Aký bol snem KDH, keď sa volil predseda?

Aký bol snem KDH, keď sa volil predseda?

Plný emócií a žiadna nuda.

Ak by niekto očakával, že najväčšie stretnutie straníkov, najdlhšie pôsobiacej strany v novodobej histórii Slovenska, bude plné nudných starých pánov, tak by bol na omyle. Na sneme v Ružomberku nechýbalo množstvo mladých ľudí, žien a nových tvárí. Medzi novými tvárami bolo vidieť aj kresťanov z OĽANO a aj konzervatívcov z bývalého SDKÚ. Prišli však aj ľudia, ktorí si živo spomínajú na Sviečkovú manifestáciu, zúčastnili sa Nežnej revolúcie a členský preukaz kresťanských demokratov majú už úctyhodných 28 rokov.

Snemu KDH sa zúčastnilo aj množstvo zástupcov médií, rôznych organizácií a združení prevažne z kresťanského a konzervatívneho prostredia. Účasť na sneme bola rekordná. Prišlo až 98% pozvaných delegátov. Delegátov pritom nebolo málo. Takmer 350. K tomu treba prirátať ešte zhruba 50 hostí.

Kresťanským demokratom sa prostredníctvom videa prihovoril prezident najsilnejšej frakcie v Európe - Francúz Joseph Daul. Po ňom nasledoval príhovor lídra európskych ľudovcov v Európskom parlamente - Nemca Manfreda Webera. Práve do tejto najsilnejšej skupiny ľudových a kresťanských strán v Európe patrí aj KDH. Slovo si však zobral aj osobne prítomný bývalý český minister poľnohospodárstva Marian Jurečka zo sesterskej strany KDU-ČSL. Suverénne druhý najdlhší potlesk zo všetkých privítaných dostal bývalý predseda KDH Ján Figeľ. Človek bojujúci s neľahkou chorobou a zároveň zastávajúci post osobitného vyslanca Európskej únie pre podporu náboženskej slobody vo svete.

Voľba predsedu

Ústredným bodom snemu bola však jednoznačne voľba predsedu KDH. Alojz Hlina si posledné dva roky v KDH odmakal a teraz mohol o všetko svoje snaženie prísť. Nemohol tušiť ako sa na sneme voči jeho osobe dlhoroční „kádeháci“ zachovajú a či jeho éru jediným vhodením lístka do volebnej urny neukončia. Neukončili. Už pri jeho predstavení na úvod snemu zožal od členov KDH dlhotrvajúci, silný a neutíchajúci potlesk.

Do diskuie k voľbe predsedu sa prihlásilo takmer 50 delegátov. Niektorí s podporou Hlinu, niektorí s podporou Vašečku. Alojz Hlina získal zhruba 2/3 hlasov, Richard Vašečka zhruba 1/3. Tretí, menej známy kandidát Miloslav Hatala, sa v priebehu snemu svojej kandidatúry vzdal v prospech Richarda Vašečku.

Zdroj: www.kdh.skZdroj: www.kdh.sk

Sympatický pohodový Richard Vašečka

Richard Vašečka pôsobil po celú dobu sympaticky a vyrovnane. Bol v pohode aj po zverejnení výsledkov, keď bolo jasné, že predsedom sa nestal. Namiesto sklamaného, sklesnutého, či po pomste túžiaceho človeka z neho však vyžarovala veľká dávka dobroty, entuziazmu a odhodlania pracovať pre dobro kresťanskej demokracie a KDH v parlamente. Svojim vstupom do KDH sa tak stal prvým a momentálne jediným poslancom KDH v Národnej rade od posledných volieb.

Veľkorysý Alojz Hlina pozývajúci k spolupráci

Staronový predseda po svojom víťazstve ponúkol Richardovi Vašečkovi miesto v predsedníctve KDH. To miesto mu ponúknuť nemusel. Svedčí to však o jeho veľkosti. Taktiež množstvo delegátov podporujúcich A. Hlinu, vrátane všetkých členov predsedníctva, vo svojich príhovoroch hovorilo o radosti, že rady KDH prichádza posilniť práve Richard Vašečka.

Snem sa zaoberal aj ďalšími témami ako vražda J. Kuciaka a  jeho snúbenice, ochranou života, či voľbou podpredsedov. Tieto pozície obhájili župan Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, Peter Bobula a Pavol Zajac.

Hymny plné emócií

Snem otvárala v slávnostnej atmosfére hymna Slovenskej republiky a hneď po nej nasledovala hymna EÚ - Beethovenova 9. symfónia Schillerovej Ódy na radosť. Snem mala ukončiť klasicky hymna KDH. V tomto prípade však zlyhala technika a z reproduktorov nezaznelo nič. Kresťanskí demokrati si ju však začali medzi sebou spontánne spievať. Zachvíľu sa hlasno rozozvučala celá sála, bez potreby pomáhať si textom, či doplňujúcou melódiou z reproduktorov.

PS: Vedeli ste, že KDH má svoju hymnu? Vypočuť si ju môžete na tomto youtube linku:

https://www.youtube.com/watch?v=BA_t4-MhapE

Zdroj: youtube.com - kdhtv

Zdroj: www.youtube.com (kdhtv)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo