sledujem, ako sa debata vyvíja v otázkach, čo by malo charakterizovať kresťanského demokrata. V 90 rokoch sme v KDH boli pohltení bojom s mečiarizmom a tento spor zakryl veľa z nášho obzoru. KDH sa veľa podarilo, ale musíme priznať, že boli otázky, kde sme aj zlyhali. Slovensko vďačí predovšetkým KDH za porážku mečiarizmu a integrácii Slovenska do euroatlantických štruktúr. Politicky sme zlyhali pri nepodporení vzniku štátu a dnes čoraz viac silnejú hlasy, že aj v otázkach ochrany života. Kresťanstvo bolo tým faktorom, ktorý dopomohol prežiť tomuto národu. Dnes sa krajina v mnohých veciach môže slobodnejšie rozhodovať a uprednostňovať priority, ktoré by mali byť pre kresťanskú politiku bytostné. Moja cesta sa s KDH rozišla v čase, keď vznikala strana Sieť. Bolo to dôležité poznanie, že liberalizmus a kresťanstvo dokážu koexistovať len vtedy, ak kresťania budú do počtu a zostanú pri politike deklarácií.  Ak má liberálna politika pred niečím rešpekt, tak je to konfrontácia s odhodlaním presadzovať hodnotovú politiku v jasne stanovených bodoch. Len vtedy je vidieť, že ten súzvuk medzi oboma svetmi nie je skutočný. Ak je harmónia, svedčí to skôr o tom, že kresťania sú do počtu. Liberalizmus deklaruje slobodu slova a pluralitu do tej miery, do akej kresťanskí politici rešpektujú, že v otázkach kľúčových pre liberálov, nepríde k požiadavkám po zmene.  Vydávam to ako námet na úvahu aj po prečítaní si blogu 28 rokov taktizovania kresťanskej demokracie. Každý sme povolaní, aby sme sa zo Šavla stali Pavlom a tieto debaty by nás mali všetkých primäť redefinovať priestor, v ktorom sa budeme pohybovať s hodnotovou politikou. Hovorím to ako svedectvo v čase, kedy silnejú úvahy, ako dopomôcť tomu, aby kresťanská demokracia bola sebavedomou politickou silou, ktorá nebude do počtu, ale na osoh tým, ktorí na jej činy sú odkázaní najviac.

 

Inzercia

Som 50 ročný muž, ktorý sa pohyboval dlhé roky v politike. uznávam konzervatívne hodnoty. som otec 3 detí, bývam neďaleko Bratislavy.

Odporúčame

Blog
Trvalé bydlisko na Ježišovej adrese

Trvalé bydlisko na Ježišovej adrese

Evanjeliový úryvok Šiestej veľkonočnej nedele (Jn 15,9-17) prináša Ježišove slová svojim učeníkom vo Večeradle tesne pred svojim umučením. V tejto perspektíve je potrebné čítať Pánove slová o láske Toho, kto položí aj svoj život za svojich priateľov.

Blog
Ukrajina očami brigádnika - Deň 1.

Ukrajina očami brigádnika - Deň 1.

Konečne tu, 16-ty apríl a začiatok dvojtýždňovej cesty po Ukrajine. Čaká nás viac ako 2500 kilometrov a návšteva detských domovov, centier a bohosloveckých seminárov, v ktorých pomáha projekt Adopcia na diaľku®.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.