Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. máj 2018

Pápež František a minister Lajčák riešili svetový mier. Korupciu a vraždu nie

Politicky nekorektný blog o tom, ako slovenský v Moskve študovaný minister s pápežom riešil svetový mier, migráciu a boj s klimatickými zmenami, ale na korupciu, ktorá je podľa Františka kultúrou smrti a apokalypsou demokracie, si nespomenuli. Ani na to, že náš korupčný systém priniesol mafiánsku vraždu dvoch nevinných ľudí.

Pápež František prijal v pondelok na osobitnej audiencii predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka. Informoval o tom Vatikánsky rozhlas. (Postoj, 30.4.2018)

„Je pre mňa veľkou cťou, že som sa dnes vo Vatikáne mohol stretnúť s pápežom Františkom. Jeho charizma, elán, hlboká viera a vrodená ľudskosť na mňa urobili obrovský dojem. Viedli sme veľmi inšpiratívnu a intenzívnu debatu o prioritách, ktoré spoločne zdieľame – mier, rozvoj, migrácia či boj s klimatickými zmenami. Osobitný dôraz sme v rozhovore kládli na to, ako všetky tieto fenomény ovplyvňujú ľudí na celej planéte,“ uvádza Lajčák na svojej oficiálnej facebookovej stránke. ( https://www.postoj.sk/32836/papez-frantisek-prijal-na-osobitnej-audiencii-miroslava-lajcaka )

Minister Lajčák, ktorý za totality vyštudoval v Moskve univerzitu pre komunistickú elitu a KGB, riešil s pápežom svetový mier ...... Tí čo pamätajú časy spred novembra 1989 asi nevedia, či sa majú smiať alebo plakať. Človeka s pamäťou až mrazí, ako to pripomína prednovembrové časy, keď komunisti likvidovali cirkev, slobodu a ľudské práva, ruské tanky a rakety bojovali za svetový mier a naivní západní ľavičiari, pacifisti i cirkevníci tlieskali ich propagande.

Pápežove stretnutia

Pápeža Františka nekritizujem. Ako hlava Cirkvi s viac než miliardou členov v rôznych štátoch, a štátu Vatikán, ktorý má aj bez armády veľký medzinárodný kredit, sa logicky stretá so zástupcami všetkých štátov a významných organizácií. Pápeži prinajmenšom od konca 19. storočia pri tom vždy popri slobode pre cirkev usilovali aj o ľudské práva a spravodlivosť pre všetkých, a kritizovali totalitné režimy a ideológie.

Rím, ktorého je pápež biskupom má vyše 2,5 milióna obyvateľov, milióny kresťanov žijú vo veľkej chudobe alebo ohrození diktatúrami, tvrdou diskrimináciou i vraždením. Preto je logické, že pápež mnohé veci rieši podľa informácií, ktoré mu dajú poradcovia a partneri, a Slovensko považuje za malú stabilnú a slobodnú krajinu bez vážnejších problémov.

Životné prostredie a červená minulosť

Lajčáka pápež prijal hlavne z titulu jeho funkcie, ako predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), ktorého do funkcie na 1 rok zvolili zástupcovia členských štátov OSN 31. mája 2017. Lajčák je iste inteligentný a profesne skúsený diplomat. Skutočnosť, že Slovensko do tejto funkcie nominovalo človeka, ktorý politickú kariéru začínal ako člen totalitnej komunistickej strany štúdiom na moskovskej univerzite pre KGB a elity KS je naša vec. Zjavne to netrápi väčšinu Slovenska ani zástupcov v OSN. Korupčná kauza jeho ministerstva je úspešne ututlaná. Na to, že jeho ministerstvo pripravilo štátnu stratégiu Ľudských práv presadzujúcu Dúhovú agendu zabudli aj kresťanskí aktivisti, ktorí považujú Fica a Danka za ochrancov Slovenska pred Istanbulským dohovorom.

Témy, o ktorých sa Lajčák s pápežom rozprávali vybrali asi tí, čo pripravovali stretnutie, z tém ktorým sa pápež opakovane venuje. Pozoruhodné je to, ktoré vybrali, a ktoré nie. Migrácia a klimatické zmeny na planéte sú iste dôležité témy aj pre OSN. Päť a pol miliónové Slovensko by však malo najprv vyriešiť hromadné rabovanie vlastných lesov, a smetiská za viacerými dedinami a v prírodných rezerváciách. A kauzu emisie, pri ktorej za 1. vlády R. Fica, v rezorte riadenom SNS, prišlo Slovensko o približne 70 miliónov eur.

Inzercia

Korupcia ako kultúra smrti

Škoda že Lajčák s pápežom neriešili aj tému korupcie, ktorú pápež František opakovane kritizuje ako kultúru smrti, zločin proti chudobným, apokalypsu demokracie, aj príčinu ničenia životného prostredia. Lajčák o tom možno nevie, lebo na Slovensku o žiadnej z mnohých pápežových aktivít a výziev na aktívny boj proti korupcii za 5 rokov Františkovho pontifikátu takmer nikto neinformoval. Smerom R. Fica a jeho biznispartnermi by to asi moc nepohlo, ale keby sa proti tomu jasne ozvala cirkev a aspoň polovica kresťanov, miera toho čo si dovoľujú by bola menšia.

Ani pápeža asi nikto neinformoval, že tri týždne po tom ako on natočil špeciálne protikorupčné video, kde korupciu označil za kultúru smrti, na formálne kresťanskom Slovensku zavraždili aj so snúbenicou novinára skúmajúceho korupčné prepojenia na vládne strany a štátne orgány. A že jedna zo stôp možných páchateľov vedie aj k talianskej mafii. (protikorupčné video pápeža Františka tu: https://youtu.be/ReqlaBKnsfA )

Slovenské zastúpenie vo Vatikáne

Otázne je prečo, keď Slovensko má vo Vatikáne relatívne dobré zastúpenie. Z oficiálnych vyhlásení vieme, že odvolanie arcibiskupa Bezáka iniciovali listy zo Slovenska, a prispeli k tomu aj vatikánske kontakty, čo jasne napísal jeden zo "zahraničných Slovákov" Š. Labo SJ. (viac tu: https://www.postoj.sk/7285/kontroverzna-pravda-o-odvolanom-arcibiskupovi )

Po stretnutí arcibiskupa Bezáka s pápežom Františkom, ktoré v apríli 2015 dohodol kardinál Vlk, prišlo zo Štátneho sekretariátu Svätej stolice kontroverzné vyhlásenie, ktoré v mene pápeža kritizovalo ako o stretnutí informujú slovenské médiá, a nepriamo aj kardinála Vlka. (KBS ho publikovala bez zverejnenia talianskeho originálu aj podpisu)

Nechcem riešiť Bezáka, len porovnávam a pýtam sa. Nebola korupčno - mafiánska vražda novinára so snúbenicou závažnejšou skutočnosťou, o ktorej by Slováci mali pápeža informovať? Nie som prekvapený že sa tak nestalo, len to považujem za smutné a nie dobré.

Odporúčame

Blog
S krížom na funuse - Cirkev, vláda a korupcia

S krížom na funuse - Cirkev, vláda a korupcia

Ján Kuciak a Martina Kušnírová nemuseli zomrieť, keby premiér Fico splnil svoj sľub do troch dní odvolať každého ministra podozrivého z korupcie, a keby polícia a prokuratúra ktorú 10 rokov viedol multimilionár Kaliňák, neututlávala väčšinu korupčných káuz. Nemuseli zomrieť, keby náš (post)komunistický kapitalizmus už roky nefungoval ako mafiánsky. Rozkvet tohto korupčného systému uľahčilo aj mlčanie cirkví k tomuto problému.