Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. máj 2018

Aký bol snem KDH, keď sa volil predseda?

Plný emócií a žiadna nuda.
Aký bol snem KDH, keď sa volil predseda?

Ak by niekto očakával, že najväčšie stretnutie straníkov, najdlhšie pôsobiacej strany v novodobej histórii Slovenska, bude plné nudných starých pánov, tak by bol na omyle. Na sneme v Ružomberku nechýbalo množstvo mladých ľudí, žien a nových tvárí. Medzi novými tvárami bolo vidieť aj kresťanov z OĽANO a aj konzervatívcov z bývalého SDKÚ. Prišli však aj ľudia, ktorí si živo spomínajú na Sviečkovú manifestáciu, zúčastnili sa Nežnej revolúcie a členský preukaz kresťanských demokratov majú už úctyhodných 28 rokov.

Snemu KDH sa zúčastnilo aj množstvo zástupcov médií, rôznych organizácií a združení prevažne z kresťanského a konzervatívneho prostredia. Účasť na sneme bola rekordná. Prišlo až 98% pozvaných delegátov. Delegátov pritom nebolo málo. Takmer 350. K tomu treba prirátať ešte zhruba 50 hostí.

Kresťanským demokratom sa prostredníctvom videa prihovoril prezident najsilnejšej frakcie v Európe - Francúz Joseph Daul. Po ňom nasledoval príhovor lídra európskych ľudovcov v Európskom parlamente - Nemca Manfreda Webera. Práve do tejto najsilnejšej skupiny ľudových a kresťanských strán v Európe patrí aj KDH. Slovo si však zobral aj osobne prítomný bývalý český minister poľnohospodárstva Marian Jurečka zo sesterskej strany KDU-ČSL. Suverénne druhý najdlhší potlesk zo všetkých privítaných dostal bývalý predseda KDH Ján Figeľ. Človek bojujúci s neľahkou chorobou a zároveň zastávajúci post osobitného vyslanca Európskej únie pre podporu náboženskej slobody vo svete.

Voľba predsedu

Ústredným bodom snemu bola však jednoznačne voľba predsedu KDH. Alojz Hlina si posledné dva roky v KDH odmakal a teraz mohol o všetko svoje snaženie prísť. Nemohol tušiť ako sa na sneme voči jeho osobe dlhoroční „kádeháci“ zachovajú a či jeho éru jediným vhodením lístka do volebnej urny neukončia. Neukončili. Už pri jeho predstavení na úvod snemu zožal od členov KDH dlhotrvajúci, silný a neutíchajúci potlesk.

Do diskuie k voľbe predsedu sa prihlásilo takmer 50 delegátov. Niektorí s podporou Hlinu, niektorí s podporou Vašečku. Alojz Hlina získal zhruba 2/3 hlasov, Richard Vašečka zhruba 1/3. Tretí, menej známy kandidát Miloslav Hatala, sa v priebehu snemu svojej kandidatúry vzdal v prospech Richarda Vašečku.

Zdroj: www.kdh.skZdroj: www.kdh.sk

Sympatický pohodový Richard Vašečka

Richard Vašečka pôsobil po celú dobu sympaticky a vyrovnane. Bol v pohode aj po zverejnení výsledkov, keď bolo jasné, že predsedom sa nestal. Namiesto sklamaného, sklesnutého, či po pomste túžiaceho človeka z neho však vyžarovala veľká dávka dobroty, entuziazmu a odhodlania pracovať pre dobro kresťanskej demokracie a KDH v parlamente. Svojim vstupom do KDH sa tak stal prvým a momentálne jediným poslancom KDH v Národnej rade od posledných volieb.

Veľkorysý Alojz Hlina pozývajúci k spolupráci

Inzercia

Staronový predseda po svojom víťazstve ponúkol Richardovi Vašečkovi miesto v predsedníctve KDH. To miesto mu ponúknuť nemusel. Svedčí to však o jeho veľkosti. Taktiež množstvo delegátov podporujúcich A. Hlinu, vrátane všetkých členov predsedníctva, vo svojich príhovoroch hovorilo o radosti, že rady KDH prichádza posilniť práve Richard Vašečka.

Snem sa zaoberal aj ďalšími témami ako vražda J. Kuciaka a  jeho snúbenice, ochranou života, či voľbou podpredsedov. Tieto pozície obhájili župan Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, Peter Bobula a Pavol Zajac.

Hymny plné emócií

Snem otvárala v slávnostnej atmosfére hymna Slovenskej republiky a hneď po nej nasledovala hymna EÚ - Beethovenova 9. symfónia Schillerovej Ódy na radosť. Snem mala ukončiť klasicky hymna KDH. V tomto prípade však zlyhala technika a z reproduktorov nezaznelo nič. Kresťanskí demokrati si ju však začali medzi sebou spontánne spievať. Zachvíľu sa hlasno rozozvučala celá sála, bez potreby pomáhať si textom, či doplňujúcou melódiou z reproduktorov.

PS: Vedeli ste, že KDH má svoju hymnu? Vypočuť si ju môžete na tomto youtube linku:

https://www.youtube.com/watch?v=BA_t4-MhapE

Zdroj: youtube.com - kdhtv

Zdroj: www.youtube.com (kdhtv)

Politológ, občiansky aktivista, okresný predseda KDH *********************************** "Pravý bojovník nebojuje preto, že nenávidí to, čo je pred ním, ale preto, že miluje to, čo je za ním." G.K. Chesterton

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.